נתניהו: הצבעה נגד חוק המרכולים עלולה להפיל את הממשלה

"הצבעה נגד חוק המרכולים עלולה להפיל הממשלה"

ראש הממשלה הזהיר בישיבת סיעת הליכוד: אם לא יהיה רוב לחוק המרכולים, ניאלץ לדחות את ההצבעה הלילה. ליברמן: "נעשה את מירב המאמצים שהחוק לא יעבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר אחר הצהריים (שני) כי הצבעה נגד חוק המרכולים "עלולה לגרום להפלת הממשלה", ואמר כי "אם לא יהיה רוב לחוק ניאלץ לדחות את ההצבעה למועד מאוחר יותר". נתניהו, שדיבר בישיבת סיעת הליכוד, הוסיף כי הוא מגבה את יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, בצעדיו נגד ח"כ שרן השכל ואת חומרת העונש כלפיה.

ההצבעה על החוק, המתוכננת לשעות הלילה, תהיה תלויה ביכולת להתקזז בין הקואליציה לבין האופוזיציה בשל היעדרותם של חלק מחברי הכנסת.  ההצבעה כבר נדחתה פעם אחת, לאחר שבשבוע שעבר גם כן היה קושי לגייס רוב לתמיכה בחוק.

בישיבת הסיעה השבועית של ישראל ביתנו שנערכה בצהריים הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי מפלגתו תצביע נגד החוק, והעריך כי קיים "סיכוי סביר" שהוא לא יעבור. "נעשה את מירב המאמצים בשביל זה", התחייב ליברמן.

"מי שמגיע למרכולים בשבת הם אלו שמשרתים בצבא, משלמים מיסים ועובדים קשה", הסביר יו"ר ישראל ביתנו. "זה פשוט אבסורד לכפות עליהם סגירת מרכולים בשבת. גייסנו ראשי ערים בעניין הזה ושמחתי לראות שחלק מהם הם אנשי ליכוד, כמו חיים ביבס". על רקע ההיעדרויות השונות במליאה, הבהיר ליברמן כי "לא ניתן שום קיזוזים בנושא חוק המרכולים".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי דיבר אף הוא בישיבת הסיעה על חוק המרכולים."אחד הביטויים המופרכים בפוליטיקה הישראלית הוא 'המחנה הלאומי. מי שאנטי-לאומי יושב בקואליציה, זו שלא דואגת לאינטרסים של מדינת ישראל, אלא לעצמה. מה לאומי בחוק המרכולים? בלהתערב בחופש הפרט? מה לאומי בכך שרק מי שחזק ויש לו רכב יגיע לתחנת דלק?".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי חוק המרכולים לא נועד לשמור על השבת: "החוק הזה נוגד את השבת. השבת נועדה לקרב בין אנשים, להיות מה שמאחד את עם ישראל. לא לייצר מריבות וסכסוכים. זה חוק מעליב לכל אזרח ישראלי - חילוני, מסורתי, דתי. באים אלינו הביתה ואומרים לנו מה לעשות.

 "גם לי יש שולחן שבת. גם אצלי מדליקים נרות. אבל לא עולה בדעתי להיכנס לאנשים לחיים ולנסות בחקיקה להכריח אותם שהשבת שלהם תהיה בדיוק כמו השבת שלי. יש לי כבוד ליהדות, היא חלק מחיי. אין לי שום כבוד לכפיה", המשיך לפיד והוסיף: "אני קורא לחברי הכנסת של הליכוד, לחברי הכנסת של כולנו, להצביע נגד חוק המרכולים. להצביע נגד העלבון הזה. שלא ינהלו לנו את החיים".

הבוקר התעורר קושי נוסף לקואליציה לקראת ההצבעה, בעקבות מות אמו של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). בדומה לח"כ יהודה גליק מהליכוד בשבוע שעבר, יוגב לא יוכל להתייצב להצבעה, אך הרוב הדחוק של הקואליציה אמור להישמר בכל זאת.

מנגד, בשורות האופוזיציה ייעדר יוסי יונה, שיושב שבעה על אחיו. ח"כ אורלי לוי אבקסיס לא הצביעה ביחד עם האופוזיציה בקריאה הראשונה, ולא ברור כיצד תפעל הפעם. בסך הכל, אמורים להצביע 58 תומכים בעד החוק, מול 56 או 57 מתנגדים מהאופוזיציה. למרות זאת, בקואליציה הביעו חשש מפני טעות שעלולה ליפול, שכן מדובר במאות הצבעות אלקטרוניות על הסתייגויות סביב החוק.

הפופולריים