המסר של אנשי הנשיא: ללא התקדמות במו"מ נאלץ להציב דד-ליין

אנשי הנשיא: ללא התקדמות במו"מ - נציב דד-ליין

גורמים המעורבים בשיחות על הרפורמה: הזמן שצפויים לתת לצדדים עומד על שבועות ספורים • מסתמן: שר המשפטים לוין מתכוון להקפיא את המינויים לביהמ"ש העליון. מבחינתו אם הוועדה למינוי שופטים תישאר כפי שהיא והמינויים הרצויים לו לא יאשרו - הוועדה ללא תתכנס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרצוג, נתניהו, רוטמן, לוין, לפיד וגנץ
צילום: צילומים: גילי יערי, יונתן זינדל, אבשלום ססוני ואריק מרמור, פלאש 90

לאחר כמה שבועות של שיחות בין הקואליציה לאופוזיציה בבית הנשיא על הרפורמה המשפטית, יש כבר מי שמתחיל לראות את סופן. נציגי בית הנשיא לשיחות הבהירו לאחרונה לשני הצדדים שאם השיחות לא יקבלו כיוון של סיום ולא יתכנסו לכדי תוצאות בתוך זמן סביר, הם ייאלצו לקבוע דד ליין ותאריך סיום לשיחות. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

לדברי גורמים שמעורבים בשיחות, המטרה היא למנוע בזבוז זמן ומשיכה של התהליך לתקופה ארוכה מידי. עוד אמרו הגורמים כי הזמן שצפויים בבית הנשיא לתת לצדדים עומד על שבועות ספורים.

הגשר לפשרה | האזינו להסכת "עוד יום"

בחדשות הערב בכאן 11 דווח אמש כי ביום רביעי הגיעו צוותי המשא ומתן של הקואליציה והאופוזיציה להסכמה ראשונה - לפיה, חוקי יסוד יעברו בקריאה רביעית, ברוב גדול.

חוקי הכנסת, כולל חוקי היסוד, עוברים כיום בשלוש קריאות. הרעיון שעליו הסכימו הצדדים הוא להעביר את חוקי היסוד בקריאה נוספת, שבה יידרש אישור ברוב גדול יותר מבין חברי הכנסת, שמספרו עדיין לא נקבע. אפשרות אחרת שהועלתה היא לקיים את הקריאה הרביעית לחוקי היסוד בכנסת הבאה, שאחרי זו שהעבירה את החוק בשלוש הקריאות הראשונות.

מבית הנשיא מבהירים כי "הדיווח מנוגד למסרים שלנו שאומרים שאנחנו מסייעים לצדדים, בונים את המסגרת. הדבר היחיד שנאמר לצדדים זה שצריך לוודא שהשיחות רציניות וענייניות ומקדמות הסכמה, תוך התחשבות בלוחות הזמנים הפוליטיים. בית הנשיא לא הציב שום דד-ליין וחזר רק על הכלל הבסיסי של משא ומתן רציני וענייני". 

מסתמן: לוין מתכוון להקפיא את מינויים לבית המשפט העליון

שר המשפטים יריב לוין עדיין עומד על כך שהרכב הוועדה למינוי שופטים יישתנה והנושא מצוי בליבה של המחלוקת בין הצדדים שמתדיינים בבית הנשיא. כפי שנחשף בתוכנית ״הבוקר הזה״, לוין מתכוון להקפיא את המינויים לבית המשפט העליון, כולל של נשיא העליון, אם לא יושגו הסכמות בין הצדדים וההרכב יישאר ללא שינוי.

בעוד חצי שנה תפרוש נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ובסמוך אליה גם השופטת ענת ברון. מבחינת לוין, אם הוועדה תישאר במתכונתה הנוכחית והמינויים הרצויים לו לא יאושרו - הוועדה כלל לא תתכנס. המשמעות, מלבד עומס נוסף על בית המשפט העליון שייאלץ להתמודד עם חוסר של שני שופטים מתוך 15, היא שלא יכהן נשיא בבית המשפט העליון.

אולם, חוק בתי המשפט וידא כי לא יהיה וואקום על הסמכויות הייחודיות של הנשיא. החוק קבע כי ״נתפנה מקומו של נשיא בית המשפט העליון וכל עוד הנשיא החדש לא התחיל לכהן, או נעדר הנשיא מן הארץ או שנבצר ממנו זמנית למלא תפקידו, ימלא המשנה לנשיא את התפקידים המוטלים על הנשיא ויישתמש בסמכויות הנתונות לו לפי כל חיקוק״. אם כן, המשנה לנשיאת העליון עוזי פוגלמן ימלא את תפקידי נשיא העליון, עד שימונה נשיא על ידי הוועדה.

הפופולריים