המחנה הציוני תומך בגירוש מסתננים ומבקשי מקלט: "צריך קהל חדש"

המחנה הציוני תומך בגירוש מסתננים ומבקשי מקלט: "צריך קהל

הצעתו של יו"ר העבודה גבאי אושרה אחרי עימות קולני וברוב דחוק בישיבת הסיעה: "לא צריך להיות יותר צדיק מבג"ץ", אמר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבאי ולבני בישיבה בסיעת המחנה הציוני, בתחילת החודש
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עימות ראשון בישיבת סיעת המחנה הציוני מאז נבחר אבי גבאי לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. הוויכוח בסיעה אחר הצהריים (שני) נסב סביב חוק המסתננים החדש שאושר אמש בממשלה ומאפשר להוציא מסתננים מישראל למדינה שלישית באפריקה גם בניגוד לרצונם.

גבאי פתח את הישיבה וביקש מסיעתו לתמוך בחוק, למרות התנגדות שהביעה הסיעה בעבר. "אנחנו צריכים לפנות לקהלים חדשים", הסביר. "אנחנו לא צריכים להיות יותר צדיקים מבג"ץ". הצעתו של גבאי אושרה לבסוף בסיעה, ברוב דחוק, לא לפני שספגה ביקורת מחלק מחברי הסיעה.

לאחר הישיבה אמר גבאי כי "הטיפול הכושל של הממשלה בסוגית המסתננים הביא אותנו למצב בו כולם מפסידים, מתקן חולות חייב להיסגר". לדבריו, "המתקן הזה לא שיפר את ההתמודדות עם סוגיית המסתננים בשום צורה, ובמקום להיות פיתרון הפך לבעיה. בואו לא נרמה את עצמנו – כך לא נצליח לעולם להתמודד עם הבעיה המורכבת הזאת.

"מסתנני העבודה הלא חוקיים לא יכולים להישאר כאן יותר. הטיפול הכושל של הממשלה בסוגיה הזאת הביא אותנו למצב בו כולם מפסידים – אזרחי השכונות בהן מתרכזים המסתננים והמסתננים עצמם שחיים פה בתנאים עלובים וצריכים לחיות חיים של בריחה מתמדת ממשטרת ההגירה. עם זאת, מכיוון שיש גם מבקשי מקלט שברחו הנה ממלחמות אזרחים בארצם, הרי שעל המדינה למצוא את הדרך לאתר אותם, ומי שיוכר כפליט צריך לקבל הגנה מלאה ממדינת ישראל. זו חובה מוסרית שלנו כבני אדם ובמיוחד כיהודים שנושאים על גבם מטען כבד בנושא הזה. זה בכלל לא עניין של ימין ושמאל וחייב להיות מקובל על כולנו".

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה בישיבה: "אני לא מבינה למה אנחנו צריכים לתמוך בהצעת חוק כזו שסותרת את הערכים של המפלגה ושאי אפשר לקבל אותה". חברת הכנסת ציפי לבני תהתה: "למה אנחנו צריכים להצביע עכשיו בעד אם בפעם הקודמת התנגדנו, ולא היה מאז שינוי משמעותי".

מהצד השני אמר ח"כ איציק שמולי כי "מדובר פה במהגרי עבודה שהגיעו לכאן כדי לשפר את מצבם. חייבת להיות כפייה מסוימת, שאמנם צריכה לעמוד בסטנדרטים של זכויות אדם, אבל שתוביל להוצאתם מישראל". גבאי עצמו אמר: "אני מבקש מכם ללכת איתי ושלא ייגרם נזק גדול לרצון שלנו להביא אוכלוסיות נוספות. שלא יהיה מצב שלא נצליח לעשות את זה בגלל שנעורר התנגדות". כאמור, לבסוף ההצעה עברה ברוב דחוק בסיעה.

הפופולריים