בדרך להצבעה: בקואליציה יפצלו את הרפורמה המשפטית

בקואליציה יפצלו את הרפורמה המשפטית
בקואליציה שוקלים להצביע בשבועיים הקרובים רק על חלק אחד - בחירת שופטים והסעיף שאוסר על בג"ץ לבטל חוקי יסוד • נשיאת העליון השיבה ליו"ר הוועדה כי עמדת מערכת המשפט כבר הוצגה בדיונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהומה, דיון ועדת חוקה הרפורמה המשפטית לוין, 11.1.23
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בקואליציה הודיעו כי הם שוקלים לפצל את הרפורמה המשפטית ולהצביע על חלק אחד - בחירת שופטים והסעיף שאוסר על בג"ץ לבטל חוקי יסוד בשבועיים הקרובים. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

מדובר בהתפתחות משמעותית בכל מה שקשור לקידום הרפורמה המשפטית בכנסת. יו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת שמחה רוטמן, צפוי להודיע בתקופה הקרובה על פיצול שני נושאים מתוך הרפורמה כולה. הכוונה היא להצביע על החלק המפוצל בקריאה ראשונה בוועדה ולאחר מכן גם במליאה.

בדיונים שקיימה הוועדה בשבועות האחרונים היא התמקדה בשני הנושאים הללו וכך גם יהיה בדיונים שתקיים הוועדה בשבוע הקרוב. בתחילה התכוונו בקואליציה לדון לאט לאט בסעיפי הרפורמה כולה ואז גם לקדם את כולה להצבעה בבת אחת. אולם עכשיו התוכנית השתנתה.

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ שמחה רוטמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

נשיאת העליון לא תגיע להציג עמדה בדיונים ברפורמה בוועדת החוקה

נשיאת העליון אסתר חיות הודיעה שכרגע לא תגיע להציג את עמדתה בוועדת חוק, כך פורסם לראשונה בכאן חדשות. זאת לאחר שיו"ר הוועדה שמחה רוטמן אמר כי אם היא רוצה להביע את עמדתה, שתגיע לדיונים. לפני שבועיים נשלח מכתב ליו"ר הוועדה ובו נכתב כי עמדת המערכת הוצגה על ידי יועמ"ש בתי המשפט בדיון שנערך בוועדה.

בתוך כך, בוועדת החוקה שעסקה ברפורמה החלו להגיע תגובות לחשיפת כאן חדשות. חברת הכנסת קארין אלהרר מיש אמרה כי "העובדה שנתניהו מצפצף על היועצת המשפטית ועל בית המשפט העליון היא לא דמוקרטיה. הניסיון שלכם לחוקק בהליך בזק את הרפורמה היא קלון לדמוקרטיה".

מנגד, חבר הכנסת משה סעדה מהליכוד אמר כי "מחלוקת בעניין הרפורמה זה לגיטימי אבל מה שרואים פה זה הסתה ומסע הפחדה. ומי שנתן לגיטימציה למסע הזה זה הנשיא אהרון ברק שדיבר על כדורי רעל. ומיד אחריו המשיכה אותו נשיאת העליון שדיברה על סוף הדמוקרטיה. וזה ממשיך ומסלים. אני מתבייש שאני חבר בלשכת עורכי הדין. אומר עורך דין מפירמה בכירה שהוא יפתח באש. על מי הוא יפתח באש? הרי אם נער שוליים מהימין היה אומר את זה כולנו היינו מגנים. ועכשיו אל"מ במיל' אומר שהוא יהרוג ראש ממשלה. לאן נגיע? הרי אחים אנחנו. חייבים לנהל שיח".

ח"כ משה (קינלי) טור-פז מיש עתיד הוסיף כי "פורסם הבוקר שיש כוונה לביא בשבוע הבא חלק מהרפורמה. זה בלתי ראוי מבחינת קצב של חקיקה. אתם קורעים אותנו לשני עמים, ליהודה ולישראל".

מוקדם יותר, ראש האופוזיציה יאיר לפיד, הגיב על הדיווח ואמר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב כי הפיצול הצפוי בחקיקה מוכיח את טענות האופוזיציה: "זאת לא רפורמה משפטית, אלא חבורה עבריינית שמנסה לטפל בענייניה". לדברי לפיד, השינוי בוועדה לבחירת שופטים נועד לאפשר לנתניהו לבחור את השופטים במשפטו, והשינוי בתחום חוקי היסוד נועד לסלול את הדרך להשבתו של דרעי לממשלה. "הם עסוקים רק בעצמם. העמדת הפנים שזו רפורמה משפטית היא שקר גלוי", הדגיש ראש האופוזיציה.

בשבוע שעבר נחשף בחדשות שישי בכאן 11 כי מספר גורמים בקואליציה אמרו שהרפורמה של לוין תעבור "דיאטה", וכי מתווה הנשיא נראה כאפשרות סבירה מבחינתם, מלבד דרישתו להקפאת הדיונים לשבועיים בוועדת החוקה, חוק ומשפט. גורם בכיר בקואליציה מסר כי צפויה פשרה ברפורמה, אך לא תהיה הפסקת חקיקה.

הפופולריים