לוין, סמוטריץ' ורוטמן: קוראים לאופוזיציה להתייצב לשיח אצל הנשיא - בלי תנאים מוקדמים

לוין, רוטמן וסמוטריץ' קראו למו"מ - ללא תנאים
מובילי הרפורמה בקואליציה פנו לאופוזיציה במטרה להגיע להבנות. בכירים בקואליציה חוששים מהגברת המחאה נגד הרפורמה. החקיקה צפויה להיעצר בשבוע הקרוב בשל חג הפורים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יריב לוין
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

האופוזיציה תיענה בחיוב? מובילי הרפורמה במערכת המשפט, סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו״ר ועדת החוקה שמחה רוטמן, פירסמו הודעה משותפת בה קראו לאופוזיציה להגיע להבנות – ללא תנאים מוקדמים.  

"אנו מברכים על יוזמת הארגונים הכלכליים המובילים במשק הקוראים לשיח על הרפורמה הנדרשת במערכת המשפט ללא תנאים מוקדמים. מהיום הראשון אמרנו שאנחנו בעד שיח בניסיון להגיע להבנות על הרפורמה, ולפחות לצמצם את יריעת המחלוקת", נכתב.

עוד ציינו השלושה כי "אנו מאמינים שהרפורמה חיונית לדמוקרטיה, לזכויות האדם ולכלכלה. אנחנו נענים לקריאה להידברות ללא תנאים מוקדמים, וקוראים לגורמים האחראיים באופוזיציה להיענות אף הם ליוזמה ולהתייצב לשיח אצל הנשיא ביום שלישי".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לדבריםן ואמר כי "תהיה הידברות רק כאשר החקיקה תיעצר". יו״ר המחנה הממלכתי, ח״כ בני גנץ, הגיב להצהרה גם הוא, ואמר: ״שר המשפטים ויו"ר ועדת החוקה היקרים - די עם הספינים. ועדת החוקה מכונסת עכשיו ודוהרת קדימה, ואתם מבקשים שנגיע לדבר? לא צריך לחכות ליום שלישי, תודיעו שאתם עוצרים - וניפגש עוד היום אצל נשיא המדינה״.

הקואליציה חוששת מהרמת ראש של המחאה

בקואליציה לא מעוניינים להפסיק את החקיקה כתנאי להידברות עם האופוזיציה, בשל החשש שעצירתה תביא להגברת המחאה. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לדברי בכירים בקואליציה, עצירת החקיקה, ולו לזמן קצר, תוסיף דלק למחאה ותספק תמריץ להרחיב ולהגביר אותה, כיוון שהמפגינים עשויים לראות בכך הישג. החקיקה צפויה להיעצר בשבוע הקרוב בשל חג הפורים, כאשר לעת עתה לא מתקיימים מגעים בין הקואליציה לאופוזיציה.

בתוך כך, ועדת החוקה חידשה את הדיון שהחל ביום רביעי על החלק השני ברפורמה המשפטית, כשנשארה ההצבעה על הרביזיה (הצבעה חוזרת) על הכנת החוק לקריאה ראשונה. בפתח הכינוס אמר יו"ר הוועדה שמחה רוטמן: "זה בסדר אם יש לכם השגות או דברים שרוצים לתקן, כך מנהלים שיח. לא באמצעות איומים על מלחמת אזרחים והודעות על סוף הדמוקרטיה"

ח"כ רם בן ברק אמר: "האנרכיסטים היחידים במדינת ישראל יושבים היום בממשלת ישראל, כולכם מנסים לבצע היום הפיכה ואנחנו לא ניתן לכם. אני מתפלל שראש הממשלה יגלה אחריות ויעצור. ואם הוא לא יעצור אנחנו נעשה דברים יותר תקיפים כדי שיעצור". ח"כ מאיר כהן: "אני מפחד ממלחמת אחים. אני מפחד מזה שלחברי הלוחמים קוראים בוגדים ואנרכיסטים".

כ-140 אלף איש הפגינו אמש, שבת תשיעית ברציפות, נגד הרפורמה. בסיום ההפגנה בתל אביב, המונים פרצו את מחסומי המשטרה בנתיבי איילון וחסמו אותם בניגוד לחוק. כשעה לאחר מכן המשטרה השתמשה במכת"זית ופרשים כדי לפנות אותם מהמקום. ארבעה מוחים נעצרו בתל אביב בחשד להפרת סדר וארבעה נוספים נעצרו בהפגנה בירושלים.

הפופולריים