יו"ר הקואליציה למפלגות החרדיות: "נצטרך לרכך את חוק המרכולים"

יו"ר הקואליציה לחרדים: "חוק המרכולים ירוכך"

פרסום ראשון: דודי אמסלם ביקש מראשי הסיעות החרדיות להתגמש ולאפשר פתיחת פיצוציות בשבת על מנת לגבש רוב לחוק. החרדים הבהירו: "לא מקובל, יהיה זעזוע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, הודיע היום (ראשון) לראשי המפלגות החרדיות כי בשל קושי לגייס קולות לתמיכה בחוק המרכולים בקריאה שנייה ושלישית, עליהם לרכך את הנוסח הסופי לקראת ההצבעה מחר. אלו בתגובה הודיעו כי הדבר אינו מקובל עליהם. 

במהלך ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, פנה ח"כ אמסלם מהליכוד לראשי הסיעות החרדיות ואמר להם כי יש בעיות בגיוס הקולות במליאת הכנסת, ולכן ביקש שיסכימו להחריג מהחוק פיצוציות. משמעות המהלך היא כי שר הפנים, אריה דרעי, לא יוכל לסגור פיצוציות בשבת, אלא רק מרכולים גדולים יותר. "אם נחריג את פיצוציות, אדע לגייס את הרוב במליאה", הודיע אמסלם לחרדים.

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם לצד ח"כ אליעזר מוזס במליאת הכנסת (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

בתגובה, התפתח עימות בין אמסלם, השר דרעי והח"כים משה גפני וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה). השלושה הבהירו כי הדבר לא מקובל עליהם ויכול לגרום לזעזוע. הם החליטו בנוסף להביא את הנושא בפני מועצות הרבנים של שתי המפלגות.

השר דרעי הדגיש לאחר העימות הקולני בין הצדדים כי הוא נחוש לקדם את החוק. "נביא מחר תיקון לחוק שקובע כי סמכות השר מהותית ותשמור על המצב הקיים עשרות שנים", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.


יו״ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, בירך על ההתפתחות. "לשמחתנו, יש ח״כים נוספים מהקואליציה, מעבר לח״כים של ישראל ביתנו, שאנו במגעים איתם. חברי כנסת שלא מעוניינים להצביע בעד חוק המרכולים ואף מעוניינים להצביע נגדו.ח״כים אלו, מתכננים לתמוך בחלק מההסתגויות שהוגשו ע״י האופוזיציה ובכך יסייעו לנו במאבק לשנות את פניי החוק המוצע ואף להסירו כלל. זאת המשימה שמונחת לפנינו, שימור הסטטוס קוו שמגן על צביונה של מדינת ישראל".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) התייחסה למשבר הקואליציוני סביב חוק המרכולים ואמרה כי "היום קיבלנו עוד הוכחה שחוק המרכולים לא קשור לשבת ולא קשור למה שטוב לציבור. החוק הזה הוא לא יותר מקומבינה פוליטית שנועדה לשמר את הקואליציה על גב הציבור החילוני בישראל. נמאס לנו מהאיומים של החרדים, הגיע הזמן שבאמת נלך לבחירות וניפטר מהקואליציה המושחתת הזאת".

בשבוע שעבר דווח בכאן חדשות כי רשויות מקומיות מנסות לעקוף את חוק המרכולים באמצעות חקיקת חוקי עזר עירוניים לפיהם, בתחומן יתאפשר מסחר בשבת. בין הרשויות: הרצליה, גבעתיים, ראשון לציון, מודיעין רמת גן וחולון.

מלשכת השר דרעי נמסר אז כי "לשר הפנים סמכות עיכוב ל-60 יום ושרי פנים קודמים עיכבו חוקי עזר של עיריות גם שנים. ולכן, השר דרעי סבור כי חוקי העזר כעת לא יעזרו". חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי מדובר ב"פופוליזם של ראשי המועצות בשנת בחירות לרשויות המקומיות".

הפופולריים