טראמפ: "הפלסטינים לא יקבלו כסף עד שלא יחזרו למו"מ"

טראמפ: "הפלסטינים לא ימומנו עד שיחזרו למו"מ"
בפגישה בדאבוס עם נתניהו שלח הנשיא האמריקני איום לעבר הפלסטינים, ואמר כי נושא ירושלים "ירד מהשולחן". דוברו של אבו מאזן השיב: "גם ארצות הברית תרד מהשולחן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בפגישה בדאבוס
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (חמישי) בכינוס הכלכלי העולמי בדאבוס עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. טרם פגישתם מסרו שני המנהיגים הצהרות משותפות, וטראמפ השמיע דברים נחרצים בנוגע ליחסי ארצות הברית והרשות הפלסטינית כשאמר: "לא נעביר לפלסטינים כספים עד שישובו לשולחן המשא ומתן". הפלסטינים הגיבו בחריפות לדברי הנשיא האמריקני. יועצו של אבו מאזן מחמוד אלהבאש אמר: "אנו לא זקוקים לכסף האמריקני. לא נמכור את עקרונותינו".

בפגישה עם נתניהו הוסיף טראמפ כי "הכסף נמצא על השולחן, נראה מה הפלסטינים יעשו. אנחנו העברנו להם מאות מיליוני דולרים, אך הם העליבו אותנו כשלא קיבלו את סגן הנשיא מייק פנס". על הכרתו בירושלים כבירת ישראל אמר טראמפ: "הורדנו את ירושלים מהשולחן, אין מה לדבר עליה יותר". זמן קצר לאחר מכן, מסר דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית נביל אבו רדינה בתגובה כי "אם סוגיית ירושלים תישאר מחוץ לשולחן - גם ארצות הברית תישאר מחוץ לשולחן".

גם נתניהו התייחס לנושא ירושלים ואמר כי "אנשים אומרים שההחלטה של טראמפ על ירושלים דוחה את השלום, אני טוען שהיא מקדמת אותו. ההכרה שלך בירושלים כבירת ישראל מכירה בהיסטוריה, ולעולם נזכור לך את זה ונתמוך בך".

בראיון שהעניק לאחר הפגישה במסגרת הכנס הכלכלי אמר ראש הממשלה כי "תחת כל הסכם שלום עתידי, אתם יודעים שבירת ישראל תמשיך להיות ירושלים.  העמדה שלנו היא שירושלים צריכה להיות מאוחדת עם חופש מוחלט לכולם מבחינה דתית. אנו תמיד נמשיך ליישם את הסטטוס קוו בכל הנוגע להר הבית והמקומות הקדושים".

נתניהו הוסיף כי "הפלסטינים זכאים למשול בעצמם, אך לא למשול כדי לאיים עלינו. אם הפלסטינים רוצים שלום עליהם לפעול ביחד. שיראו מה ארצות הברית מציעה ושיגשו לשולחן המשא ומתן".

שגרירת ארצות הברית לאו"ם ניקי היילי תקפה גם היא את אבו מאזן הערב: "בדבריו בפני אש"ף לפני 11 ימים, אמר אבו מאזן כי הסכמי אוסלו מתו, ותיאר את ישראל כמי שנשלחה על ידי מעצמות קולוניאליסטיות. דברים כאלה אינם נישאים על ידי מנהיג המבקש שלום. אנו נישאר מחויבים לפתרון שתי המדינות, אם שני הצדדים ירצו בכך. שלום לא יושג בלי תעוזה אצל המנהיגים.

"היכן סאדאת הפלסטיני, היכן המלך חוסיין הפלסטיני?", תהתה היילי והוסיפה: "אנו לא נרדוף אחרי המנהיגות הפלסטינית, אנו צריכים תעוזה".

נתניהו: "מדינות אירופה לא חייבות להשאיר את הסכם הגרעין"

ראש הממשלה שוחח בפגישה עם טראמפ גם על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות. "אנו תומכים בך ללא עוררין, ובעמדתך האיתנה בנוגע להסכם הגרעין", אמר נתניהו לטראמפ. "אמרת שזהו הסכם איום, אמרת שאם לא יתוקנו הפגמים הקריטיים בהסכם - יש לסגת ממנו. אני רוצה שתדע שאם תחליט לעשות זאת, אנחנו נתמוך בך לאורך כל הדרך. אנו מעריכים את העובדה שאתה נאבק בתוקפנותה של איראן כלפינו כפי שלא נאבקו בה בעבר".

בראיון לאחר הפגישה אמר נתניהו כי "בהסכם הגרעין יש כל כך הרבה בעיות, שזה מבטיח שלאיראן יהיה נשק גרעיני. לא אכפת לי אם יתקנו את ההסכם או יבטלו אותו, מה שחשוב הוא שימנעו מאיראן להשיג נשק גרעיני". על עמדת מדינות אירופה בנושא אמר ראש הממשלה: "העובדה שהם חתמו על הסכם גרוע לא אומרת שהם חייבים להשאיר אותו".

אתמול קיים ראש הממשלה סדרת פגישות עם מנהיגים שונים בדאבוס, והתייחס בשיחותיו להסכם הגרעין עם איראן. בין השאר, נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא שווייץ אלן ברסט, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. בהודעת לשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה שוחח עם המנהיגים על הסכם הגרעין עם איראן וקרא לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת הנשיא טראמפ. ראש הממשלה ציין כי הוא לא יאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה ושישראל פועלת למנוע זאת".

בד בבד הודיעו הבוקר לשכת ראש הממשלה והקרמלין כי נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ייפגשו בשבוע הבא במוסקבה.

לאחר הפגישה עם מרקל אמר נתניהו: "אמרתי לקנצלרית כי להערכתי האופציה היחידה הקיימת כרגע היא להכניס תיקונים אמיתיים, ולא קוסמטיים, שימנעו את ההתגרענות של איראן. היא מבינה את הדאגות שלנו ביחס להסכם הגרעין, אך לא בהכרח מסכימה עם הדרך שבה אנחנו רוצים לטפל בזה".

גם בפגישה עם מקרון הביע נתניהו את דעתו על כך שאי אפשר להשאיר את הסכם הגרעין כפי שהוא. בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, נשאל הנשיא הצרפתי בעת הפגישה אם בכוונתו להכיר במדינה פלסטינית. בתשובתו התייחס מקרון במרומז להכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל ואמר כי "אמנם תהליך השלום כושל בזמן הקצר אך לא אפעל בתגובה להחלטה של מישהו אחר. עמדתנו היא שתי מדינות מוכרות עם ירושלים כבירת שתיהן".

עוד אמר מקרון כי הוא שמח על השותפות עם נתניהו. "חשוב לנו להיות שותפים לביטחון ישראל ושותפים אסטרטגים לאזור כולו". נתניהו אמר כי "השותפות טובה גם לביטחונה של אירופה".

הפופולריים