נתניהו: הרצוג פנה אליי בעניין הרפורמה, אמרתי לו שהכתובת היא לוין

נתניהו: הפניתי את הרצוג ללוין בעניין הרפורמה
האופוזיציה דחתה את התיקון של יו"ר ועדת החוקה רוטמן לרפורמה המשפטית לפיו היא תוכל לבחור כל נציג מטעמה לוועדה למינוי שופטים ללא מגבלה: "זריקת עצם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו והרצוג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו אמר היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי הנשיא יצחק הרצוג פנה אליו בעניין הרפורמה אך הוא הפנה אותו לשר המשפטים יריב לוין. לדבריו בחלק הסגור של הישיבה, "לוין הוא שחזה, הוא שהכין והוא שמעביר יחד עם יו"ר ועדת החוקה בכנסת את הרפורמה הזאת להשלמה".

באופוזיציה דחו נחרצות את תיקוני החקיקה שביצע יושב ועדת החוקה שמחה רוטמן בהצעת החוק של הרפורמה המשפטית, וטוענים שמדובר ב"טיפה בים" ביחס לבעיות שהם הציפו בנוגע אליה. רוטמן הפיץ בלילה את הנוסח המעודכן להצעת החוק, שבו שינה את המנגנון של בחירת נציג האופוזיציה בוועדה למינוי שופטים. בהתאם לשינוי, במקום שנציגה של האופוזיציה יהיה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה (שמאוייש תמיד על ידי האופוזיציה), היא תוכל לבחור כל נציג מטעמה לוועדה למינוי שופטים, ללא מגבלה.

הנימוק לשינוי היה כי אמנם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה הוא איש אופוזיציה, אבל הוא נבחר בפועל על ידי הקואליציה, לאור הרוב שיש לה בוועדה. לכן, למעשה הוחלט שלקואליציה לא תהיה השפעה על בחירת נציג האופוזיציה. על פי התיקון שפרסם רוטמן, הובטח גם כי לפחות אחד משלושת נציגי הכנסת בוועדה למינוי שופטים יהיה אישה. בכירים באופוזיציה הגדירו זאת כלא יותר "מזריקת עצם לעברם".

כפי שפורסם אתמול בכאן רשת ב, בקואליציה הודיעו כי נשקלת האפשרות לפצל את הרפורמה המשפטית ולהצביע על חלק אחד - בחירת שופטים והסעיף שאוסר על בג"ץ לבטל חוקי יסוד בשבועיים הקרובים. מדובר בהתפתחות משמעותית בכל מה שקשור לקידום הרפורמה המשפטית בכנסת. יו"ר ועדת החוקה רוטמן צפוי להודיע בתקופה הקרובה על פיצול שני נושאים מתוך הרפורמה כולה. הכוונה היא להצביע על החלק המפוצל בקריאה ראשונה בוועדה ולאחר מכן גם במליאה.

בדיונים שקיימה הוועדה בשבועות האחרונים היא התמקדה בשני הנושאים הללו וכך גם יהיה בדיונים שתקיים הוועדה בשבוע הקרוב. בתחילה התכוונו בקואליציה לדון לאט לאט בסעיפי הרפורמה כולה ואז גם לקדם את כולה להצבעה בבת אחת. אולם עכשיו התוכנית השתנתה.

הפופולריים