נתניהו בישיבה לזכר רחבעם זאבי: "לא ניתן לטשטש את מורשתו"

נתניהו בישיבה לזכר רחבעם זאבי: "לא ניתן לטשטש את מורשתו

על רקע המחלוקת סביב הנצחת השר לשעבר, שנטען כי הטריד מינית, נערכה בכנסת ישיבה מיוחדת לזכרו. חברי האופוזיציה נעדרו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד תמונתו של רחבעם זאבי
צילום: צילום: ימרים אלסטר, פלאש 90

הכנסת קיימה היום (שלישי) ישיבה מיוחדת לזכרו של השר לשעבר רחבעם זאבי שנרצח לפני 16 שנים על ידי מחבלים פלסטינים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר במהלך הישיבה כי "לא ניתן למחוק את זכויותיו ומורשתו של גנדי".

הישיבה נערכה ברקע הביקורת שעלתה לאחרונה סביב הנצחתו של זאבי, בשל פרשיות שונות שנקשרו עם שמו. חברי האופוזיציה נעדרו ממנה, וחלק מחברי הרשימה הערבית המשותפת נטשו בהפגנתיות את אולם המליאה עם פתיחת הישיבה.

השר לשעבר רחבעם זאבי (צילום: פלאש 90)

נתניהו נשא בישיבה דברים לזכרו של זאבי והאשים כי יש מי שביקשו להטיל צל על עשייתו של השר לשעבר: "זה הכאיב לכל מי שהכיר אותו, אבל בעיקר למשפחה. מגנדי נבצר להגן על שמו הטוב".

לדברי ראש הממשלה, "היה ניסיון ברור לטשטש ולמחוק את זכויותיו ומורשתו של גנדי. זה לא יקרה, כי לא ניתן לזה לקרות. לא ניתן למחוק בהינף יד את זכויותיו במאבק להקמת המדינה. קיבלנו החלטה שגנדי יונצח באמצעות אנדרטה. נקים גם מרכז מורשת לזכרו. זו הנצחה שמכבדת את זכרו".

בעניין אחר, נתניהו הצהיר במהלך ישיבת הכנסת כי הוא מעניק תמיכה מלאה למאבק הכורדים בעיראק לעצמאות. ראש הממשלה אמר כי הכורדים "מוכיחים בשלות לאומית ומתינות בינלאומית. יש לנו סימפטיה גדולה מאוד למאווים שלהם, והעולם צריך לדאוג לשלומם ועתידם".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר בתורו בישיבה לזכר זאבי: "המרצחים בני העוולה שרצחו את גנדי לא הזדמנו במקרה לקומה השמינית של מלון האייט. הם ראו ברחבעם זאבי סמל לכל השנוא עליהם: יהודי, ישראלי, פטריוט, לוחם ללא חת, מלח הארץ".

"אנחנו מרכינים היום ראש לזכר אדם שהקדיש את כל חייו למען הגנת המולדת. גנדי היה אחד המפקדים הנועזים בתולדות צה"ל", אמר אדלשטיין. יו"ר הכנסת טען כי "גנדי נמנה עם קבוצה מובחרת של אנשים שצמחו יד ביד עם מדינת ישראל. חלקים ממורשתו היו ועודם שנויים במחלוקת ציבורית  – אבל חלקים אחרים חדרו אל לב הקונצנזוס".

הרצוג: "אי אפשר להתעלם מהטענות נגד גנדי"

בניגוד ליתר חברי האופוזיציה, יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, חויב לנכוח בישיבה לזכרו של רחבעם זאבי. "עם כל חילוקי הדעות שהיו לי ולתנועתי עם גנדי, החסרתי פעימה ביחד עם כל עם ישראל כשגנדי נרצח במלונו על ידי מתנקשים פלסטינים בני עוולה. זה אדם שהיה רווי באהבת הארץ", אמר הרצוג.

מנגד, יו"ר האופוזיציה הוסיף: "רעיון הטרנספר של גנדי היה רעיון גזעני שהתווכחתי איתו רבות. גם אי אפשר להתעלם מהטענות שהועלו בשנים האחרונות נגד גנדי. לו היה בחיים היתה ניתנת לו הזכות להגיב. כבר אמרתי שהמתים אינם יכולים לטהר את שמם. ביום הזיכרון אעדיף לזכור אותו כמי שכותב ומתאר את נופיה ואת יופייה של הארץ. תרומתו לביטחון ישראל תיזכר תמיד.

נושא הנצחתו של זאבי עלה לדיון בתקופה האחרונה בין היתר בעקבות תחקיר "עובדה" מהשנה שעברה, שקשר אותו לתקיפות מיניות נגד נשים. לקראת יום השנה להירצחו, הודיעו בתי ספר בתל אביב כי הם אינם מתכוונים לציין את היום ולייחד אותו להנצחתו של זאבי.

הפופולריים