נתניהו: "דוח המשטרה מוטה וקיצוני; כשפעלתי – פעלתי נגד מילצ'ן"

נתניהו: "דוח המשטרה מוטה, פעלתי נגד מילצ'ן"

ראש הממשלה תקף בכנס השלטון המקומי את המלצת המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד: "אני מקבל המלצות, ולפיד – חברו הקרוב של מילצ'ן - מקבל מחיאות כפיים". בנט: "קבלת מתנות אינה דוגמה אישית, אך נמתין להכרעת היועמ"ש"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס השלטון המקומי
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר (רביעי) פעם נוספת להמלצת המשטרה להעמידו לדין בעבירות שוחד בתיקים 1000 ו-2000, וכינה את דוח ההמלצות "מוטה, קיצוני, מכוער ומחורר כמו גבינה שוויצרית". בנאום שנשא בכנס השלטון המקומי, תקף נתניהו את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שאתמול נחשף כי ישמש כעד בתיק המתנות, ואמר: "אני מקבל המלצות, ולפיד, שהיה חברו הקרוב של מילצ'ן, מקבל מחיאות כפיים. זה עולם הפוך".

המלצות שוחד בתיקי נתניהו - כתבות נוספות:

כחלון מגיב: "רק היועמ"ש יחליט" >>

פרקליטו של ראש הממשלה בכאן ב': "המתנות - בפחות מחצי מיליון שקל" >>

גבאי: "תם עידן נתניהו"; לפיד: "לא יכול להמשיך לכהן" >>

המלצות המשטרה בפרשות נתניהו: המסמך המלא >> 

"אני רוצה להרגיע אתכם – הקואליציה יציבה. לא לי ולא לאף אחד אחר אין תוכנית ללכת לבחירות", פתח נתניהו את דבריו בכנס שנערך בגני התערוכה בתל אביב. לדבריו, "אחרי שקראתי את דוח ההמלצות, אני יכול להגיד שזה מסמך מוטה, קיצוני, מחורר כמו גבינה שוויצרית ולא מחזיק מים. הוא מתעלם ומטשטש חברות קרובה מאוד, קרוב ל-20 שנה, בין מילצ'ן לביני".

ראש הממשלה טען כי החברות בינו לבין איש העסקים כללה מתן מתנות הדדיות, וכי המשטרה ניפחה "עד לבלי היכר" את היקף סכומי הכסף בפרשה. "לא פעלתי מעולם בענייניו של מילצ'ן, ובמקום שפעלתי – זה היה נגד האינטרסים שלו, ולא בעדו", הצהיר. "זה היה כששברתי את המונופול שלו בייבוא כלי רכב, וכשפעלתי לסגור את ערוץ 10".

על לפיד אמר נתניהו: "הוא אמר שהוא נחקר בערך שעה בנוגע למילצ'ן, ואותי שאלו כמה שאלות - כל זה בחקירה של שנה וחצי. עכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד מפתח. זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות הללו ועל התהליך הזה.

"זה כמובן אותו לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר, אותו לפיד שהוא חבר קרוב של מילצ'ן. הוא הועסק על ידי מילצ'ן, הוא דן עם מילצ'ן כשר האוצר האחראי בענייניו של מילצ'ן. הוא לא הדיר את ידיו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן, והוא הובא להיות העד המרכזי. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם הייתי עושה דבר כזה, אבל פה העולם מתהפך ברגע שלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו'. אני מקבל המלצות, ולפיד מקבל מחיאות כפיים".

"הדוח הזה לא יכול להתווכח עם מערכת החברות הקרובה שהייתה לי עם מילצ'ן. לכן, הוא מנסה לייצר מצג שווא של תמורות שלא היו ולא נבראו", האשים ראש הממשלה. "להוציא את עניין הוויזה, לא פעלתי מעולם בענייניו של מילצ'ן, ובמקום שפעלתי – זה היה נגד האינטרסים שלו, ולא בעדו. לכן, דוח ההמלצות הזה מוטה, קיצוני, מכוער, מנוגד לעובדות ולהגיון. זו הסיבה שאמרתי אתמול - אני בטוח כמו שתמיד הייתי בטוח שהאמת תצא לאור, ולא ייצא מכל זה כלום".

