חקירות נתניהו: בכירים במשטרה מתושאלים לגבי קשרים עם עיתונאים

חקירות נתניהו: בכירים במשטרה מתושאלים לגבי קשרים עם עית

פרסום ראשון: קציני משטרה עוברים בדיקות פוליגרף במסגרת המאבק בהדלפות. התשאולים צפויים להתרחב בשבוע הבא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ואלשיך. ארכיון
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קציני משטרה עוברים בדיקות פוליגרף במסגרת חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונשאלים בין היתר לגבי קשרים עם עיתונאים - כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. זאת, במסגרת בדיקת ההדלפות במסגרת פרשות ראש הממשלה. בדיקות הפוליגרף צפויות להימשך ולהתרחב בשבוע הבא.

כחלק מהשינויים המשמעתיים שערך מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, הוכנסו שאלוני התאמה ובדיקות פוליגרף. השוטרים מתושאלים לא רק לגבי הדלפות, אלא גם על קשרים עם עיתונאים. לטענת המשטרה, מטרת הבדיקות היא למזער את הסיכון להדלפות והן לא אמורות לפגוע בקידום השוטרים. כך, אם נמצא כי לשוטר יש חבר עיתונאי, הוא יתודרך לגבי הפרטים שניתן למסור לאותו חבר.

בשבוע הבא ייכנס לתוקף חוק שיזם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, במסגרתו יורחבו בדיקות הפוליגרף - כל קצין מדרגת ניצב משנה ומעלה יתושאל. מדובר בכ-400 שוטרים נוספים, כך שמבחינת היקף הבדיקות מדובר בשינוי משמעותי מאוד.

בתחילת החודש פרסם לראשונה הפרשן מוטי גילת בכאן 11 כי המשטרה צפויה לחדש אחרי החגים את החקירות נגד נתניהו בשני התיקים בהם הוא חשוד בשוחד – "תיק 1000" (פרשת המתנות) ו"תיק 2000" (השיחות עם נוני מוזס). בנוסף, הוא יידרש גם למסור עדות ב"תיק 3000" (פרשת כלי השיט והצוללות), בו הוא אינו חשוד. בעקבות כך, נתניהו תקף את אלשיך ואמר כי "כשהמפכ״ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה. מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה". אלשיך עצמו אמר כי הוא משוכנע שההדלפות לא באו מהמשטרה

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "תהליך ההתאמה התעסוקתית אותו עובר כל שוטר על פי חוק מורכב משאלות רבות ומגוונות, כשרק במקרים חריגים נעשות גם בדיקות פוליגרף במסגרת התהליך. התהליך הוא חסוי ולא נוכל להתייחס לתוכנו, אולם נציין כי אחת ממטרותיו היא לשמור על המידע אליו נחשף השוטר, מידע שפעמים רבות נחשב מסווג ורגיש ביותר ושחשיפתו עלולה לגרום לפגיעה בחיי אדם, בפרטיותו ובעבודת במשטרה בכל.

"כאשר קיים קשר רגיש בין שוטר לאדם אחר, השוטר מתודרך בהתאם תוך הבהרת הסיכונים וההתנהלות הרצויה, זאת בכדי למנוע דליפת מידע במתכוון או שלא במתכוון. כמו בכל גוף ממשלתי, הקשר בין אמצעי התקשורת נעשה באופן מסודר ומקצועי באמצעות דוברות המשטרה, ועל כן ההליך מוודא כי גם אם קיימים קשרים חבריים לא נעשית באמצעותם זליגת מידע רגיש. למותר לציין כי אין שום מניעה לקיים קשר חברי עם כל אדם ובלבד שקיימת שמירה על טוהר החקירה ומניעת דליפת מידע רגיש".

הפופולריים