פולין: הסנאט אישר את החוק המסיר אחריות מפשעי השואה

החוק להסרת אחריות מהשואה אושר בסנאט הפולני
למרות המחאה הישראלית, הבית העליון של הפרלמנט בוורשה אישר את החוק ברוב של 57 תומכים ו-23 מתנגדים. ארצות הברית: "קוראים לשקול מחדש את המהלך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפרלמנט בפולין, 2013
צילום: צילום: אי-פי

על אף המחאה הישראלית והמשבר בין שתי המדינות, הסנאט הפולני – הבית העליון של הפרלמנט – אישר לפנות בוקר (חמישי) את החוק שאוסר להאשים את מדינת פולין באחריות לפשעים שביצעו הנאצים על אדמתה בתקופת השואה. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. שני סנאטורים נעדרו מההצבעה.

ההצבעה שנערכה בסנאט בוורשה התקבלה בהפתעה בישראל, שכן אחרי שיחתם השבוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועמיתו מתאוש מורביצקי, הייתה הערכה כי זו תידחה. דוברת משרד החוץ של ארצות הברית הת׳ר ניוארט התייחסה הלילה לחוק והביעה דאגה מההשלכות של אישורו בסנאט על היחסים בין ישראל לפולין. היא קראה לפולנים לשקול מחדש את מהלך החקיקה.

לפי הצעת החוק, כל רמיזה לכך שמדינת פולין או העם הפולני אחראים לפשעים שבוצעו במלחמת העולם השנייה, או בכך שהיו מחנות השמדה פולנים, היא עבירה שדינה שלוש שנות מאסר. תוכן החוק אינו סותר את העובדות ההיסטוריות, אך הוא הוגש כחלק מהמאמץ מצד מפלגת השלטון במדינה לטשטש את חלקה של פולין במה שהתרחש על אדמתה בזמן מלחמת העולם השנייה.

במקביל, במפלגת השלטון במדינה כועסים על הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שלפיה הכחשת מעורבות עוזרי וסייעני הנאצים במלחמת העולם השנייה תיחשב לעבירה פלילית. עם זאת, המפלגה והממשלה לא הוציאו הודעה רשמית בנושא מפני שהן אינן בטוחות שהחוק יעבור.

שגריר ישראל בפולין לשעבר, צבי רב נר, מגיב בכאן רשת ב' לאישור החוק:

סנאטור חבר מפלגת השלטון (מפלגת החוק והצדק) אמר ל"כאן חדשות" כי הוא לא צופה שיהיו שינויים בנוסח הסופי של החוק וכי הוא גם מקווה שלא יהיו: "אני חושב שזה חוק טוב", אמר. הוא הוסיף: "אני הוא מקווה שהיחסים בין ישראל לבין פולין יחזרו בקרוב לשגרה".לאחר השיחה בין נתניהו למורביצקי בתחילת השבוע נמסר כי השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה. מורביצקי כתב השבוע בחשבון הטוויטר שלו כי "שמו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אינו פולני". הוא הוסיף: "אושוויץ הוא השיעור המר ביותר, המלמד כיצד אידיאולוגיות מרושעות יכולות להוביל לגיהנום עלי-אדמות. יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים להיות מגיני הזיכרון של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים. 'אושוויץ-בירקנאו' הוא לא שם גרמני, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי פולני".

הפופולריים