הדיל נחשף: החרדים יתנגדו לחוק המואזין, הערבים לא יצביעו על חוק הגיוס

הדיל נחשף: חוק המואזין בתמורה לחוק הגיוס

פרסום ראשון: המפלגות החרדיות והרשימה המשותפת סיכמו כיצד לטרפד את החוקים. עם זאת, הצדדים מכחישים כי יש הסכם ביניהם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראשי המפלגות החרדיות
צילום: צילום: פלאש 90

הח"כים החרדים והערבים סיכמו על מהלך הדדי לטרפוד חוק הגיוס וחוק המואזין. כך פורסם הערב (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. שני הצדדים מכחישים על ההסכם החשאי ביניהם. כחלק מהסיכום, במפלגות החרדיות התחייבו להתנגד לחוק המואזין, ואילו הח"כים הערבים הסכימו להיעדר מההצבעה על חוק הגיוס החדש, ובכך יאפשרו לו לעבור.

בשבוע שעבר הודיעו המפלגות החרדיות על התנגדות נחרצת לחוק המואזין, שכלל לא נוגע אליהן, ועוסק באיסור השמעת קולות מואזין בשעות הלילה המאוחרות ובשעות הבוקר המוקדמות. בעוד כמה חודשים, יתקבל בכנסת נוסח חדש לחוק גיוס חדש - לאחר שהקודם נפסל על ידי בג"ץ – המיועד לפטור תלמידי ישיבות חרדיות משירות צבאי.

הסיבה שהמפלגות החרדיות זקוקות לח"כים הערבים קשורה בכך שבישראל ביתנו צפויים להצביע נגד חוק הגיוס, בדיוק כפי שקרה בחוק המרכולים, מה שייצור שוב קושי לקואליציה לגייס רוב לחוק ומאבק על כל קול. את זה החרדים רוצים למנוע באמצעות סיוע של הח"כים הערבים.

הח"כים הערבים כבר נעזרו במפלגות החרדיות כדי לדחות דיון שתוכנן להתקיים השבוע בחוק המואזין, וטרם נקבע לו מועד חלופי. זאת, לאחר שבשבוע שעבר הוחלט להחזיר את החוק לסדר יומה של הכנסת בתום עשרה חודשים שבהם הוקפא. החוק קובע שאין להשמיע קולות מואזין בשעות הלילה המאוחרות.

לקראת הדיון שתוכנן, ח"כים ערבים לחצו על ח"כים חרדים שיסייעו להם בטרפוד החוק ואלה סייעו לדחות את הדיון. במפלגות החרדיות מעוניינים לשחזר את היחסים הטובים עם הח"כים הערבים שנפגעו במאבק על חוק המרכולים. מוטיבציה נוספת של החרדים לטרפד את החוק נעוצה בעובדה שהוא מקודם על ידי ישראל ביתנו.

הפופולריים