היועמ"ש לכנסת: אין סמכות להקים ועדת חקירה למימון עמותות השמאל

היועמ"ש לכנסת: אין סמכות להקים ועדת חקירה למימון עמותות

בחוות דעת שכתב ציין איל ינון כי חקירת הארגונים שעליה הודיע נתניהו "מנוגדת לעקרונות משטריים בסיסיים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת שמאל בירושלים, באפריל
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, שלח היום (רביעי) חוות דעת ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ובה כתב כי לכנסת אין סמכות להקים ועדת חקירה לבחינת מימון ארגוני שמאל על ידי מדינות זרות. זאת, משום שוועדת חקירה פרלמנטרית, שעל הקמתה הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, כפי שפורסם השבוע לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, "אינה הכלי המתאים לעריכת בירור בעניינים אידיאולוגיים".  

ינון כתב כי "נשאלתי אם יש לכנסת סמכות להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא המדובר... חקירה פרלמנטרית של ארגוני החברה האזרחית על רקע אידיאולוגי עומדת בניגוד לעקרונות משטריים בסיסיים. מושכלות יסוד של שיטות משפטיות במשטרים דמוקרטיים הן שגופי החברה האזרחית רשאים לפעול בחופשיות רבה ובהתערבות מינימלית של רשויות המדינה, וזאת במסגרת המגבלות החוקיות המצומצמות יחסית הקיימות בתחום חופש הביטוי וחופש ההתאגדות. הדברים נכונים על אחת כמה וכמה כאשר החקירה מופנית בעיקרה לסוג מסוים של עמותות, המזוהות באופן טיפוסי עם עמדות המנוגדות לזו של הממשלה המכהנת".

ינון הזהיר כי "שימוש בכלי של ועדת חקירה פרלמנטרית כדי לנגח את האופוזיציה בכנסת או מחוצה לה, יהווה ניצול לרעה של כלי פרלמנטרי שלא לתכלית שלשמה הוא נועד". "התכלית העיקרית העומדת בבסיס הכלי של חקירה פרלמנטרית", הדגיש ינון, הוא לפקח על רשויות על שלטון ולא על גורמי החברה האזרחית".

בתחילת השבוע הודיע נתניהו על הקמת ועדת חקירה בכנסת שתחקור את נושא התרומות ממדינות זרות, והדבר סוכם פה אחד בישיבת הקואליציה. 

שלשום פורסם בכאן 11 כי נתניהו יקדם חוק שיאסור מימון של עמותה פוליטית על ידי מדינה זרה, שבו המדינה תשלול תרומות המיועדות עבור פעילות פוליטית.

את חוק העמותות החדש יקדם עבור ראש הממשלה שר התיירות, יריב לוין. לפי החוק החדש, המדינה תפקח על כל תרומה שתגיע ממדינה זרה ומיועדת לעמותה אזרחית. תרומה עבור מטרה חברתית אמורה לקבל את אישור המדינה. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי נתניהו נחוש לקדם במהירות האפשרית את החקיקה שתמנע מעורבות של "ממשלות זרות במימון ארגונים שפועלים לפגיעה בחיילי צה"ל".

הפופולריים