מחאה חדשה: טייסים מסרבים להשתתף בגירוש פליטים

מחאה חדשה: טייסים מסרבים להשתתף בגירוש פליטים
קמפיין קורא לטייסים שלא לקחת חלק בהוצאת המהגרים מישראל, שלושה אישרו כי יסרבו. בשבוע שעבר עלתה יוזמה שקראה לאנשים להחביא פליטים בבתיהם אם תכנית הגירוש של הממשלה תצא אל הפועל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת הפליטים
צילום: צילום: פלאש 90

שלושה טייסים נענו היום (שני) לקריאת תנועת "זזים - קהילה פועלת" והצהירו כי הם מסרבים "להטיס פליטים אל מותם" – קמפיין שקורא לטייסים שלא לקחת חלק בגירוש הפליטים. יותר מ-7,500 פעילים של התנועה שלחו בעשרת הימים האחרונים מכתבים אישיים לאגודת התעופה הישראלית, לאיגוד הטייסים, לחברות המספקות את שירותי הקרקע בנמל התעופה בן גוריון ולחברות התעופה הבינלאומיות.

במכתבים קראו הפעילים לטייסים ולצוותי הקרקע "לעצור את הגירוש המתוכנן" ולסרב להטיס פליטים אל מדינות באפריקה שבהן, לטענתם, נשקפת סכנה לחייהם. עידו אלעד, טייס ב"אל על" כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הצטרפתי לרבים וטובים מחבריי, בהצהרה שלא אטיס פליטים אל מותם. לא אהיה שותף לברבריות זו״.

בקמפיין של התנועה נאמר כי טייסים בגרמניה ובבריטניה הצליחו בחודשים האחרונים לעצור למעלה מ-200 גירושים. הקמפיין קורא לטייסים הישראלים ללכת בעקבות עמיתיהם באירופה ולעמוד "בצד הנכון של ההיסטוריה".

רלוקה דנאה, מנכ"לית "זזים - קהילה פועלת" אמרה כי ״מעודד לראות שהטייסים החלו להיענות לקריאה שלנו. אנחנו מאמינים כי יש להם את הכוח והיכולת לסרב לקחת חלק בגירוש האכזרי. סירובם יצור מומנטום חשוב גם לחברות הישראליות וגם לעמיתיהם מהחברות הבינלאומיות שחלקן כבר משתתפות בטיסות הגירוש מרצון״.

בישראל חיים יותר מ-35 אלף מבקשי מקלט מאריתראה ומסודן. עד כה, נקטה ישראל בעיקרון "אי ההחזרה" משום שנשקפה למסתננים סכנת חיים במקרה ויוחזרו למדינת מוצאם. ישראל חתומה על אמנת הפליטים משנת 1951 שקובעת כי "אין להחזיר מבקש מקלט למדינתו או לגרשו, ואין להעמידו לדין גם אם נכנס אל המדינה באופן לא חוקי". עשרה בני אדם קיבלו מעמד של פליט מתוך כ-13 אלף בקשות מקלט של אריתראים וסודנים.

בשבוע שעבר הכריזה הרבנית הרפורמית סוזן סילברמן, מקהילת קול הנשמה בירושלים, על יוזמה חדשה – גיוס משפחות שיהיו מוכנות להחביא מבקשי מקלט מאפריקה. היוזמה מכונה "מסתור לפליטים בבית של אנה פרנק". "אנחנו מתפללים שהממשלה תמצא את הנשמה שלה וראש הממשלה לא יתקדם עם הגירוש", אמרה אז סילברמן בכנס מיוחד שנערך במכון הרטמן בעיר הבירה.

בסוף נובמבר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיאי רואנדה ואוגנדה במהלך ביקורו באפריקה. שרת החוץ של רואנדה אמרה כי ארצה תוכל לקלוט כעשרת אלפים מסתננים ומהגרי עבודה מישראל. ב-19 בנובמבר אישרו שרי הממשלה פה אחד את הצעתם של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי לסגירת מתקן "חולות" בנגב. לפי ההצעה, לאחר סגירת המתקן יוצבו בפני המסתננים שתי חלופות: מאסר בבתי כלא לפרק זמן בלתי מוגבל, או גירוש למדינות באפריקה בהתאם למדיניות שתיקבע בעניין.

הפופולריים