שיתופי הפעולה הקריטיים והדילמה הישראלית: מאחורי בלימת המתקפה האיראנית

שיתופי הפעולה והדילמה: מאחורי בלימת המתקפה האיראנית
ישראל נערכה במשך 12 יום לתגובה חסרת התקדים של איראן ועמדה במבחן ההגנה. הבריתות החשאיות עם המדינות המתונות באזור הפכו לפומביות ושיתוף הפעולה הביטחוני עם ירדן הוכיח את עצמו. כעת, הדרג המדיני נדרש למצוא תגובה ראויה שתהיה מקובלת גם על ארצות הברית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יירוט המתקפה האיראנית
צילום: רויטרס

עוד מוקדם לסכם את הלילה, אבל נכון ל-08:00 בבוקר (ראשון), ישראל עמדה יפה מאוד במבחן ההגנה. תיאום מוצלח עם ארצות הברית והמדינות המתונות במזרח התיכון שהוכיחו שיתוף פעולה אסטרטגי, ויכולת גילוי ויירוט מרשימה של חיל האוויר ומערכות ההגנה האווירית.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

במשך 12 יום ישראל נערכה לנקמה האיראנית, גם בזירה המדינית וגם במערכת הביטחון. איראן פעלה הלילה באופן חסר תקדים ושיגרה מתוך שטחה 120 טילים בליסטיים, 35 טילי שיוט 170 כטב"מים. רק טילים בודדים הצליחו לחדור את מערך ההגנה האווירית, אף טיל שיוט או כטב"מ לא חדר לשטח המדינה - הישג יוצא מהכלל לחיל האוויר.

שיתופי הפעולה שרקמה ישראל בשנים האחרונות, בליווי אמריקני צמוד, עם המדינות הערביות הסוניות, התבררו כקריטיים לביטחון המדינה. בריתות חשאיות שלעיתים הודלפו לעיתונות סעודית, הפכו הלילה בפעם הראשונה לפומביות והדגימו קואליציה יעילה נגד הציר השיעי. מי שזלזל בחשיבות של שיתוף הפעולה הבטחוני עם ירדן קיבל הלילה הסבר מפורט ומוחשי על הצורך בשימור היחסים.

בריתות חשאיות הפכו בפעם הראשונה לפומביות והדגימו קואליציה יעילה נגד הציר השיעי

הדילמה הישראלית כעת נוגעת לצורך הבסיסי להגיב על המתקפה האיראנית. במשך 12 ימים מאז חיסול הגנרל האיראני, ישראל המתינה לנקמה המובטחת. במשך שעות ארוכות מדינה שלמה ישבה אמש וחיכתה לטילים שעשו את דרכם מאיראן. הדרג המדיני נדרש למצוא תגובה מתחייבת, ומצד שני, פעולה שתהיה מקובלת על ארצות הברית ולא תגרור אותנו למלחמה אזורית.

לפי הדיווחים הבוקר, הנשיא ביידן אמר לנתניהו שהוא מתנגד לתקיפה ישראלית נגד איראן. אחרי מטריית ההגנה שהעניק הלילה למדינת ישראל, ישראל תתקשה לפעול באופן שיזיק למחויבות האמריקנית שהופגנה בשעות האחרונות. ישראל אמנם לא הכוכב ה-51 על דגל ארצות הברית, אבל הלילה האחרון הוכיח (שוב) שבעימותים אזוריים רצוי מאד שאמריקה תישאר לצידנו.

הפופולריים