פנס בפגישה עם ריבלין בבית הנשיא: "טראמפ אותת לאירופה שנדרש שינוי"

פנס לריבלין: "טראמפ אותת לאירופה שנדרש שינוי"
סגן נשיא ארה"ב נועד עם נשיא המדינה ואמר כי "סנקציות על איראן ימנעו ממנה נשק גרעיני". ריבלין: "אתה מענטש". בתום הפגישה המשיך פנס לביקור ביד ושם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן נשיא ארה"ב, מייקל פנס, לצד הנשיא ריבלין
צילום:

סגן נשיא ארצות הברית, מייקל פנס, אמר היום (שלישי) בפגישה עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בבית הנשיא בירושלים, כי "החלטת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לא לאשר בסבב הבא את הסכם הגרעין עם איראן, שולחת מסר לבעלי בריתנו באירופה שהגיע הזמן לשינוי".

לפני סיום ביקורו בישראל פנס סייר בכותל - הצטרפו לשידור החי

סגן הנשיא האמריקני אמר בפגישה כי "אנו עומדים ביחד נגד מדינה שממנת טרור, איראן". לדבריו, "אם בעלות הברית לא יבצעו שינויים בהסכם, טראמפ הבהיר שהוא יפרוש ממנו".

בפתח נאומו פנה פנס לריבלין ואמר לו כי "זה בעל משמעות להיות כאן איתך בירושלים, בירת ישראל. כבוד עבורי להיות סגן הנשיא הראשון של ארצות הברית שמדבר בכנסת. ברצוני להודות לך אישית על נוכחותך בנאום ועל מילותיך החמות".

פנס התייחס לעוצמת היחסים בין המדינות: "הקשר בינינו מעולם לא היה חזק כל כך. תחת טראמפ אנו מחויבים לחזק את הקשר אף יותר. יש לנו ערכים משותפים דומים כמו חירות, אבל גם יחסי מסחר של 40 מיליארד דולר. שיתוף הפעולה הביטחוני מעולם לא היה טוב יותר ואנו עומדים כתף אל כתף במאבק נגד האסלאם הרדיקלי". הוא הודה לריבלין על "האומץ של ממשלתך והצבא הישראלי ומצפה להמשך שיתוף פעולה ביטחוני".

על סוגיית ירושלים אמר סגן נשיא ארצות הברית כי "החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל היא הסימן הטוב ביותר של המחויבות הבלתי מתפשרת שלנו למדינת ישראל. כפי שהודעתי אתמול, הנשיא טראמפ הורה למחלקת המדינה ולשגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, להעביר את השגרירות לירושלים עד סוף השנה הבאה. אנו רואים בכך סימן מוחשי על המחויבות הנמשכת שלנו ולברית עם ישראל".

בהתייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר פנס כי "הנשיא שלח אותי גם כדי לעמוד על המחויבות האמריקנית לשלום. טראמפ מאמין בכנות שההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל דווקא תקדם את המשא ומתן להשגת שלום בר-קיימא".

הנשיא ריבלין פנה לפנס בהצהרה המשותפת ואמר לו כי "אתה חבר טוב מאוד של העם היהודי ושל מדינת ישראל. אנו מאוד גאים ואנו רוצים להודות לך על הנאום החם והחזק שלך בכנסת בירושלים, בבירת ישראל". הוא אמר לסגן הנשיא האמריקני כי "אתה כל הזמן גאה לעמוד במילים ובמעשים לצד ישראל. אתה מענטש. באמריקה יודעים מה זה  -בן-אדם אמיתי".

נשיא המדינה הוסיף כי "בתור דור שביעי לירושלים, באנו לכאן לפני 210 שנה. התערנו עם הקהילה הערבית בהרמוניה. לצערינו, רובם סרבו להכיר במדינת ישראל. אנו מאוד גאים על החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. מורי מנחם בגין אמר שדבר מובן מאליו צריך להיאמר מפעם לפעם, והמובן מאליו נאמר - ואנו מעריכים זאת ורואים בכך מתנה אמיתית ליום ההולדת ה-70 של המדינה".

לדברי ריבלין, "למרות המילים שאבו מאזן השתמש בהן בשבוע שעבר, חייבים להמשיך למצוא דרך. מעט האמון לא מאפשר לנו להגיע להבנה, אבל הם צריכים להבין שהעם היהודי חזר למולדתו, לא בתור פיצוי על השואה. חזנרו לארצנו בגלל שהיא ארץ אבותינו. זו הסיבה שמשפחתי הגיעה לכאן לפני 210 שנים.

אתמול נאם פנס במליאת הכנסת ואמר כי ארצו תפתח את השגרירות בירושלים עוד סוף השנה הבאה. "הקשר היהודי לירושלים קיים עוד מלפני 3000 שנים עוד מימי אברהם. מימי דוד המלך. ירושלים כבירת ישראל, וככזו הודיע טראמפ להתחיל בהכנות מיידיות להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. ארצות הברית תפתח את השגרירות עוד לפני סוף השנה הבאה".

סגן הנשיא האמריקני אמר כי "ארצות הברית בחרה בעובדות ולא בדימיון. תחת טראמפ, ארצות הברית תישאר מחויבת לשלום סופי בין ישראל והפלסטינים". הוא ציין כי "בהכרזתו על ירושלים, הנשיא גם קרא לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו בירושלים, כולל בהר הבית. הוא הודיע כי "אני לא נוקטים עמדה לגבי משא ומתן. ארצות הברית תתמוך בשתי מדינות - אם שני הצדדים יסכימו על כך".

מאוחר יותר במהלך היום התארח פנס במעון ראש הממשלה בירושלים, לארוחת ערב עם נתניהו ורעייתו. בהצהרה לפני הארוחה קרא ראש הממשלה לארצות הברית לתקן את הסכם הגרעין עם איראן או לסגת ממנו: "כמו טראמפ, גם ישראל מאמינה שההסכם הזה אסון. צריך לתקן אותו לגמרי - או לסגת ממנו לגמרי".

הפופולריים