עימות בקואליציה סביב חוק הלאום

עימות בקואליציה סביב חוק הלאום

מחלוקת בין כולנו והליכוד בנושא קדימות של המונח "יהודית" על פני "דמוקרטית", מונעת את ההצבעה על החוק בקריאה ראשונה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כחלון ונתניהו
צילום: צילום: אלכס קולומייסקי, פלאש 90

עימות בין הליכוד לכולנו וכן בתוך הליכוד עצמו מונעים את אישור חוק הלאום בקריאה ראשונה בכנסת - כך נודע הבוקר (שני) לכאן חדשות. זאת, למרות שכבר לפני כחודש הודיעה הקואליציה כי הגיעה להסכמה על תמיכה בחוק לקריאה ראשונה.

ההסכמה שהושגה לפני כחודש בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה תמכה בנוסח שגיבש שר התיירות, יריב לוין, לפיו אופייה היהודי של המדינה מופיע בחוק לפני אופייה הדמוקרטי. הסיכום קבע עוד שכל המחלוקות הרבות בנוגע לסעיפי החוק השונים ילובנו לאחר האישור בקריאה ראשונה ולפני הקריאה השנייה והשלישית.

אלא שמחלוקות שהתגלעו בין כולנו והליכוד, בעיקר בנוגע לקדימות של "היהודית" על פני "הדמוקרטית", וכן חוסר הסכמה בתוך הליכוד עצמו בנושא, מונעים שבועות ארוכים את ההצבעה על החוק בקריאה הראשונה. הבוקר בוטלו שוב ההצבעות שתוכננו להיערך בוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת להכנת החוק, ולדברי גורמים בקואליציה, עד שראש הממשלה לא יתערב בעצמו, לא תהיה פריצת דרך בנושא.

החוק אושר בכנסת בקריאה טרומית בחודש מאי האחרון, ברוב של 48 תומכים לעומת 41 מתנגדים. הצעת חוק הלאום מבקשת לעגן בחוק יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת אופייה כ"יהודית ודמוקרטית". 

מעבר לעיגון מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, נזכרים בהצעת החוק סמלי המדינה, מעוגנת ההכרה בירושלים כבירת ישראל, ובשפה העברית כשפה הרשמית. במקביל להכרה בזכות השבות והקשר עם יהודי התפוצות, נקבע כי יש לתת זכות לשימור המורשת של כל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום, וכן לשמירה על המקומות הקדושים לכל הדתות.

עיקר הביקורת על הצעת החוק הוא הסעיף שקובע כי כל חוקי היסוד יפורשו לפיו. בנוסף, הביקורת מתייחסת לסעיף לפיו שחוקי הכנסת יתפרשו לאור הקביעה שמדינת ישראל היא קודם כל יהודית ולאחר מכן דמוקרטית.

הפופולריים