נאור: כללי האתיקה אוסרים על השתתפות שופט בטקס ביו"ש

נאור: כללי האתיקה אוסרים על השתתפות שופט בטקס ביו"ש

נשיאת העליון השיבה לעתירה על ביטול ההשתתפות של נציג בית המשפט בטקס הממלכתי בגוש עציון: "נושא שנוי במחלוקת". השרה רגב: "זה כתם על בית המשפט"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרים נאור בטקס מינוי שופטים
צילום: צילום: פלאש 90

לרשות השופטת לא יהיה נציג בטקס הממלכתי לציון 50 שנה להתיישבות ביו"ש, כך עולה מתשובת נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שנמסרה היום (רביעי) לבג"ץ. לפי הנשיאה הנימוק לכך הוא שמדובר באירוע "העוסק בנושא השנוי במחלוקת ציבורית" וכי "הבמה בו מסורה לצד אחד". על כן, השתתפות שופט באירוע הזה לא עולה בקנה אחד עם כללי האתיקה הקובעים ששופטים לא ייטלו חלק באירועים בעלי זהות פוליטית. 

תשובתה של נאור ניתנה בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי תנועת "רגבים", בעקבות החלטתה לבטל את השתתפותו של השופט ניל הנדל כנציג הרשות השופטת בטקס שהתקיים בגוש עציון, לרגל 50 שנה להתיישבות ביהודה שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן. בתגובה לדבריה של נאור נמסר מ"רגבים" כי "תשובת נאור מלמדת על חריגה נוספת מסמכות הרשות השופטת".

"טעות חמורה" - מירי רגב על החלטת נאור:

שרת התרבות מירי פנתה בתגובה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואמרה כי עריכת טקסים ממלכתיים וקביעת תכניהם הינן באחריות הרשות המבצעת, וכי היא רואה בחומרה את התנהלותה של נשיאת בית המשפט העליון.

רגב הוסיפה כי מדובר ב"הימנעות מופגנת" מצידה של נאור פוגעת במדינת ישראל, על פי חוק החרם. "החרמת טקס ממלכתי על ידי הרשות השופטת תהווה זריקת עידוד ורוח גבית לחרמות איתם ישראל מתמודדת ותותיר כתם אנטי ממלכתי על בית המשפט העליון".

השרה רגב ציינה שהיא מצטרפת לפניית שרת המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון והיא מביעה תקווה כי תחזור בה. וביקשה לצרף את מכתבה לתשובת הממשלה לעתירה, שאמורה להמסר עד השעה שתיים.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הצטרף לביקורת ואמר כי "החלטה זו הפתיעה אותי, על רקע המסורת רבת השנים של השתתפות הרשות השופטת בטקסים ממלכתיים, בהם גם הטקס המציין את יום שחרור ואיחוד ירושלים". ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו כי "החלטה זו של נשיאת בית המשפט העליון השופטת נאור, מציבה סימן שאלה ומטילה צל כבד על יכולתו של בית המשפט העליון לדון ללא משוא פנים בסוגיות הקשורות ביהודה ושומרון, שעה שהוא עצמו מעיד עליהן כפוליטיות".

בתשובת המדינה לעתירה נכתב כי הממשלה קבעה בהחלטתה שאירוע היובל הוא אירוע ממלכתי, ועל כן  סברו נציגי הממשלה שהיה מקום להשתתפות נציג הרשות השופטת. עם זאת, נכתב בתשובהף אין בהעדרותו עילה משפטית המחייבת לבטל את האירוע.

את השינוי בהחלטתה נימקה הנשיאה בכך שהאישור מטעמה להשתתפותו של הנדל ניתן לאחר שהתקבלה ההודעה הראשונה על האירוע. אולם משקיבלה את ההזמנה המלאה עם כותרת האירוע ופרטי המשתתפים קיבלה את ההחלטה לבטל את בואו של נציג השופטים.

בתשובתה של נאור נכתב כי לאחר שעיינה בהזמנה המפורטת הגיעה למסקנה כי "האירוע עוסק בנושא השנוי במחלוקת ציבורית. על כן, ומבלי נקיטת עמדה של הנשיאה או מי משופטי העליון לגוף המחלוקת, החליטה הנשיאה שראוי שהרשות השופטת לא תשתתף בו".

בנוגע לרשימת המוזמנים והנואמים אמרה נאור כי "הבמה באירוע מסורה כולה לצד אחד". היא ציינה כי בכללי האתיקה לשופטים נכתב ששופט לא ייטול חלק באירוע הנערך על ידי מפלגה או גוף פוליטי אחר, או במסגרת אחרת שלה זהות פוליטית או מפלגתית.

באשר לעובדה כי מדובר באירוע ממלכתי אמרה נאור כי אין לבחון את מהותו של אירוע אך ורק לפי הגדרתו או כותרתו, אלא לפי מהותו, ובין היתר יש לבחון מי המשתתפים והנואמים.

נאור הדגישה כי מערכת בתי המשפט תמשיך לקחת חלק באירועים ממלכתיים, אך נמנעת מהשתתפות בכל אירוע שנוי במחלוקת ציבורית ובמיוחד כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד.

את העתירה על החלטתה של נאור הגיש עורך הדין אבי סגל מתנועת "רגבים". בעתירה נטען כי השתתפות נציגי סגל א' בטקסים ממלכתיים היא "נוהג חוקתי" שיש לו תוקף מחייב. בעתירה טען סגל כי הדבר דומה לשיטת ה"סיניוריטי" שעל פיה ממונים נשיאי בית המשפט העליון ואשר לדבריו מהווה "נוהג חוקתי שהתקיים כמוסכמה שלטונית רבת שנים".

בתגובה לתשובתה של נאור נמסר מתנועת רגבים כי "תגובת הנשיאה נאור, מלמדת על חריגה נוספת מסמכות הרשות השופטת ובתי המשפט. הגורם היחיד המוסמך על פי החוק לקבוע מהו טקס ממלכתי, היא ממשלת ישראל, הרשות המבצעת, והיא בלבד". בתנועה קראו לנאור לשקול שוב את עמדתה על מנת "לשדר מסר של ממלכתיות". 

הימנעות הח"כים מהשתתפות בטקס:

הבוקר אמרה שרת התרבות מירי רגב כי במידה ולא יגיע נציג הרשות השופטת לטקס בגוש עציון, היא תשקול להוציא את השופטים מסגל א' של מדינת ישראל.

בראיון לאריה גולן בכאן ב׳ אמרה רגב: : "כל עניין החרמות של טקסים ממלכתיים הוא חמור ביותר ואין לזה מקום. יש אירועים שמצוינים בטקסים ממלכתיים ואין כאן שיקול דעת למה סגל א מגיע ולמה הוא לא מגיע".

שרת התרבות הבהירה כי אם הנושא לא ייפתר, יישקלו צעדים נגד הרשות השופטת. "נצטרך לשקול אם נכון להשאיר את הרשות השופטת כחלק מסגל א'. הם לא יוזמנו לטקסים ממלכתיים אחרים", איימה רגב. היא ציינה כי חלק מהתנאים המיוחדים המוענקים לחברי סגל א' הם דרכון דיפלומטי, ו"מרגע שגורם בסגל א' מחליט לא להגיע לטקס - שלא יבקש ליהנות מתנאים ומזכויות של סגל א'".

הפופולריים