לראשונה מאז הנחיית היועמ"ש: אושרו הצעות חוק עם התייחסות ליו"ש

לראשונה: אושרו הצעות חוק עם התייחסות ליו"ש

אישור החוקים מגיע לאחר ששרת המשפטים מנעה בימים האחרונים העלאה של הצעות חוק ממשלתיות שלא כללו התייחסות ליו"ש. שקד: "תיקון עוול היסטורי". ההנחיה פורסמה לראשונה בכאן חדשות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד ואביחי מנדלבליט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) 12 הצעות חוק ממשלתיות שבכולן היתה התייחסות להשלכתן על יהודה ושומרון. זאת, לראשונה מאז ההנחיה המשפטית החדשה שקבעה כי חובה להתייחס בכל חוק גם להשלכתו על שטחי יהודה-ושומרון.

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בעקבות יישום הנוהל החדש, כי "450 אלף תושבי יהודה-ושומרון זכאים לאותן זכויות וחייבים באותן חובות בדיוק כמו יתר אזרחי מדינת ישראל. הנוהל שהוציא לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה מחייב התייחסות בכל חקיקה ממשלתית להשלכה שלה על יהודה-ושומרון". לדבריה, "כיו"ר ועדת שרים לחקיקה, אעמוד על כך שחוק ממשלתי יגיע לדיון בוועדה רק אם קיימת בו ההתייחסות הנדרשת. תיקנו עוול שנמשך 50 שנה".

הבוקר פורסם בכאן רשת ב', כי לאחרונה מנעה שקד העלאת הצעות חוק ממשלתיות שלא כללו בתוכן התייחסות לשטחי יהודה-ושומרון, זאת בעקבות הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, שנחשפה בכאן חדשות.

על פי הפרסום, בימים האחרונים חסמה שקד העלאה של הצעות חוק ממשלתיות לוועדת השרים לחקיקה, שלא תאמו את הנחיית היועץ אביחי מנדלבליט ולא כללו התייחסות לשטחים. 

לפני כשלושה שבועות פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מנדלבליט הפיץ הנחייה למשרדי הממשלה, ולפיה בכל חוק חדש שיועלה בידי הממשלה, תהיה חובה להתייחס גם לשטחי יהודה ושומרון. לפי ההנחיה החדשה, לא תהיה חובה לקבוע כי החוקים החדשים יחולו על יו"ש, אולם בכל מקרה כזה יידרשו משרדי הממשלה להקדיש פסקה שבה יסבירו מדוע הוחרג הנושא מחקיקה בתחומי יהודה ושומרון.  

ההנחייה הופצה בקרב בכירי משרד המשפטים, ונכתב בה כי מדובר בסיכום חדש בין משרד המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה. לפני מספר חודשים פרסמה שרת המשפטים מכתב עם דרישה דומה, ועתה הגיעה גם ההנחייה מהדרג המקצועי במשרד המשפטים.

יו״ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בעקבות ההנחיה החדשה כי ״למרות שלממשלה ולכנסת אין סמכות לחוקק בשטחים, היועץ המשפטי לממשלה מעביר הנחייה שעולה חשש ממנה שהוא אינו רוצה או יכול להגן על עצמאות המערכת המשפטית מול הדרג הפוליטי. אם משרדי ממשלה יחילו חוקים על השטחים זה מתן לגיטימציה לסיפוח בפועל״.

הפופולריים