מייק פנס באו"ם: "טראמפ שוקל מתי וכיצד להעביר את השגרירות לירושלים"

מייק פנס באו"ם: "טראמפ שוקל מתי וכיצד להעביר את השגרירו

בנאום שנשא באו"ם לציון 70 שנה לכ"ט בנובמבר, התייחס סגן נשיא ארה"ב להעברת השגרירות מתל אביב. "לא נאשרר את הסכם הגרעין עם איראן", הבטיח פנס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס
צילום: צילום: אי-פי

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, הכריז היום (שלישי) בחגיגות לרגל 70 שנה להחלטת החלוקה הנערכות באו"ם, כי ממשל טרמאפ שוקל להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. פנס אמר כי "הנשיא טראמפ שוקל כיצד ומתי להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים". סגן הנשיא האמריקני פירט בנאומו על ביקורו המתוכנן בישראל בחודש הבא, ואמר כי ינאם בכנסת ויפנה לחברי הכנסת, ויבקר ביד ושם. 

באירוע באו"ם אמר פנס כי "אנו תומכים בישראל כי אנו ניצבים לצד הטוב נגד הרע, במאבק של החירות מול העריצות". לדבריו, "היום לצערנו , האו"ם נהפך לפורום של אנטישמיות. עם הממשל האמריקני שדונלד טראמפ בראשו וניקי היילי משמשת כשגרירה – הימים האלה מגיעים לסיומם".

"היום אנו חוגגים ומציינים את הישגיה של ישראל", אמר סגן הנשיא האמריקני. "אנו זוכרים את אלה שהקריבו למען המטרה - מי ייתן ואלוהים יברך את ישראל וארה"ב". 

בנאומו התייחס פנס גם לאיום האיראני ואמר כי ארצו לא תהיה אדישה למול התעצמות טהראן: "לא נאשרר את הסכם הגרעין עם איראן ולא נשב בחיבוק ידיים מול התעצמותה באזור. לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני, זה המסר שלנו לישראל ולעולם".

סגן הנשיא העביר מסר מרגיע לישראל: "אתם יכולים להיות בטוחים. הנשיא טראמפ לא יתפשר על בטחונה של מדינת ישראל. תחת הממשל הזה, ארה"ב תעמוד לצד בעלות בריתה וייאבק נגד אויבים משותפים. אנו נביס נגד כוחות הטרור כך שלא יאיימו עלינו ועל בנות בריתנו".

ב-8 באוקטובר  אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בראיון לרשת טלוויזיה אמריקנית, כי הוא רוצה לתת הזדמנות לשלום בין ישראל לפלסטינים "לפני שמחליטים על העברת השגרירות לירושלים". זוהי הפעם הראשונה שבה קשר הנשיא האמריקני בין שני הנושאים. 

ב-1 ביוני חתם טראמפ על צו שדחה בחצי שנה את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. עם זאת, הבית הלבן הודיע כי טראמפ נותר מחויב להבטחתו להעביר את השגרירות ומתכוון לבצע אותו במהלך כהונתו. במהלך מסע הבחירות שלו לנשיאות ארצות הברית, הכריז טראמפ כמה וכמה פעמים כי אם ייבחר, יעביר מיד את השגרירות מתל אביב לירושלים. גם השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, אמר ציין במספר הזדמנויות כי העברת השגרירות אינה מוטלת בספק.

הפופולריים