על רקע ההצעה להגבלת פעילותו: המבקר נפגש עם כחלון וביטן

על רקע ההצעה להגבלת פעילותו: המבקר נפגש עם כחלון וביטן
השופט בדימוס שפירא נפגש בחודשים האחרונים עם פוליטיקאים בעניין קידום הצעות החוק לצמצום סמכויותיו, כך עולה מפרסום יומנו לאחר עתירה לבית המשפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקר המדינה יוסף שפירא
צילום: צילום: פלאש 90

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה בחודשים האחרונים לכמה פוליטיקאים כדי לדבר איתם בעניין הצעות חוק בנושא משרד המבקר. כך עולה מהתיעוד ביומנו, שפורסם בעקבות עתירה שהגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה. בהמשך היום תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שנועדה להגביל את היקף פעילותו של מבקר המדינה.

על פי היומן, נפגש המבקר בין השאר פעמיים עם שר האוצר משה כחלון, עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ועם חברי הכנסת גפני, לפיד, אמסלם ופרי.

מנכ"ל התנועה יהודה עמרני אמר כי חבל שרק בשל עתירה פורסם לציבור מידע חשוב על פעילות המבקר. לדבריו, המבקר עדין מסרב לפרסם מידע על שיחותיו עם עיתונאים ולכן ההליך המשפטי ימשך.

לפי הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ', מבקר המדינה לא יתערב בתהליכי קבלת ההחלטות של גוף מבוקר "תוך כדי התהוותם", ולא יעניק הוראות לגוף מבוקר "לעשות או להימנע מלעשות פעולה כלשהי".

סמוטריץ' התייחס לפגישותיו של מבקר המדינה עם פוליטיקאים ואמר כי הוא לא יכול להפעיל לחץ על גורמים שיכולים להיות מבוקריו. "דעת המבקר צריכה להישמע רק במסגרת הדיונים בהצעת החוק בכנסת ולא במסגרת הפעלת לחץ על פוליטיקאים".

עוד עולה בהצעת החוק כי ראש הממשלה הוא שיהיה אחראי למעקב אחר הטיפול של משרדי הממשלה בליקויים שעליהם הצביע המבקר, ולא המבקר עצמו. כמו כן מוצע למחוק סעיף בחוק המבקר המאפשר לו לבדוק כל עניין שיראה בו צורך, אלא רק את הנושאים הכתובים במפורש בחוק, ובהם בדיקה אם הגופים המבוקרים נהגו בחיסכון וביעילות ובטוהר המידות. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי מטרת מחיקת הסעיף היא למנוע מהמבקר לבחון את שיקול דעתם של הגופים המבוקרים, אלא רק את תקינות תהליכי העבודה שלהם.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה אמרו כי ייתכן שקיים קושי לא מבוטל בכך שמבקר המדינה יוזם פגישות עם חברי כנסת ושרים שהם מבוקרים שלו ומבקש מהם לפעול לבלימת חקיקה שנוגעת למעמדו. "אך בכל אופן טוב שבזכות פניית חופש המידע והעתירה שהוגשה הדבר נודע ומתפרסם לידיעת הציבור", נמסר.

עם זאת, בתנועה אומרים כי מבקר המדינה מסרב לידי את מועדי השיחות שערך עם עיתונאים. על פי תשובת המבקר "ככלל במשרד מבקר המדינה לא נעשה רישום של שיחות טלפוניות, ולפיכך בקשתכם איננה מתייחסת ל"מידע".

הפופולריים