כשהתוצאה ברורה, לטראמפ נשאר המאבק במתנגדיו בתוך המפלגה

כשהתוצאה ברורה, לטראמפ נשאר המאבק במתנגדיו בתוך המפלגה
המספרים באיווה, המקום שבו הפסיד טראמפ בפריימריז לפני 8 שנים, מראים שהרפובליקנים הולכים איתו עד הסוף. אבל בניגוד להרגל שלו, הנשיא לשעבר נשא נאום מאחד ורמז למתחריו שאפשר לסיים את המרוץ. כי כשברור מי יהיה המועמד של המפלגה בבחירות, עכשיו הוא צריך להתמקד בקרב הפנימי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ אחרי הפריימריז באיווה
צילום: אי-פי

לפני 8 שנים טראמפ הושפל באיווה, או לפחות כך הרגיש האיש שכל כך אוהב לנצח. טראמפ סיים במקום השני. טד קרוז ניצח בקרב - אבל כולנו יודעים איך הסתיימה המלחמה: בבית הלבן. הלילה (שני), טראמפ חזר לאיווה, שהעניקה לו הפעם את הניצחון הגדול ביותר של מועמד בפריימריז הרפובליקנים במדינה מאז ומעולם. גם במחוז היחיד במדינה שבו ניקי היילי ניצחה, היא גברה עליו בקול אחד בלבד.

אם מסתכלים על המספרים באיווה, אפשר לראות שהמפלגה עם טראמפ, ומוכנה לקבל אותו בכל מחיר. 65% חושבים שהוא כשיר לכהן כנשיא גם אם יורשע, 66% חושבים שהניצחון של ביידן ב-2020 אינו לגיטימי (בקרב תומכיו: 88%), וכמחצית מהמצביעים מגדירים עצמם כאנשי תנועת MAGA - Make America Great again. רון דה סנטיס וניקי היילי, שרצו הפסד מכובד לנשיא לשעבר, מצאו את עצמם מתקוטטים על המקום השני הרחק מאחור.

בנאום הניצחון טראמפ, באופן חריג, הלך על הגישה המאחד. לשדר את המסר שהמרוץ נגמר והוא המועמד. הוא אפילו הזכיר בשמם המלא ובלי כינויים - את המועמדים האחרים בניסיון לומר: חברים, זה נגמר, בואו נתקדם.

בכל זאת. לא הכול ורוד בעבור הנשיא לשעבר. אם מסתכלים על חלוקת המצביעים לפי גיל מגלים את הנתון הבא: כ-60% מהמצביעים מעל גיל 65 הצביעו לטראמפ. אבל ככל שיורדים בגיל, כך יורדת התמיכה. כשמגיעים לגילאי 17-29 דה סנטיס והיילי, כל אחד מהם, עוקפים אותו. התחנה הבאה, ניו המפשייר, היא הרבה פחות עממית ודתית. שם ניקי היילי, לפי הסקרים, מתקרבת לטראמפ. בשלב זה, אף אחד לא חושב שהמרוץ יסתיים לא ניצחונו של הנשיא לשעבר, ובכל זאת, יהיה לו קרב לא פשוט לשכנע את ספקניו במפלגה שהנה, משהו חדש מתחיל, בהקשר שלו לפחות.

הפופולריים