החרדים מקדמים חוק לחיזוק הרבנות; כולנו: זה בניגוד להסכמים

החרדים מקדמים חוק לחיזוק הרבנות; כולנו: זה בניגוד להסכמ

יהדות התורה וש"ס מקדמות חוק עוקף בג"ץ שלפיו רק הרבנות תחליט אם עסק הוא כשר. ברקע: זעם בגלל עבודות ברכבת בשבת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ גפני והשר ליצמן בכנסת, השבוע
צילום: צילום: פלאש 90

המפלגות החרדיות מעלות את רף המתיחות בקואליציה סביב נושאי דת ומדינה. חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ויואב בן צור (ש"ס) מתכוונים להעלות ביום ראשון הקרוב לוועדת הפנים בכנסת הצעת חוק שקובעת שאף גוף מלבד הרבנות הראשית לא יוכל לקבוע שעסק מסוים הוא כשר. על הכוונה לקדם את הצעת החוק פורסם לראשונה היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. 

הצעת החוק מבקשת למעשה לעקוף את פסיקת בג"ץ מלפני כמה חודשים שקבעה שבתי העסק עצמם יוכלו להעיד שהם כשרים, באמצעות פירוט מרכיבי המזון והפעולות שביצעו בהם, אך מבלי להשתמש מפורשות במילה "כשר". הצעת החוק המדוברת מבקשת לבטל פסיקה זו.

אלא שלטענת סיעת כולנו, קידום ההצעה מנוגד לסיכומים הקואליציוניים ובכוונתה להיאבק נגד היוזמה. ח"כ רחל עזריה אמרה כי ההצעה עברה לפני כשנה וחצי בקריאה טרומית ואז סוכם שהיא לא תתקדם יותר. לדבריה, הניסיון לקדמה עכשיו ייתקל בהתנגדות נחרצת של מפלגתה.

שלשום איימו ראשי יהדות התורה, שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ גפני, כי יפסיקו להצביע עם הקואליציה החל מהשבוע הבא – אם לא יבוטלו עבודות ברכבת בסוף השבוע הקרוב. על האיום פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

בסוף השבוע צפויות להיערך עבודות נרחבות וחריגות להחלפת מסילת הרכבת שבין דימונה לבאר שבע - אולם עדיין לא ברור אם כן יתקיימו. בעקבות כך איימו ליצמן וגפני בפני שר הרווחה חיים כץ, שמשרדו אחראי על אישור העבודות בשבת, וראשי הקואליציה שאם אכן יאושרו אותן עבודות ויבוצעו לבסוף בשבת, החל משבוע הבא יפסיקו החרדים להצביע עם הקואליציה בהצבעות בכנסת. בכך, הם לא יאפשרו לקואליציה לאשר הצעות חוק והחלטות אחרות.

הפופולריים