נתניהו על דוח המבקר: "ניסיון לייצר פרשה יש מאין"

נתניהו על דוח המבקר: "ניסיון לייצר פרשה יש מאין"

בלשכת רה"מ מסרו בעקבות הביקורת בדוח, לפיה לא דווח לציבור על יחסיו עם בעל השליטה בבזק: "הוא לא הסתיר דבר ופעל רק לטובת הציבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: צילום: פלאש 90

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיבים לדוח המבקר שפורסם היום (רביעי) על יחסיו עם בעל השליטה ב"בזק" שאול אלוביץ': "עוד ניסיון סרק לייצר פרשייה יש מאין נגד ראש הממשלה. רה״מ לא הסתיר שום דבר".

עוד נמסר מלשכת נתניהו: "יחסיו עם מילצ׳ן היו ידועים לכל. ביחס לאלוביץ׳ היו לו יחסי ידידות ולא מעבר לזה, אך כשהדבר הועלה על ידי היועמ״ש, רה״מ פעל על פי ההנחיות וההוראות שניתנו לו. כל ההחלטות שהתקבלו על ידו ביחס לשוק התקשורת, גם לפני כן, היו אך ורק בהתאם להמלצות של גורמים מקצועיים, כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו".

לפי דוח מבקר המדינה, למשרד המשפטים לא הייתה תמונה מלאה על היקף העיסוק של נתניהו בנושאים הקשורים לבזק, בזמן שהמשרד גיבש הסדר ניגוד עניינים לראש הממשלה בתפקידו כשר התקשורת. המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, ציין כי כבר בפברואר העיר למשרד המשפטים שעליו למצות את בדיקותיו בשאלה האם דנו נתניהו ואלוביץ' בנושאים המשפיעים במישרין או בעקיפין על בזק.

המבקר מצא כי משרד התקשורת חיבר רשימה שכללה נושאים שבהם עסק ראש הממשלה עם קשר ישיר או עקיף לבזק. אולם רשימה זו לא נמסרה למשרד המשפטים בעת שגיבש את הסדר ניגוד העניינים.

הרשימה רוכזה בלשכת מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה החל בבחינת הזיקה של ראש הממשלה לאלוביץ'. הסדר ניגוד העניינים נערך שוב ביוני 2016, בעקבות כתבה שלפיה לנתניהו יש קשרים חבריים עם אלוביץ'. לפני כן היה לראש הממשלה הסדר ניגוד עניינים, שבו צוינה רק הזיקה של נתניהו לעורכי הדין שומרון ומולכו, שלהם לקוחות בתחום התקשורת.

המבקר אומר כי התוצאה של המצב שנוצר מעוררת "קושי של ממש". מלכתחילה לא דווח על זיקה חברית בין נתניהו לאלוביץ' - שהוא גורם מרכזי בתחום התקשורת. כאשר נתניהו, כשר תקשורת מאז נובמבר 2014, היה מעורב בפועל בכמה נושאים המשפיעים במישרין או בעקיפין על בזק. כמו כן, בתשובת נתניהו למשרד המשפטים לפני גיבוש ההסדר לא היה כדי לשלול את קיומן של שיחות בינו לבין אלוביץ' הנוגעות לנושאים שבהם היה מעורב בתקופה שקדמה לבירור ניגוד העניינים.

המבקר ציין עוד כי בנוסח התשובה שהועברה מטעם ראש הממשלה למשרד המשפטים בעת גיבוש ההסדר, לא היה כדי להסיר את החשש שהוא ואלוביץ' דנו בנושאים שבאחריות משרד התקשורת או העומד בראשו.

במקביל, במסגרת חקירת בזק-אלוביץ', נחקר מאז הבוקר מנכ״ל משרד התקשורת שלמה פילבר במשרדי הרשות לניירות ערך בחשד לביצוע עבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך. ל"כאן 11" נודע כי מעבר לחשדות שעליהם הודיעה הרשות, מיוחסים לפילבר חשדות המוגדרים "חמורים ביותר", וכוללים גם עבירות פליליות לכאורה.

אתמול הודיעה רשות ני"ע על הרחבת החקירה לעסקה למתן שירותי תקשורת לוויינית בין חברת חלל תקשורת ל-DBS שירותי לוויין. לפי ההודעה, נבדק חשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין. המסחר במניות הקבוצה – בזק, חלל תקשורת, בי-קום ואינטרנט זהב – הופסק לשעה קלה. החקירה, שנפתחה בחודש שעבר, עסקה תחילה בחשדות בנוגע לעסקאות רכישה בין בזק ל-YES ובין YES לחברת חלל תקשורת – כל השלוש בשליטתו של אלוביץ'. עסקאות אלה שלשלו לכיסו יותר מ-1.5 מיליארד שקל.

בשבוע שעבר נודע כי אור אלוביץ', בנו של בעל השליטה בבזק ודירקטור בחברה, הורחק ממשרדי בזק. בית משפט השלום תל אביב שחרר את אלוביץ' בתנאים מגבילים, וקבע בין היתר כי ייאסר עליו לשוחח עם אביו ללא נוכחות עו"ד מפקח. בנוסף לכך, הוא לא יורשה לשוחח עם אשתו, דירקטורית בבזק אף היא, בעניינים הנוגעים לחברה.

הפופולריים