פרשנות

לכספים הקואליציוניים יש מטרות חשובות - ובדיוק בגלל זה צריך לפגוע בהם

הכספים הקואליציוניים חשובים - ולכן צריך לפגוע בהם
הזעם הנוכחי נובע מהסיבות הלא נכונות, אבל הוא תמריץ נכון מאוד. צריך להפעיל לחץ על פוליטיקאים שלא לעשות שימוש בכלי המוזר הזה בכלל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הטענה הנשמעת לאחרונה בעד קיצוץ מלא של הכספים הקואליציוניים והעברתם לצורכי הלחימה מציגה דילמה אתית קשה למי שמתלבט איפה להימצא בדיון הזה: הטענה שגויה, אבל המסקנה ממנה נכונה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הטענה הרווחת, היא שהכספים הקואליציוניים הם כספים פוליטיים שאין בהם צורך חשוב באמת, ולכן ראוי לקצץ אותם. זה רחוק מלהיות מדויק. יש שם, אומנם, כמו בכל דבר שנגוע בסדרי עדיפויות של פוליטיקאים, גם כספים שרובנו נחשוב שהוקצו באופן לא ראוי - אבל כפי שהסבירו כבר רבים לפניי, עיקר הכספים הקואליציוניים הם תקציבים חשובים מעין כמוהם: למערכת הבריאות, ליד-ושם, לקשישים ועוד ועוד.

כספים קואליציוניים הם הרבה דברים, אבל הם בראש ובראשונה – שכונה. יש עליהם פיקוח רעוע מאוד מצד משרדי הממשלה ותבחינים מטושטשים להוצאתם, ומנגד השרים צריכים לאשר כל שקל שיוצא מהם עם פקידי האוצר. מדובר במסלול עוקף מזיק מאוד להעברת כספים, שנוצר מסיבות פוליטיות שונות: לעיתים על מנת שפוליטיקאים יוכלו להתגאות באופן אישי בפני מצביעיהם בהעברת כסף שרשום על שמם, ולעיתים – מפני שפקידי האוצר מלכתחילה, בעת הרכבת התקציב, התווכחו עם הפוליטיקאים מהקואליציה שרצו לתקצב מיזמים מסוימים מבסיס התקציב – והפשרה הייתה "כספים קואליציוניים". שני הנימוקים לא ראויים, והתוצאות שלהם גרועות במיוחד.

לכן, ובניגוד לטענה הרווחת, חשיבות יעדיהם של רבים מהכספים הקואליציוניים היא בדיוק הסיבה שממנה צריך לפגוע בכספים האלה כעת. העולם הפוליטי הוא עולם של תמריצים, והכעס הנוכחי על הכספים הקואליציוניים נובע אולי מהסיבות הלא נכונות, אבל הוא תמריץ נכון מאוד. צריך להפעיל לחץ על פוליטיקאים שלא לעשות שימוש בכלי המוזר הזה, על אחת כמה וכמה בנושאים כל כך חשובים. אין תמריץ טוב יותר מהידיעה שברגע שיהיה צריך לקצץ במשהו – אם הכסף שלך מכונה "קואליציוני" – אתה המועמד המיידי להדחה. להבא: רוצים לתקצב העלאת משכורות למורים חרדים? על הכיפאק, תקיימו דיון פוליטי. אם תחליטו שזה ראוי – תממנו את זה מבסיס התקציב, בשביל זה נבחרתם. לא ראוי? אל תתקצבו בכלל. בלי טריקים בבקשה.

הפוליטיקאים שמאשימים היום את פקידי האוצר על ההתנכלות שלהם לכספים הקואליציוניים צריכים להפנות את האצבע בחזרה לעצמם. פקידי האוצר יהיו פקידי האוצר, הם עושים מה שהם עושים תמיד. מי שיבץ חלקים כל כך חשובים מספר התקציב שלנו תחת השליטה ההדוקה שלהם, במנגנון המכונה "כספים קואליציוניים"? נכון מאוד. אלה שחוזרים ומדגישים באוזנינו שפקידי האוצר הם רק "פקידים" – ייזכרו שהזמן הנכון ליישם הלכה למעשה את הטענה הזאת, הוא בעת קביעת תקציב המדינה. ויכוח מצד האוצר על מה שנכנס לבסיס התקציב, הוא לא תירוץ לייצר מנגנון עוקף. אם נבחרי הציבור נקלעים לוויכוח, שיתווכחו בחזרה ויקבעו עובדות.

בנקודת הזמן הנוכחית, בניגוד לחלק מהטענות שנשמעות, הכספים הקואליציוניים היחידים שהאוצר מבקש לקצץ בהם הם אלה שטרם הוקצו. לאיש אין כוונה לבקש בחזרה כספים שכבר יצאו מהקופה הציבורית. אם שר האוצר יפסיד בוויכוח הציבורי הזה, והכספים המדוברים אכן יקוצצו ויועברו לצורכי הלחימה, יקרו שני דברים: בטווח הקצר, כמה מיזמים חשובים ייפגעו, ואולי יצטרכו למצוא מקור תקציבי חלופי. לעומת זאת, ויותר חשוב מזה - בכנסת הבאה, כל מי שינהל משא ומתן על תקציב טרם הקמת הממשלה וישמע מהאוחז במנדט "בסדר, תקבל בכספים קואליציוניים" – יחשוב פעמיים.

הפופולריים