קצינים במילואים ממערך המבצעים המיוחדים: לא נתייצב למילואים אם הרפורמה תעבור

קציני מ"מ במיל': לא נתייצב אם הרפורמה תעבור
יותר מ-100 מילואימניקים חתמו על העצומה, בהם סא"לים, אל"מים, תא"ל ואלוף • אחד מחותמי העצומה בריאיון ראשון לכאן רשת ב: " נתנו את השנים הכי טובות שלנו למדינה. מקבלי ההחלטות צריכים להבין שיש מחיר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה הרפורמה המשפטית כנסת, 20.2.23
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יותר מ-100 קצינים ולוחמים במילואים של מערך המבצעים המיוחדים (המ"מ) באמ"ן, שהוא מערך התנדבותי, חתמו היום (שישי) על עצומה שבה הם מתחייבים שלא יתייצבו למילואים אם הרפורמה המשפטית תעבור. זאת מאחר ולדבריהם מערכת המשפט תהפוך לזרוע פוליטית בלתי עצמאית שתוביל למחיקת הדמוקרטיה. בין החותמים גם סגני אלוף, אלופי משנה, תת אלוף ואלוף.

סרן במיל' ר', אחד מחותמי העצומה, הסביר היום לליאת רגב בריאיון ראשון מאז פרסומה: "החוזה הבסיסי הוא שאנחנו מוכנים לתת את החיים שלנו והשלטון צריך לשמור על אחריות ושפיות - החוזה הזה נשבר ומאיים להחריב את הכול".

האזינו לריאיון המלא עם סרן ר' בכאן רשת ב

ר' ביקש להבהיר בדבריו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "אין פה שני דברים: דבר ראשון, אין קשר פוליטי - שירתנו תחת אינסוף ממשלות. דבר שני, אין פה סרבנות - אם הצבא יכריח אותנו נבוא ונגרף עלים באיזה בסיס. אבל מערך המ"מ, שהוא התנדבותי - יפסיד אותנו".

"יש התפוצצות של אנשים שחותמים, נשפכת להם הבן כשהם חותמים על זה. הטלפונים שלנו קרסו - אלה מספרים חסרי תקדים ליחידות מאוד קטנות", הוסיף סרן ר'. הוא המשיך והסביר כי "כל האנשים הטובים האלה, כשהם באים למערך, זה דורש הזדהות מוחלט עם המדינה והערכים שלה וחופש מחשבה ללא מורא". ר' הזהיר: "אם התהליך המטורף הזה יימשך וישראל תהפוך לדיקטטורה - הם לא יבואו והמערך ייחרב".

עוד אמר ר': "המודל הוא להיות פוטין? כי אנחנו רואים מערך המ"מ של פוטין עובד באוקראינה. החזקנו את המדינה וברגע שהחוזה נשבר אנחנו לא נהיה שם. מקבלי ההחלטות מנסים לעשות דיקטטורה בלי לשלם את המחיר? אז הנה. כשהם ירצו אותנו וחס וחלילה יהיה משבר אנחנו כמובן נרתם, אבל פעילות המערך הזה היא בשקט, בין המערכות. בסוף, כשצריכים, באים אלי ולחברים שלי - אז שיילכו ליאיר נתניהו ולילדים של גפני ודרעי. שייסתדרו".

בכתב העצומה נכתב: ״אנו, החתומים מטה, שירתנו בגאווה אדירה במשך שנים במערך המבצעים המיוחדים של צה״ל, אחד המערכים הרגישים במערכת הבטחון של מדינת ישראל. זהו רגע חירום", נכתב. "אם תימשך החקיקה שמטרתה הפיכת מערכת המשפט לזרוע פוליטית ובלתי עצמאית, קרי מחיקת הדמוקרטיה הישראלית - ואם לא תושג הסכמה רחבה בנושא - אנו לא נמשיך לשרת במערך המ״מ, ולא נתייצב למילואים".

"שירתנו בהקרבה אין-קץ את המדינה הזו, שאנו כה אוהבים, אך לא נמשיך לשרת כשמתנוסס דגל שחור ענק מעל מעשי השלטון. חקיקה כזו תחריב את כל מה ששרתנו ולחמנו למענו. לא נתן לזה לקרות. אנו חותמים על דעת עצמנו, כל אחד ואחת מהחותמים, ואיננו מתימרים לייצג פורמלית את מערך המ״מ או כל ארגון אחר", הוסיפו החותמים.

הפופולריים