פנס לנתניהו: "ההכרה האמריקנית בירושלים - הזדמנות לקידום השלום"

פנס לנתניהו: "ההכרה בירושלים - הזדמנות לשלום"

סגן נשיא ארה"ב נועד עם ראש הממשלה: "לכבוד הוא לי להיות בבירת ישראל - ירושלים". נתניהו: "מודה לך ולטראמפ על ההצהרה ההיסטורית". בהמשך היום יגיע לכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פנס לצד נתניהו במשרד ראש הממשלה
צילום: צילום: אי-פי

סגן נשיא ארצות הברית, מייקל פנס, אמר היום (שני) כי ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל תיצור הזדמנות להתקדם במגעים המדיניים בין ישראל והפלסטינים. בטקס קבלת פנים רשמית במשרד ראש הממשלה בירושלים, אמר פנס כי "לכבוד הוא לי להיות בבירת ישראל - ירושלים. בהמשך להחלטה ההיסטורית של הנשיא, זה כבוד גדול עבורי להיות פה ולדבר על נושאים מרכזיים המדאיגים את שני הצדדים, את הדרכים בהם אנחנו יכולים להתמודד עם איומים".

סגן הנשיא האמריקני פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר לו כי הוא "מחכה לדבר בפרטים על ההזדמנות לשלום". לדבריו, "הנשיא טראמפ, בהכרזה ההיסטורית, שכנע שבהכרה של ירושלים בירת ישראל ניצור הזדמנות להתקדם הלאה במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית, בנושאים שיכולים להיות בדיונים. הנשיא טראמפ באמת מאמין שניתנים לפתרון". פנס הוסיף כי הוא "כאן גם בתקווה שאנחנו צועדים לשחר של יום חדש, של דיונים, להשגת פתרון של שלום לעשרות שנים של סכסוך".

ראש הממשלה ברך בפתח הפגישה את סגן הנשיא האמריקני על בואו לישראל: "ברוך הבא לבירת ישראל ירושלים. זו הפעם הראשונה שאני עומד ושני המנהיגים יכולים לומר את שלוש המילים האלו - ירושלים בירת ישראל". נתניהו אמר כי הוא "רוצה להודות לנשיא טראמפ ולך על ההצהרה ההיסטורית הזו". הוא הוסיף כי הוא מחכה לדיונים הנוגעים ליחסים בין ישראל וארצות הברית, שלדבריו "מעולם לא היו חזקים יותר", ולקדם את השלום והביטחון באזור.

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, לצד ראש הממשלה נתניהו, בטקס קבלת הפנים (צילום: לע"מ)

בהמשך צפוי פנס להגיע למשכן הכנסת, שם ייערך טקס קבלת פנים לכבודו ואחר כך הוא יישא דברים במליאה. בערב יתארחו סגן הנשיא ורעייתו אצל נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים. 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר כי ביקורו בארץ של פנס הוא בבחינת כרטיס אזהרה לפלסטינים. בראיון ליומן הבוקר בכאן רשת ב' אמר השר כי "פנס מבין את מה שהרבה ישראלים לא מבינים – שמי שמתבטא באנטישמיות קיצונית וחושב שצריך לגרש אותנו מכאן כמו שגירשו את היהודים מאירופה, הם המכשול לשלום".

לדברי שטייניץ, ישראל רוצה בשלום עם הפלסטינים בפרט ועם מדינות העולם הערבי בכלל. "אנחנו עושים רבות למען העם הפלסטינים כי אנחנו לא שונאים אותם", אמר השר שטייניץ. הוא הדגיש שכל עוד אבו מאזן מחזיק בעמדות השוללות את זכותה של ישראל למדינה אין מקום למשא ומתן עמו.

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף בכאן רשת ב' את סגן נשיא ארצות הברית ואמר כי "הוא אחד הקיצונים בממשל טראמפ שעמדותיו אנטי פלסטיניות ואנטי אסלאמיות. השאלה היא מה תרמה ארצות הברית פעם ומה ארצות הברית החדשה תורמת".

על הפרסום בכאן 11 שלפיו אנשי משמר הכנסת יוצבו במליאה בזמן נאום פנס, כדי למנוע מהומה מצד הח"כים הערבים, אמר טיבי: "אולי יכניסו את משמר הגבול ויציבו מחסומים במליאה? מישהו איבד את העשתונות".

סגן הנשיא האמריקני נחת אתמול בישראל, בליווי עיתונאים ואנשי צבא אמריקנים. פנס מגיע לתחנה השלישית במזרח התיכון לאחר ביקורו במצרים ובירדן, ישהה בישראל במשך יומיים ולא יבקר ברשות הפלסטינית. הוא מבקר ברקע הכרתו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל ולאחר הודעתו של האחרון כי יקצץ בתקציב אונר"א - סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים.

את פניו קיבל שר התיירות יריב לוין. בטקס קצר סרק סגן הנשיא את מקבלי הפנים, ולאחר כמה דקות עזב את מתחם נמל התעופה בן גוריון. במהלך שהותו בישראל צפוי סגן נשיא ארצות הברית להיפגש עם נתניהו ועם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וכן לנאום במליאת הכנסת. כמו כן הוא צפוי לבקר ביד ושם ובכותל.

עוד לפני הגעתו של פנס, ועדת השרים לחקיקה דחתה אתמול את הדיון בהצעת חוק "ביטול ההתנתקות" של ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי), הנוגעת ליישובים בצפון השומרון - כך פורסם בכאן רשת ב'. בוועדה החליטו לדחות את החוק בעקבות הביקור, במטרה להימנע ממשבר עם האמריקנים רגע לפני הגעתו לארץ.

הפופולריים