על רקע החוק הפולני: ישראל יוזמת הקמת מרכז הנצחה בטרבלינקה

בצל הסערה: ישראל יוזמת מרכז הנצחה בטרבלינקה

במקביל למגעים המדיניים לתיקון החוק שאוסר אזכור לאחריות פולין לפשעי השואה, הכנסת מפעילה לחצים על הפולנים לסייע בהקמת אתר ההנצחה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחנה ההשמדה טרבנלינקה
צילום: צילום: אי-פי

הכנסת יוזמת הקמת מרכז הנצחה במחנה ההשמדה טרבלינקה שבפולין, על רקע המתיחות בין שתי המדינות - כך פורסם הבוקר (שלישי) לראשונה בכאן רשת ב'. זאת, במקביל למגעים לתיקון החוק הפולני שאוסר אזכור לאחריותה של פולין לפשעי השואה.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פנה אתמול למזכירות הממשלה בבקשה לחדש את היוזמה שהחלה לפני שנה וחצי להקמת אתר הנצחה במחנה ההשמדה טרבלינקה, בו נרצחו מיליון יהודים. לפני שנה וחצי קידמה ועדת הכספים את היוזמה מול מזכיר הממשלה, אך למרות זאת היא לא יצאה לדרך לבסוף.

יוזמת אתר ההנצחה היא גם צוואתו האחרונה של שמואל וילנברג, הניצול האחרון ממחנה טרבלינקה שנפטר בשנת 2016. כעת, על רקע המתיחות מול פולין והמגעים הצפויים בין הממשלות על נוסח החוק הפולני, מבקשים בכנסת לקשור בין הדברים ולנצל את ההזדמנות כדי ללחוץ על הפולנים לסייע בהקמת אתר ההנצחה. אמש פנה ח"כ פורר למזכיר הממשלה וביקש ממנו לחדש את היוזמה.

לפי הצעת החוק הפולנית, שאושרה ביום שישי האחרון וזקוקה כעת לאישור הנשיא והסנאט, אסורה כל רמיזה לכך שמדינת פולין או העם הפולני אחראים לפשעים שבוצעו במלחמת העולם השנייה, או בכך שהיו מחנות השמדה פולנים. דינה של העבירה הוא שלוש שנות מאסר. תוכן החוק אינו סותר את העובדות ההיסטוריות, אך הוא הוגש כחלק מהמאמץ מצד מפלגת השלטון במדינה לטשטש את חלקה של פולין במה שהתרחש על אדמתה בזמן מלחמת העולם השנייה.

בעקבות אישור החוק, זומן השבוע סגן שגריר פולין בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בטלפון ביום ראשון האחרון עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, בצל המתיחות בין שתי המדינות. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה.

בשבת כתב מורביצקי בחשבון הטוויטר שלו כי "שמו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אינו פולני". הוא הוסיף כי "אושוויץ הוא השיעור המר ביותר, המלמד כיצד אידיאולוגיות מרושעות יכולות להוביל לגיהנום עלי-אדמות". לדבריו, "יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים להיות מגיני הזיכרון של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים. 'אושוויץ-בירקנאו' הוא לא שם גרמני, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי פולני".

הפופולריים