נתניהו ופוטין שוחחו בטלפון ודנו בסוריה ובניסיונות ההתבססות של איראן

נתניהו ופוטין שוחחו בטלפון ודנו בסוריה ובניסיונות ההתבס

ראש הממשלה ונשיא רוסיה שוחחו יממה לאחר שנשיא סוריה אסד ביקר בסוצ'י ולקראת מפגש שיתקיים מחר בין פוטין, רוחאני וארדואן ויעסוק בסוגיה הסורית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחחו הערב (שלישי) בטלפון במשך כחצי שעה ודנו סוריה ובניסיונות ההתבססות של איראן במדינה. בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי נתניהו עמד על עקרונות הביטחון של ישראל ועל התנגדותה להתבססות האיראנית בסוריה. 

שיחת נתניהו-פוטין מגיעה יממה לאחר ביקורו של נשיא סוריה בשאר אסד ברוסיה, ולקראת מפגש שייערך מחר בסוצ'י בין פוטין לבין נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. איראן ורוסיה היו התומכות העיקריות של משטר אסד בעוד טורקיה תמכה בכוחות האופוזיציה.

מוקדם יותר היום שוחחו פוטין ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במשך כשעה והשניים דנו בנושא הסורי. נשיא רוסיה שוחח היום גם עם מלך סעודיה סלמאן ועם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. 

השיחה הממושכת עם מלך סעודיה ונתניהו מלמדת שלנשיא הרוסי אינטרס לקבל הסכמה של כל הגורמים באזור למתווה שרוסיה מקדמת בסוריה ביום שאחרי המלחמה. בבוקר הודיע הקרמלין שהפגישה עם אסד נועדה "להבטיח את הסכמתו לעקרונות המתווה הפוליטי שרוסיה מקדמת". אין להוציא מכלל אפשרות שמוסקבה תדרוש מאסד לעשות ויתורים, אולי מרחיקי לכת, כדי לקדם הסדר פוליטי בסוריה.   

כהכנה לשיחות מחר נועדו היום בסוצ'י הרמטכ"לים של צבאות רוסיה, טורקיה ואיראן והסכימו לתאם את מאמציהם בסוריה. משרד ההגנה הרוסי הודיע ראשי הצבאות דנו "בצעדים קונקרטיים להשלים את חיסול כוחות דאעש וג'בהת א-נוסרה". השלושה גם הסכימו לשפר את התיאום בנוגע לאזור הבטוח במחוז אידליב.

על פי הודעת הקרמלין, בפגישתם אתמול בסוצ'י ברך פוטין את אסד על הניצחונות האחרונים שהשיג צבא סוריה, ואף אמר לו כי סוריה "קרובה לסיום המלחמה בטרור".  "מסרתי לפוטין ולכל העם הרוסי את ברכותינו ואת תודתנו על כל המאמצים שרוסיה עשתה כדי להציל את מדינתנו", אמר אסד. זוהי הפעם השנייה בלבד עליה ידוע שבה אסד עזב את סוריה מאז החלה מלחמת האזרחים ב-2011. הפעם הקודמת הייתה כשביקר ברוסיה ב-2015 לאחר שרוסיה החלה את מעורבותה הצבאית במדינה.  

מוקדם יותר החודש נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ ונשיא רוסיה פוטין, פרסמו הצהרה משותפת ובה הודיעו כי בראייתם אין פתרון צבאי לעימות בסוריה. בהצהרה אשרו את מחוייבותם לריבונות של סוריה, לעצמאותה ולשלמותה. שני המנהיגים קראו בהצהרתם לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה להשתתף באופן פעיל בשיחות ז'נבה להשגת שלום במדינה.

הפופולריים