אכזבה בהנהגת המתנחלים: "נתניהו פספס הזדמנות היסטורית"

אכזבה בהנהגת המתנחלים: "נתניהו פספס הזדמנות היסטורית"

ראשי המתנחלים מתחו ביקורת נגד ראש הממשלה בעקבות היקפי אישורי הבנייה. ראש מועצת שומרון: "טראמפ לא היה מגנה כמו אובמה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מגרון
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בהנהגת המתנחלים ביהודה ושומרון הביעו הערב (שלישי) אכזבה מהיקף אישורי הבנייה בהתנחלויות הצפויים במנהל האזרחי בשבוע הבא. בהודעה מטעם מועצת יש"ע, מתחה המועצה ביקורת נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומסרה: "מדובר במעט מאוד שרחוק מלענות על הצורך".

"חובתנו להציג את העובדות המדויקות", נכתב בהודעת המועצה. "מדובר, לצערנו, בסך הכל ב-700 יחידות דיור לבנייה מיידת ועוד כ-2,000 יחידות לתוספת בנייה בשלבי תכנון שונים, שאינן עונות לצימאון הגדול בשטח. לאחר שמונה שנות קפאה מדובר במעט מאוד, שרחוק מלענות על הצורך הרב".

גם ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, השמיע ביקורת דומה. "אנחנו לא מתכוונים להמשיך להתנצל", אמר דגן והוסיף: "ראש הממשלה מפספס כאן הזדמנות היסטורית שספק אם תחזור. יש נשיא בארצות הברית, שגם אם לא יסכים – בטח לא יגנה כמו שקרה בתקופת אובמה".

"הזדמנות שספק אם תחזור". ראש מועצת שומרון, יוסי דגן (צילום: פלאש 90)

אתמול דווח לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי היקף יחידות הדיור שיגיע לאישור תכנוני סופי (מתן תוקף) או לשיווק, לא עולה על 1,000 יחידות דיור. זאת, למרות המספרים המנופחים שדווחו בימים האחרונים בסביבת ראש הממשלה נתניהו, המדברים על קידום של למעלה מ-3,700 יחידות דיור בשטחים.

הסיבה לפער בין הנתונים נובעת מכך שבלשכת ראש הממשלה מחשבים בספירה גם יחידות דיור שרק מקודמות בהליכי התכנון, ולא מגיעות לשלב האישור הסופי. יחידות אלה יספרו מחדש אם וכשר יגיעו לאישור סופי בפעימות הבנייה הבאות. לכן, האשימו המתנחלים כי מדובר למעשה ב"מחזור". בנוסף, נספרו בתים המקודמים רק בהליך הטכני של "פרסום להפקדה" – שלא דורש כלל דיון במנהל האזרחי. כמו כן, נכללות בספירה גם יחידות דיור שכבר אושרו בעבר בהתנחלויות.

מוקדם יותר היום פורסמה רשימת תכניות הבנייה המלאות שיגיעו בשבוע הבא לאישור. בין התכניות שיגיעו לאישור סופי (מתן תוקף) נמצאת תכנית למפוני מגרון בהתנחלות כוכב יעקב, תכנית להקמת ההתנחלות עמיחי למפוני עמונה, וכן בנייתן של למעלה מ-100 יחידות דיור בהתנחלות נוקדים, שבה מתגורר שר הביטחון, אביגדור ליברמן. בנוסף, ישווקו כ-300 יחידות דיור בהתנחלות בית אל. בין התכניות שיקודמו בהליכי התכנון, נמצאת גם התכנית הרגישה לבניית 30 יחידות דיור ביישוב היהודי בחברון. כפי שפורסם בחדשות הערב, עיריית חברון מתכננת לפנות בעתירה לבג"צ נגד התכנית.

גורם מדיני מסר היום: "בסך הכל בשנת 2017 יאושרו סדר גודל של פי ארבעה יותר יחידות דיור בשלבים של תכנון ובניה, לעומת 2016. מי שטוען שלא מדובר בשיפור משמעותי, מטעה את הציבור. מי שחושב שאין להתחשב בשיקולים מדיניים, טועה בגדול. אין מי שפועל יותר למען ההתיישבות, בנחישות ובתבונה, מראש הממשלה בנימין נתניהו".

לצד האכזבה מהיקף התכניות, המתנחלים הביעו סיפוק בנוגע למיקומים של חלק מתכניות הבניה שיקודמו – בהן התכנית למפוני מגרון, התכנית לבניה בחברון וקידום בניית בתים בהתנחלות נגוהות שבהר חברון. במועצת יש"ע ציינו כי "התכניות נמצאות במיקומים חשובים ומהוות הישג נכבד להתיישבות".

הפופולריים