כפי שנחשף בכאן חדשות: ליצמן ימונה לסגן שר בסמכויות שר

כפי שנחשף בכאן חדשות: ליצמן ימונה לסגן שר בסמכויות שר

ראש הממשלה הנחה לתקן את חוק יסוד: הממשלה, שיאפשר לשר הבריאות המתפטר להישאר במשרדו. המשבר בקואליציה הסתיים לאחר שנתניהו הגיע להבנות עם החרדים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וליצמן
צילום: צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הערב (ראשון) את שרת המשפטים איילת שקד להציג בימים הקרובים תזכיר מתוקן לחוק יסוד: הממשלה, שיאפשר לשר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן להמשיך לכהן כסגן שר – ובכך להיות האיש החזק במשרד הבריאות. המהלך פורסם הבוקר לראשונה בכאן רשת ב'. כמו כן, הושג סיכום בין נתניהו לחרדים בעניין חוקי השבת. ליצמן אמר לאחר הפגישה: "לא אסכים לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת - המרכולים ושעות עבודה ומנוחה, כפי דרישת ראשי הסיעות החרדיות". 

לפי החוק שמתכנן נתניהו, לליצמן יינתנו מלוא הסמכויות כסגן שר, ובכך למעשה יתפקד כשר בלי לחזור לממשלה. חוק זה עוקף פסיקת בג"ץ מלפני שנתיים שקבע שהמהלך פסול. נתניהו פנה לראשי סיעות הקואליציה ושאל אותם לדעתם בנושא - וכולם הסכימו, כולל יו"ר כולנו משה כחלון שלרוב מתנגד למהלכים נגד בג"ץ. "אנחנו רוצים את ליצמן איתנו", אמר שר האוצר. 

מי הכריח את ליצמן לפרוש | עקיבא ווייס

בנוסף לכך, הסתיים המשבר הקואליציוני בנוגע לחוקי השבת, לאחר שנתניהו וראשי מפלגות החרדים הגיעו להבנות. לדברי גורמים במערכת הפוליטית, הצדדים סיכמו כי יחוקק חוק שישמר את הסטטוס קוו בכל הארץ והמרכולים בתל אביב לא ייסגרו; תנועת הרכבות בימי חול "לא תיפגע"; ויישמר הסטטוס קוו במשחקי כדורגל. נתניהו מסר כי ״הממשלה בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל. הקואליציה חזקה ויציבה. נמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל״.

יו״ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, אמר בסיום הישיבה: ״הצלחנו להגיע להסכמות בעניין חוק המרכולים ובכל הנושאים האחרים, באמצעותם נשמור על הסטטוס קוו בכל הארץ. השבת חשובה לנו מאוד. זו מדינה יהודית ורוב אזרחי ישראל רוצים לחוש שבת ברחובות ובערים. בימים האחרונים קיימנו שיחות וישיבות כדי להבטיח שהסטטוס קוו יישמר בלי כפייה וללא מלחמות יהודים״.


אחרי הצהריים נפגש נתניהו בלשכתו עם ראשי המפלגות החרדיות ברקע המשבר הקואליציוני. השרים ליצמן ודרעי וח"כ משה גפני (יהדות התורה) נועדו עם נתניהו בניסיון להגיע לפשרות בחוקי השבת והמרכולים, כמו גם מינויו של ליצמן לסגן שר תוך שינוי חקיקה במקרה הצורך. בפגישה השתתפו גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן ושר התיירות יריב לוין.

הפגישה בין הצדדים התקיימה כמה שעות אחרי שראש הממשלה ביטל לראשונה את ישיבת ראשי סיעות הקואליציה, אחרי שליצמן, דרעי וגפני הודיעו שיחרימו אותה. השר דרעי אף החרים את ישיבת הממשלה שנערכה לפני כן. הבוקר הגיש ליצמן את התפטרותו מתפקיד שר הבריאות, בעקבות משבר עבודות הרכבת בשבת. בהצהרה שמסר בעקבות ההתפטרות האשים ליצמן כי "רכבת ישראל הפכה את השבת ליום השיפוץ הלאומי", וטען כי הליכוד הפר את ההסכמים הקואליציוניים מול המפלגות החרדיות.

הפופולריים