אין חיבור: מה שתוקע את גשר הרכבת - תוקע את חוק הגיוס

אין חיבור: מה שתוקע את גשר הרכבת - תוקע את חוק הגיוס
העבודות שהממשלה לא מצליחה לסיים כמשל לדברים שפחות מתחברים בישראל | הפרשנות של שאול אמסטרדמסקי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גיוס, חרדים, לשכת גיוס, חוק הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

איך יכול להיות שגשר מעל הכביש הכי עמוס במדינה תקוע כל כך הרבה זמן? כנראה שזה משל לדברים שפחות מתחברים בישראל. העבודות שתוכננו להתקיים במהלך השבת על השלמת מקטע מסילת הרכבת מעל לכביש 1 בוטלו אתמול (שישי) ברגע האחרון, למרות שהעובדים והמשטרה כבר נערכו לכך.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

זוהי אינה הפעם הראשונה שהעבודות על השלמת הגשר מתבטלות ברגע האחרון. כבר בחודש אוגוסט נערכו הקבלן המבצע והמשטרה להשלים את עבודתם. כדי להימנע מחסימת הכביש העמוס במדינה באמצע השבוע, העבודות תוכננו להתקיים בשבת. אך ברגע האחרון, שרת התחבורה מירי רגב הורתה לבטל אותם. 

טרם נודע על מועד חדש לביצוע העבודות, והאירוע הזה מבטא את סדר העדיפויות העקום של הפוליטיקאים. אותו סדר העדיפויות שתוקע את ההחלטה בגין חוק הגיוס. נותר בסך הכול חודש כדי לפתור הפלונטר על חוק הגיוס. החלטת הממשלה הפוטרת את תלמידי הישיבות מגיוס תפוג ב-31 במרץ. אם עד אז לא יקודם בכנסת חוק שמסדיר את הנושא, על צה"ל יהיה לגייס חרדים כבר ב-1 באפריל. אחרת, ייפר את החוק.

לנוכח לוח הזמנים הדרמטי, קיימת האפשרות שהפיתרון יגיע מבג"ץ, במסגרת העתירות שהוגשו אליו בעניין. בתרחיש מעין זה, בג"ץ יודיע כי הסידור הנוכחי לא עונה בקנה אחד עם עקרונות החוק, המשמעות תהיה - הסוף לקיצבאות האברכים. בהיעדר פטור או דחיית שירות לתלמידי הישיבות, אין הצדקה מבחינה חוקית לתמיכה של המדינה בהם.

על רקע מחלוקות חוק הגיוס, איים שר הביטחון יואב גלנט ביום רביעי כי ללא הסכמת כל מפלגות ממשלת החירום הוא לא יגיש את החוק שאמור להסדיר גיוס של חרדים לצה"ל. השר בני גנץ התייחס אתמול לסוגייה ואמר: "לכולם מגיעות זכויות שוות. לכולם מגיע לשמור על אמונותיהם ודרך חייהם וכולם צריכים לקחת חלק בזכות לשרת את המדינה. אפשר לעשות זאת. חובה לעשות זאת, בתהליך נכון ובהסכמה רחבה גם עם החרדים וגם עם הערבים".

במסיבת עיתונאים שקיים אמש, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין: "אני מוקיר עמוקות את לימוד התורה של אחינו החרדים ואת התגייסותם לארגוני הצלה, אך אי אפשר להתעלם מהתחושה הרווחת בציבור על הפער בחלוקת הנטל. גם הציבור החרדי מכיר בצורך הזה ונכון לשנות את המצב. נקבע יעדים לגיוס חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי וגם את הדרכים להבטחת מימוש היעדים האלה".

הפופולריים