העימותים בקבינט - והדרישה החריגה מהשרים

העימותים בקבינט - והדרישה החריגה מהשרים
בכירים בישראל: סבב התקיפות בלבנון ובעזה הסתיים, כל עוד לא יהיה עוד ירי • שרי הקבינט התבקשו באופן חריג לחתום על מסמך שותפות סוד בפתח הישיבה • חילוקי דעות בין ראש המוסד לרמטכ"ל ושר הביטחון ביחס לשאלה אם חיזבאללה יגיב לתקיפת צה"ל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבינט 06.04.23
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

חדשות שישי: שידור חי בכאן 11

בכירים ישראלים מאותתים כי סבב התקיפות בלבנון ובעזה הסתיים, כל עוד לא יבוצע ירי נוסף לעבר שטח ישראל. כך דווח היום (שישי) בחדשות שישי בכאן 11. בתוך זאת, גורם קטרי אמר לכאן חדשות כי קטר פועלת כמתווכת בניסיון להביא לרגיעה בין כל הצדדים.

עוד דווח כי לפי כמה מקורות, בפתח ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש, שכונס לראשונה זה חודשיים, התבקשו השרים באופן חריג לחתום על מסמך שותפות סוד. מאחורי הקלעים, במהלך הישיבה, הבהירו במערכת הביטחון כי על פי המידע שברשותם חיזבאללה לא אחראי לירי ולכן התגובה לא כוונה לעברו - גם מתוך רצון שלא להיגרר לעימות נרחב יותר בעת הזו ולימי לחימה, דווקא במהלך הפסח.

בתוך מערכת הביטחון היו חילוקי דעות אם חיזבאללה יגיב גם לתגובת צה"ל. לפי מקורות, ראש המוסד דדי ברנע סבר שחיזבאללה יגיב בשל תפיסתו "כמגן לבנון". לצד זאת, הרמטכ"ל הרצי הלוי ושר הביטחון יואב גלנט סברו שלא תהיה תגובה של ממש מצד חיזבאללה. סיבה נוספת לכך שלא הותקפו יעדים מדינתיים בלבנון, היא חולשת לבנון עצמה, שהוצגה גם לדרג המדיני.

מוקדם יותר היום נשמעה ביקורת חריפה בממשלה ומכיוון שרי הקבינט מטעם הציונות הדתית על מדיניות צה"ל. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כתב כי "צה"ל שבוי בקונספציית אוסלו ההזויה, ואנחנו מדממים". גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר האשים שורה של גורמים אחרים במדיניות, ואף אמר כי חברי הממשלה הקודמת "עודדו את אויבנו לפתוח בעימות צבאי".

בדרג המדיני, מנגד, מגבים את צה"ל. גורם בכיר אמר לכאן חדשות כי התקיפות הלילה בלבנון ובעזה היו "תגובה מאוד עוצמתית של צה"ל ומערכת הביטחון".

תקיפות צה"ל הגיעו בתגובה למטחי הירי הכבדים אמש לעבר הגליל המערבי ועשרות רקטות שנורו לעבר יישובי העוטף במהלך השבוע, בין היתר במהלך ליל הסדר. במקביל לתקיפות, יותר מ-40 רקטות שוגרו לעוטף ובית בשדרות נפגע וניזוק.

אתמול, החל מהשעה 14:30, החלו להישמע אזעקות ברחבי הגליל המערבי. מטחי רקטות כבדים שוגרו מכיוון לבנון, רובן יורטו בידי כיפת ברזל וכמה מהן נפלו בשטח ישראל. שלושה בני אדם נפצעו קל. מוקדם יותר היום, הרמטכ"ל הרצי הלוי הורה על גיוס מילואים, בדגש על מערך ההגנה האווירית והמערכים ההתקפיים של חיל האוויר.

הפופולריים