נתניהו לפנס: "ההסכם עם איראן אסון, יש לתקן או לסגת ממנו"

נתניהו: הסכם הגרעין אסון, לתקנו או לסגת ממנו

רה"מ תקף את הסכם הגרעין בהצהרה משותפת עם מייק פנס: "נתמוך בטראמפ אם יחליט לסגת מהסכם רע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ומייק פנס
צילום: צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב (שני) לארצות הברית לתקן את הסכם הגרעין עם איראן או לסגת ממנו. בהצהרה משותפת שמסר עם סגן הנשיא האמריקני מייק פנס, לפני פגישתם במעון ראש הממשלה בירושלים, הכריז נתניהו: "כמו טראמפ, גם ישראל מאמינה שההסכם הזה אסון. צריך לתקן אותו לגמרי - או לסגת ממנו לגמרי".

"האתגר הראשון בפנינו מגיע מכיוון איראן והאידיאולוגיה המורעלת של המשטר שם", אמר נתניהו לפנס. לדבריו, "המשטר הקיצוני של איראן ייפול בסופו של דבר. יום אחד אזרחי איראן יזכו לחופש שהם ראויים לו. ביום הזה הם יזכרו מי עמד לצדם ומי עמד נגדם. אתה נמצא בצד הנכון של ההיסטוריה".

ראש הממשלה הבהיר כי "כמו טראמפ, גם ישראל מאמינה שההסכם עם איראן הוא אסון. הוא סולל את הדרך של איראן לארסנל גרעיני. למשטר שמחמש טרוריסטים ברחבי העולם, קורא להשמדת ישראל, קורא 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' – לאסור שיהיה נשק גרעיני. יש עדיין זמן למנהיגים לתקן את הכשלים בהסכם הכושל הזה. אם הם לא ינצלו את ההזדמנות, או שיציעו רק שינויים קוסמטיים – ישראל תתמוך בהחלטת הנשיא לסגת מהסכם רע. עמדתנו היא – תקנו לגמרי, או סוגו לגמרי".

על המשא ומתן עם הפלסטינים אמר נתניהו: "ישראל תמשיך לעבוד עם טראמפ, קושנר וגרינבלט כדי לקדם שלום עם כל שכנינו, כולל הפלסטינים. ככל שהפלסטינים יקבלו מוקדם יותר את האמת בנוגע לקשר שלנו לאדמה הזו, כך נוכל לעבוד יותר ביחד כדי להשיג הסכם".

בתורו אמר פנס כי הוא חש כבוד לעמוד בירושלים, בירת ישראל. "נפגשתי עם סיסי במצרים ועם המלך עבדאללה בירדן. שתי האומות האלו, שיש להן שלום עם ישראל שנים ארוכות, מבינות עכשיו את האיום המשותף בנוגע לאיראן". סגן נשיא ארצות הברית הדגיש כי "אנחנו עומדים ביחד במאבק מול האסלאם הרדיקלי, ובעבור העתיד המשותף לשתי המדינות".

מוקדם יותר הערב, מסר גורם מדיני לכאן חדשות כי במהלך הפגישה המורחבת שקיימו נתניהו ופנס, השניים דנו באתגרים ובהזדמנויות במזרח התיכון, ובראשם הפעילות האיראנית באזור. נתניהו הדגיש בפגישה כי על מדינות אירופה לקחת ברצינות את דבריו של הנשיא האמריקני טראמפ על הצורך לתקן את הסכם הגרעין. ראש הממשלה גם העלה בפני סגן הנשיא את סוגיית הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה.

מוקדם יותר, התייחס פנס להסכם עם איראן בנאום שנשא במליאת הכנסת ואמר כי הוא לא יאושרר שוב: "העולם רואה שוב ושוב את המשטר הברוטאלי באיראן. ההיסטוריה הוכיחה שמי ששולט באכזריות כלפי עמו, משלם על כך מחיר. איראן מוציאה כספים רבים בסוריה ובלבנון ותומכת בטרור ברחבי העולם. וגרוע מכך, היא ממשיכה לפתח טילים בליסטיים. תכנית הגרעין האיראנית וההסכם איתה הם נוראיים וארצות הברית לא תאשר שוב את ההסכם הזה".

סגן הנשיא האמריקני הוסיף כי "הנשיא טראמפ קידם לאחרונה עיצומים כלכליים חדשים נגד בכירים איראניים. הנשיא הבהיר שזו הפעם האחרונה שארצות הברית מאשרת את ההסכם עם איראן. אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים, ארצות הברית תיסוג ממנו". סגן הנשיא האמריקני הבטיח כי "ארצות הברית לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו ההבטחה שלי".


נתניהו, מצדו, הודה מוקדם יותר על ההכרזה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל ואמר לפנס: "זו החלטה היסטורית שלעולם לא תישכח. לא היה סגן נשיא אמריקני שמחויב לישראל ללא תנאי כמוך. העברת כמושל חוק נגד תומכי החרם כלפי ישראל. כסגן נשיא חיזקת עם הנשיא טראמפ את הברית עם ישראל. אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בשם ממשלות העולם שהכיר בירושלים כבירת ישראל. ההכרה ההיסטורית הזו תקבל את מקומה בין ההחלטות ההיסטוריות בתולדות הציונות".

על משטר האיתוללות באיראן אמר ראש הממשלה: "שיתוף הפעולה המודיעיני בין ישראל לארצות הברית מעולם לא היה פורה יותר. התמיכה הדיפלומטית מעולם לא הייתה חד משמעית יותר. בשם העם בישראל אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, לך ולשגרירה היילי, על התמיכה הבלתי מסויגת בישראל באו"ם. מול השקרים והזדון אתם מתייצבים מאחורי ישראל ומאחורי האמת. שתי המדינות מתמודדות יחד מול האיום הנשקף לעולם כולו – משטר הקנאים של איראן. נבלום אותה ולא ניתנה לה להתחמש בנשק גרעיני. זו המדיניות שלנו וזו המדיניות שלכם".

הפופולריים