משפחת נתניהו נגד ארה"ב

משפחת נתניהו נגד ארה"ב
יאיר: משרד החוץ האמריקני עומד מאחורי המחאות • גורם מדיני בכיר: ניסו להוריד את נתניהו מהשלטון פעמיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה נגד הרפורמה תל אביב איילון 25.02.23
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יאיר נתניהו, שיתף היום (שבת) בציוץ בטוויטר דברים שאמר תום קוטון, סנאטור אמריקני, בקונגרס, על כך שמשרד החוץ של ארצות הברית מחלק כספים ליריבים הפנימיים של רה"מ נתניהו ואף שלח יותר מ-38,000 דולר לתנועה לאיכות השלטון. בנאום פירט קוטון את פעולותיה של התנועה ותיאר אותה כ"מעוררת תסיסה נגד ממשלת ישראל ודורשת את התפטרות נתניהו". בעבר הביע הסנאטור תמיכה בהכלת ריבונות ישראלית על רמת הגולן.

אמש שיתף בציוץ בטוויטר תיאוריה קונספירטיבית לפיה משרד החוץ של ארצות הברית עומד מאחורי המחאות בארץ במטרה להפיל את אביו מהשלטון. במקביל, גורם מדיני בכיר תקף גם הוא את הממשל האמריקני ואמר לכאן חדשות כי "פעמיים הם ניסו להפיל את נתניהו מהשלטון - פעם אחת בתקופת קלינטון ופעם אחרת בתקופת אובמה".

בנוסף ניסה הגורם המדיני לגמד את המשבר ביחסים בין ישראל לארצות הברית בעת הזו, ואמר כי "לא הגענו לדרגה שהייתה בעבר, כשהם ניסו להפיל את נתניהו מהשלטון". עוד הוסיף הגורם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא קיבל תדרוך על הנזיפה בשגריר ישראל בארצות הברית מייק הרצוג, וכי מצב היחסים בין המדינות "לא מידרדר - הוא קבוע".

לדבריו, "יש לנו חילוקי דעות סביב ההתנחלויות, הם מבינים יפה מאוד את המאמצים שלנו למנוע הסלמה". הוא הוסיף כי ישראל לא הפרה התחייבות כלפי הממשל בעת ביטול חוק ההתנתקות כפי שבממשל האמריקני טענו, ואמר כי "אם כבר הם לא מימשו את ההתחייבות שלהם במסמך בוש".

מייק הרצוג זומן למשרד החוץ האמריקני לשיחת נזיפה בעקבות ביטול חוק ההתנתקות בכנסת. בהודעה מטעם משרד החוץ האמריקני נאמר כי ״סגנית השר העבירה את דאגתה של ארה״ב מהחקיקה שאושרה על ידי הכנסת ומבטלת מרכיבים חשובים בחוק ההתנתקות מ-2015, כולל האיסור על בניית התנחלויות בצפון הגדה המערבית״.

שיחת נזיפה מסוג זה היא מהלך מאוד נדיר ביחסי ישראל-ארצות הברית ומהווה מחאה דיפלומטית רשמית. לרוב מקפידים האמריקנים להעביר את המסרים שלהם לישראל ללא שימוש בהליכים מסוג זה. מוקדם יותר אמר דובר משרד החוץ כי "החקיקה הישראלית היא פרובוקטיבית".

הפופולריים