ההערכה בישראל: הפטור מוויזות - בקיץ הקרוב

ההערכה בישראל: הפטור מוויזות - בקיץ הקרוב
ארה"ב דורשת מישראל להתחייב פומבית שלא תפלה אמריקנים לאחר יישום תוכנית הפטור. גורמים מדיניים: שב"כ, שאחראי על חלק מהבידוקים שעוברים פלסטינים-אמריקנים שמגיעים לישראל, לא יהווה מכשול
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בחירות בארצות הברית 3.11.20
צילום: אי-פי

ארצות הברית דורשת מישראל להתחייב פומבית שלא תפלה אמריקנים לאחר יישום תוכנית הפטור מוויזה. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. זאת מאחר שחלק מהשלכות הפטור כוללות סעיף של הדדיות, שאמור לאפשר גם לאזרחים פלסטינים שמחזיקים באזרחות אמריקנית להגיע לישראל מתי שירצו לפחות מ-90 יום. 

גורמים מדינים אמרו הערב ששב"כ, שאחראי על חלק מהבידוקים שעוברים פלסטינים-אמריקנים שמגיעים לישראל, לא יהווה מכשול בדרך לפטור מוויזה. לפי הערכה בירושלים: הפטור מוויזות ייכנס לתוקף כבר בקיץ. 

מוקדם יותר פורסם ששיעור אחוזי הסירוב של מבקשי הוויזה בשנת 2022 היה מתחת ל-3%. המשמעות היא שישראל יכולה, בכפוף לכמה הליכים משמעותיים שכוללים חקיקה - להיכנס בקרוב לתוכנית הפטור. בכיר בשגרירות ארצות הברית בישראל אמר כי "זה רק השלב הראשון - יש עוד הרבה בדרך. תוכנית הפטור מוויזה זו תוכנית ביטחונית בין המדינות. ממשלת ישראל עדיין צריכה לעשות הרבה בנושא, הרבה דברים ודרישות שצריכות להתמלא כדי להיות בתוכנית". 

הפופולריים