מתקרבים לרמדאן: תוכנית ההרגעה שהציעה ארה"ב בפסגה בשארם

ההצעה של ארה"ב לישראל ולפלסטינים בפסגה בשארם
התוכנית כוללת מימון של אימונים עבור מנגנוני הרש"פ - ישראל לא התנגדה למהלך • שרים בממשלה טענו כי הסיכומים שהושגו בפסגה נועדו לצורכי תקשורת ויחסי ציבור מול האמריקנים והפלסטינים | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניה, בנייה, אריאל, התנחלות, התנחלויות, יו"ש, יהודה ושומרון, 2020
צילום: צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

הפסגה בשארם א-שייח: ארצות הברית הציעה לישראל ולפלסטינים תוכנית לשיפור הפעילות של המנגנונים הפלסטיניים, הכוללת מימון אימון הכוחות והצבת אמצעים ומערכות כדי להילחם בטרור - וישראל לא התנגדה לה. כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

כמו כן, בנוגע להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, הוסכם בפסגה כי היא נספרת מחודש פברואר, כאשר אז ישראל התחייבה לאחר אישור הקבינט שלא להביא לאישור בנייה נוספת במשך ארבעה חודשים, והכשרת מאחזים למשך חצי שנה. גם על הופעת הסעיף הזה בהסכם ישראל לא הביעה התנגדות.

מוקדם יותר היום, פורסם הבתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי שרים בממשלה אמרו כי הסיכומים שהושגו בפסגת שארם א-שייח נועדו בעיקר לצרכי תקשורת ויחסי ציבור מול האמריקנים והפלסטינים, אך בפועל, מאחורי הקלעים סוכם מראש מול מפלגות הקואליציה שאין להם משמעות בשטח. 

כך לדוגמה, למרות ההודעה האמריקנית על כך שלא יאושרו אישורי בנייה חדשים במשך ארבעה חודשים, כבר במהלך חודש מאי צפויה להתכנס מועצת התכנון העליונה ביהודה ושומרון כדי לאשר את סדרת יחידות הבנייה הבאות ביהודה ושומרון, שזה אומר בעוד פחות מחודשיים.


גם בנוגע להסדרת יישובים חדשים, הסיכום בין מפלגות הקואליציה שנקבע כבר לפני שבועות ארוכים היה שהסבב הבא יהיה בסביבות יולי-אוגוסט, כך שההחלטה מאתמול היא בסך הכול חזרה על מה שסוכם גם ככה בין מפלגות הקואליציה וללא קשר לפסגה אמש.

זו גם הסיבה שאיש משרי הציונות הדתית לא יצא אמש בביקורת נגד הפסגה, מאחר שמאחורי הקלעים הובהר שהמשך קידום הבנייה בהתיישבות לא יופרע או ישונה למרות מה שיסוכם בשארם א-שייח.הפופולריים