יש עתיד החזירה ח"כ מחו"ל להצבעה נגד חוק ההמלצות - ונענשה

יש עתיד החזירה ח"כ מחו"ל להצבעה נגד חוק ההמלצות - ונענש

חברי המפלגה לא יוכלו להשתתף במשלחות רשמיות עד להודעה חדשה, לאחר שהשיבו את ח"כ ילין כדי שיצביע נגד החוק. יו"ר הכנסת אדלשטיין: "זה לא באישורי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר יש עתיד, לפיד, בין חברי הכנסת שטרן ושלח
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הכנסת הענישה היום (שני) את סיעת יש עתיד, לאחר שזו החזירה השבוע לארץ את חבר הכנסת חיים ילין מנסיעה לגוואטמלה ומקסיקו, במסגרת משלחת פרלמנטרית רשמית של הכנסת. זאת, כדי שהוא יוכל להשתתף בהצבעה על חוק ההמלצות, שבינתיים נדחתה. העונש: חברי סיעת יש עתיד לא ישתתפו במשלחות רשמיות מטעם הכנסת עד להודעה חדשה. הדברים פורסמו הבוקר לראשונה בכאן רשת ב'.

על פי הכנסת, יש עתיד פגעה ביחסי החוץ של ישראל לאחר נטישתו של ח"כ ילין בתחילתה של נסיעה ממלכתית רשמית של המשלחת, למרות לוח הזמנים והמפגשים הרבים שאורגנו עם חברי פרלמנט בשתי המדינות. כך, נוצר מצב שהמשלחת הישראלית נותרה עם חברת כנסת אחת בלבד, מטעם הקואליציה.

סיבה נוספת לכעס על הסיעה, נובעת מכך שביש עתיד ביקשו מהכנסת לממן את כרטיס הטיסה חזרה לארץ של ח"כ ילין. בכנסת סירבו ויש עתיד נאלצה לממן זאת בעצמה. 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, טען כי ההחלטה להעניש את יש עתיד לא התקבלה על דעתו. במכתב ששלח אדלשטיין ליו"ר המפלגה יאיר לפיד, הוא כתב כי ההוראה להעניש את יש עתיד ולמנוע מחבריה לקחת חלק במשלחות עתידיות של הכנסת נעשתה ללא אישורו ולא על דעתו.

ממפלגת יש עתיד נמסר כי "נתניהו כנראה עדיין לא הבין. על יש עתיד לא מאיימים כדי שנוותר על העקרונות שלנו. לא היינו מוכנים בשום פנים ואופן לתת לחוק ההמלצות לעבור. אין לנו שום בעיה לא לצאת יותר לאף משלחת של הכנסת מעתה ועד עולם. אנחנו פה כדי להילחם בחוקי השחיתות של נתניהו ושליחיו".

יו"ר סיעת יש עתיד, חבר הכנסת עפר שלח, הגיב על ההחלטה להעניש את סיעתו ואמרי כי "בחוק ההמלצות, כמו בלא מעט חוקים בכנסת הזו, הקואליציה רמסה כל נוהל ומסורת, באישורו של יו״ר הכנסת. יולי אדלשטיין, שבקדנציה שלו נאלץ בית המשפט העליון לפסול חוק של הכנסת (דירה שלישית) בגלל נוהל פגום, יודע היטב על מה אני מדבר".


שלח הוסיף כי "מוזר שכיו״ר הסיעה, אני שומע לראשונה על החלטה של יו״ר הכנסת בעניין יש עתיד מהתקשורת. כשהוא צריך, אדלשטיין יודע היטב איך למצוא אותי". לדבריו, "חברי הכנסת שלנו נסעו למשלחות לחו״ל אך ורק בבקשה מפורשת של היו״ר. לא רוצה, לא צריך".

אתמול החליט חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד), יוזם חוק ההמלצות, לדחות את ההצבעה על החוק בוועדת הפנים של הכנסת שבראשותו, על רקע הודעת ראש הממשלה כי הוא מבקש להחריג את עצמו מהחוק. אמסלם הודיע כי לא יקיים מחר את ההצבעה בוועדת הפנים, כך שהחוק לא יאושר בזמן כדי להביאו להצבעה במליאה. במקום זאת, ההצבעה תידחה להמשך השבוע או לשבוע הבא.

ב-27 בנובמבר אישרה מליאת הכנסת, בתום דיון סוער, את חוק המלצות המשטרה המתוקן בקריאה ראשונה, ברוב של 46 מול 37 מתנגדים בלבד - ועל אף התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. החוק המתוקן קובע כי המשטרה תוכל להמליץ בסיום חקירה אם יש תשתית ראייתית להגשת כתב אישום, כולל בחקירות ראש הממשלה - לא תוכל לפרסם את המלצתה ברבים בתום החקירה.

למחרת אמר חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) בראיון לכאן רשת ב', כי "בליכוד הפעילו עלינו הכי הרבה לחץ שאפשר להפעיל. אמרו שבלי חוק ההמלצות לא נוכל לעבוד יחד וגם הזכירו הליכה לבחירות". פולקמן טען כי מפלגתו "עמדה על עקרונותיה", וכי הביקורת על תמיכתה בחוק נגועה בצדקנות.

הפופולריים