חוק ההמלצות: המשטרה תגיש סיכומי חקירות - אך לא תוכל לפרסם אותן

חוק ההמלצות: המשטרה תגיש סיכומי חקירות - אך לא תוכל לפר
החוק המתוקן ימנע את פרסום מסקנות המשטרה על חקירות המתנהלות נגד נתניהו, שראש לשכתו ליווה את המגעים. הנוסח המקובל פורסם לראשונה בכאן רשת ב'
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

חוק ההמלצות המתוקן יאפשר למשטרה להגיש המלצות על העמדה לדין בכל תיק, אך מבלי לפרסמן בפומבי - כך עולה מההצעה שאושרה היום (שני) בוועדת הפנים של הכנסת בקריאה ראשונה. תשעה ח"כים הצביעו בעד ההצעה מול שישה מתנגדים.

החוק אושר בוועדה הודות לפשרה שהושגה קודם לכן בין הליכוד לבין כולנו, ושפרטיה פורסמו לראשונה בכאן רשת ב'. במפלגתו של משה כחלון דרשו תחילה כי החוק לא יחול על חקירותיו של ראש הממשלה בתיקים 1000 ו-2000, שכבר נפתחו, אך לבסוף התרצו. 


משמעות החוק בנוסחו הנוכחי היא שהמשטרה תגיש את מסקנותיה לגבי העמדה לדין בתום כל חקירה, אך אלה לא תפורסמנה לציבור - וכך גם לגבי חקירות נתניהו. "דנו בנושא הזה במשך שעות", אמר יוזם החוק, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), בוועדה. לדבריו, "אני פתוח לשינויים, ושינינו את החוק משמעותית. החוק יעסוק רק בנושא הפרסום של המלצות המשטרה, זו תכליתו ולשם כיוונתי. למשטרה מותר להמליץ, אבל אסור לה לפרסם את ההמלצה".

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, נראה היום נכנס אל חדר הדיונים בכנסת כדי לפקח על השיחות בין נציגי הליכוד וכולנו בנושא חוק ההמלצות – זאת בניגוד לטענותיו של נתניהו עצמו, שלפיהן הוא איננו מעורב בחקיקה הנוגעת לסמכויות המשטרה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "הורוביץ לא היה מעורב בשום צורה בגיבוש חוק ההמלצות. הורוביץ נקרא לכנסת על ידי יו"ר הקואליציה דוד ביטן, כדי לדון בחוק של ח"כ גפני בהמשך לסיכום הקואליציוני מאמש".

בחודש שעבר אמר נתניהו בישיבה של שרי הליכוד כי הוא אינו לא מעוניין בשום חוק שנוגע לחקירות המתנהלות נגדו. "אני אומר כאן באופן ברור: אני לא מעוניין בשום חוק הנוגע בחקירות המתנהלות עכשיו שקשורות בי, או שמתנהלות עכשיו ואינן קשורות בי", הצהיר ראש הממשלה בפני השרים.

יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן, אמר לאחר אישור חוק ההמלצות בוועדת הפנים כי "לאורך כל הדרך עשינו הבחנה בין עבודת המשטרה, שבה ביקשנו לא לפגוע, לבין סוגיית הפרסום - שזה סיפור אחר לחלוטין. בכל החקירות תהיה המלצת משטרה".מנגד, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, טען בישיבת הסיעה כי החוק נתפר במיוחד עבור ראש הממשלה. "היממה האחרונה היא הסיבה לכך שאזרחים רבים שונאים את הפוליטיקה המגעילה בבניין הזה", אמר לפיד. "אחרי שנתניהו אמר שחוק ההמלצות לא יהיה אישי או פרסונאלי, הם התכנסו כולם יחד עם ראש הלשכה כדי שהוא יהיה תפור בדיוק למידותיו. זה חוק נתניהו. זה חוק שתפור לפוליטיקאים, ראשי משפחות פשע ופוליטיקאים שמתנהגים כמו ראשי משפחות פשע".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר במהלך הדיון על חוק הההמלצות: "כל מהותו של חוק ההמלצות היא הגנה על ראש הממשלה ושיבוש החקירות נגדו. החוק הזה נתפר בדיוק למידותיו. כל השאר זה שקרים שאתם מנסים למכור לציבור". לדברי ח"כ רוזנטל, "העובדה שאנחנו מנהלים את הדיון הזה היא בושה מהדהדת מעל משכן הכנסת. קיבלנו היום עוד הוכחה לכך שיש לנו עסק עם הממשלה המשחיתה ביותה בתולדות מדינת ישראל".

הפופולריים