נתניהו: "אני מקדם את חוק החלת הריבונות ביו"ש מול האמריקנים"

"מקדם את חוק החלת הריבונות ביו"ש מול ארה"ב"

ראש הממשלה אמר בישיבת סיעת הליכוד כי מדובר ב"צעד היסטורי" וכי חשוב שייעשה ביוזמה ממשלתית. עוד הכריז כי הכנסת תעביר מחר את תקציב 2019: "הממשלה תישאר עד סוף הקדנציה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: משה מילנר, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (שני) כי הוא מקיים מגעים מול הממשל האמריקני כדי לקדם את חוק החלת הריבונות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון. במהלך ישיבת סיעת הליכוד, אמר נתניהו לחברי מפלגתו כי "אני יכול לומר לכם שמזה זמן אני מנהל שיח בנושא מול האמריקנים".

ראש הממשלה אמר כי "שני עקרונות מלווים אותי בנושא הזה: הראשון - תיאום ככל האפשר מול האמריקנים, שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות. השני - זו צריכה להיות יוזמה ממשלתית ולא פרטית, כי מדובר במהלך היסטורי".

לפני כחודשיים הצביע מרכז הליכוד בעד החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, בהחלטה שאין לה ערך מעשי אלא הצהרתי בלבד. במהלך ביקורו בהודו לפני כחודש, נשאל נתניהו מה היא עמדתו בנוגע להחלטת מרכז הליכוד בעניין, והשיב כי "המרכז סוברני להחליט כפי שהוא רוצה, והממשלה סוברנית להחליט כפי שהיא רוצה. יש כאן גם ניווט נכון למול המציאות הבינלאומית".

ראש הממשלה התייחס בישיבת הסיעה גם לכהונת הממשלה הנוכחית ואמר כי הכנסת תעביר מחר את תקציב 2019 וכי ממשלתו תישאר על כנה תום כהונתה. "במהלך חסר תקדים נעביר בכנסת את תקציב 2019", אמר. "זה אירוע יוצא דופן וזה הוכחה ברורה לכך שהממשלה כאן עד סוף 2019". ראש הממשלה ניצל את הישיבה גם כדי להודות לאזרחי ישראל על "ההתלכדות מול האירועים בגבול הצפון". הוא אמר כי "הכוח האמיתי של מדינת ישראל נשען על אזרחי ישראל. אתם החוסן הלאומי שלנו".

לפני כחודש אישרה הממשלה פה אחד את תקציב המדינה לשנת 2019, המסתכם בכ-400 מיליארד שקל, בתום כמעט יממה של דיונים. במסגרת הדיונים על התקציב, סיכם נתניהו עם ראשי המפלגות החרדיות שכל תקציבי הישיבות ועולם התורה ייכללו בבסיס התקציב לשנה הבאה, ולא יוחרגו ממנו כפי שהתכוונו לעשות במשרד אוצר. במטרה להגן על צרכי הציבור החרדי ועל מה שנחתם בהסכמים הקואליציוניים, החליטו ראשי הסיעות החרדיות להצטרף לסיכום עם כל ראשי סיעות הקואליציה לפיו לא יועלו דרישות תקציב נוספות מעבר למה שסוכם.

ראש הממשלה בירך אז על אישור התקציב ואמר: "הממשלה אישרה תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו: תקציב שמצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל".

שר האוצר, משה כחלון, אמר לאחר אישור התקציב בממשלה כי "מדובר בתקציב שמצד אחד מצמיח את המשק, ומצד שני מעביר הרבה כספים לאוכלוסיות שרצינו לעזור להם כמו נכים, קשישים, ניצולי שואה ועוד. יש לנו כלכלה חזקה, ואנחנו מוודאים שהפירות של הכלכלה החזקה הזאת יגיעו לאוכלוסיות שנזנחו בשנים האחרונות".

גורמים באופוזיציה הביעו את התנגדותם לתקציב. יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר לאחר אישור התקציב בממשלה כי מדובר ב"הכרזת מלחמה על 1.8 מיליון אזרחי ישראל ושלילת זכויותיהם הבסיסיות". גילאון הוסיף כי "תקציב המדינה משקף בדיוק את סדרי העדיפויות של הממשלה הרעה הזאת. 1.8 מיליון אנשים עם מוגבלויות החיים בישראל פשוט לא מעניינים אותה".

הפופולריים