רואנדה: מוכנים לקלוט 10,000 מבקשי מקלט מישראל

רואנדה: מוכנים לקלוט 10,000 מבקשי מקלט מישראל
שרת החוץ לואיז מושיקיוואבו אמרה בריאיון לעיתון במדינה כי "אם הפליטים מרגישים בנוח לבוא, הם מוזמנים לכאן". לדבריה, טרם הושגו סיכומים במו"מ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת החוץ של רואנדה לואיז מושיקיוואבו
צילום: צילום: אי-פי

שרת החוץ של רואנדה אמרה היום (חמישי) כי ארצה תוכל לקלוט כעשרת אלפים מבקשי מקלט ומהגרי עבודה מישראל. השרה, לואיז מושיקיוואבו, נשאלה בראיון לעיתון מקומי על מוכנות המדינה לקבלת פליטים, ואמרה כי שתי המדינות מנהלות מגעים בנושא, אולם טרם הגיעו לסיכום. יישום ההצעה שאושרה בממשלה לסגירת מתקן חולות בנגב הותנה בהשגת הסכם עם רואנדה על קליטת המסתננים.

"אם הם מרגישים בנוח לבוא לכאן, אנחנו נהיה מוכנים לאכלס אותם. איך עושים את זה ומה תהיה פרנסתם ברגע שהם כאן, אלו פרטים שטרם סוכמו", אמרה.

שרת החוץ של רואנדה, לואיז מושיקיוואבו. צילום (אי-פי)

השרה הוסיפה כי במהלך המו"מ, הציגה ישראל את דרישתה לרווחתם של הפליטים שיגיעו לרואנדה. "אנו מצפים שלכל אחד יהיו תנאים מינימליים וחיים נורמליים, ולא מעוניינים שהם יגיעו לכאן וישוכנו במחנות פליטים".

בתחילת השבוע פורסם בחדשות 10 כי ישראל הגיעה לסיכום עם רואנדה, ולפיו תשלם לה 5,000 דולר עבור כל מבקש מקלט שיגורש לשטחה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רואנדה פול קגאמה אף שוחחו בנושא בשולי עצרת האו"ם בחודש ספטמבר האחרון, בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא גירוש המסתננים.

על פי הפרסום, בפגישה הביע קגאמה הסכמה לקליטתם של מבקשי מקלט מישראל בשם הצורך ב"ידיים עובדות", אך ביקש סיוע כספי מישראל כדי לעזור לארצו לקלוט אותם. עוד צוין כי לפי ההסכם, יקבל כל מבקש מקלט שייבחר לעזוב לרואנדה כ-3,000 דולר.

ביום ראשון אישרו שרי הממשלה פה אחד את הצעתם של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי לסגירת מתקן "חולות" בנגב בתוך שלושה חודשים. לפי ההצעה, לאחר סגירת המתקן יוצבו בפני המסתננים שתי חלופות: מאסר בבתי כלא לפרק זמן בלתי מוגבל, או גירוש למדינות באפריקה בהתאם למדיניות שתיקבע בעניין. יישום ההצעה מותנה בהסדרת ההסכם עם רואנדה.

בראיון לכאן רשת ב' תקף השר ארדן את ארגוני הסיוע לפליטים שהביעו התנגדות להצעה. "אלו אנשים שבמקום להסתכל על האינטרסים של אזרחי מדינת ישראל, מסתכלים כל הזמן על אינטרסים לא ברורים".

הוא התייחס לסעיף המתנה את סגירת המתקן בהפעלת תכנית גירוש המסתננים לרואנדה. "המדינות שאיתם חתמנו הן לא מדינות מסוכנות", אמר. "אלו מדינות שהאו"ם עצמו מגדיר כמדינות בטוחות, וגם בג"ץ בדק את ההסדר הזה ואת היכולות של הממשלה לפקח לאן הם יוצאים ושחייהם לא יהיו בסכנה". לדבריו, "כל הטענות של ארגוני הסיוע, או ארגוני שמאל בתחפושת, הן טענות שקריות".

עורכת הדין רעות מיכאלי, מנכ"לית המוקד לפליטים ומהגרים, אמרה בשם ארגוני זכויות הפליטים: "המחשבה שמדינה יכולה להעלות אנשים בכוח על מטוסים ולגרש אותם היא מחשבה פסולה, שנועדה למרר את החיים שלהם ולשלוח אותם למקום שמסוכן להם. לכן הם יעדיפו להישאר בכלא".

מנגד, שר הפנים לשעבר גדעון סער תוקף את ההחלטה. לדבריו, זהו "ניצחון ענק למתנגדי הגירוש. מי שלא יהיה בחולות, יהיה בפתח תקווה או בתל אביב או באילת".

בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר סער כי מספר המסתננים שיגורש למדינות זרות יהיה חלק קטן בלבד ממספרם הכולל. "אם המסתננים יהיו ברואנדה גם אני אתמוך בסגירת מתקן חולות, אבל אם נדבר עוד שנה תראה שרובם ככולם נשארו בישראל".

באוגוסט האחרון פסק בית המשפט העליון כי אין לבטל את ההסדר שבו יכולה המדינה להרחיק מסתננים למדינה שלישית. עם זאת, נקבע כי אי הסכמתם של המסתננים לצאת למדינה שלישית אינה מהווה עילה להחזקתם במעצר לתקופה בלתי מוגבלת, וכי ניתן לעשות זאת עד 60 יום.

הפופולריים