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט, התייחס אף הוא בנאומו בכנס לפרסום סיכומי חקירות ראש הממשלה: "אני מאמין בכנות מניעיו של נתניהו. כחבר בשתי ממשלות נתניהו, אני יכול להעיד שראש הממשלה מנהל את ענייני המדינה באופן ראוי ותקין, ואין לי ספק שלעולם לא יפגע בביטחון ישראל למען מטרה זרה".

לצד זאת, בנט הדגיש כי "לראש ממשלה בישראל ישנה משימה נוספת, והיא לשמש דוגמא אישית לציבור הישראלי בכלל, ולנוער הישראלי בפרט. לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך כל כך הרבה זמן איננה עומדת בציפייה זו של אזרחי ישראל. מנהיג מדינת היהודים פשוט לא צריך לקבל מתנות כאלה ממיליארדרים. ככה לא מחנכים דור צעיר לערכים, וככה לא חונכנו אנחנו.

"עם זאת, אנו מדינת חוק, ולראש הממשלה נתניהו עומדת חזקת החפות. לאור זאת, קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אני סומך על יושרם ועל עמידותם של היועץ וצוותו. לגבי הפן הערכי, יחליט הציבור ביום הבוחר".
שרת המשפטים איילת שקד הבהירה בנאומה כי "משטרה לא ממליצה להעמיד לדין, משטרה היא רק גוף חוקר. מי שיחליט הוא היועץ המשפטי לממשלה. אני עובדת עם מנדלבליט יום יום. תהיו רגועים, הוא יקבל את ההחלטה". שקד הוסיפה כי יש להיזהר מפני "פליליזציה להליך הפוליטי", לדבריה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייצב לצד ראש הממשלה ברקע ההמלצות. "חזקת החפות שמורה לכל אדם, אפילו לראש הממשלה", אמר ליברמן בכנס בתל אביב. "מעולם לא אהבתי תוכניות ראיליטי. עד שנתניהו לא מורשע בבית המשפט - הוא יכול להמשיך לכנן בתפקידו". יו"ר ישראל ביתנו הוסיף: "אני מכיר שר חוץ אחד שנאלץ להתפטר מתפקידו בגלל משפט, זוכה וחזר לתפקידו. אצל ראש ממשלה זה לא כך, כשהוא מתפטר - זו הפיכה שלטונית".

שר הפנים אריה דרעי, שנאם גם כן במהלך הכנס, נמנע מלהתייחס בדבריו להמלצות נגד ראש הממשלה. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני), שאמור היה לנאום, נטש את האולם במחאה על המתקפה של ראש הממשלה נגד המשטרה ומחיאות הכפיים שלהן זכה מהקהל. הרצוג עזב את המקום מבלי לנאום. 


גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הגיב היום להמלצה להעמיד לנתניהו לדין. "‏לכל אדם, ובכלל זה לראש הממשלה, עומדת חזקת החפות", הדגיש אדלשטיין. "אני מציע לכולם לא להתלהם, אלא להמתין בסבלנות להכרעת הגורמים המוסמכים, קרי, היועץ המשפטי לממשלה".

האזינו לשר צחי הנגבי מגיב להמלצות נתניהו:

הבוקר פרסם ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו קטע וידאו מתוך ההודעה שמסר אמש בלשכתו, מיד לאחר פרסום ההמלצות. "תודה על התמיכה הגדולה שלכם, שמחזקת אותי מאוד", כתב נתניהו.

נתניהו טען אתמול כי "ההמלצות ששמענו פורסמו כבר לפני למעלה משנה ומאז מוחזרו שוב ושוב. אני מדגיש – להמלצות אין מעמד במשטר דמוקרטי. אני אומר זאת כציון של עובדת יסוד. ישראל היא מדינת חוק – על פי החוק לא המשטרה קובעת, אלא רק הגורמים המשפטיים. חסר לנו אם זה לא היה כך. יותר ממחצית ההמלצות אינן מתקבלות על ידי גורמי המשפט ומסתיימות ללא כלום. ההמלצות הערב מתלווה אליהן צל כבד. אי אפשר להשתחרר מהתחושה שהן הושפעו מדברים שחוקרים חשבו עליי".

"אני לא כאן כדי לעשות לביתי", המשיך ראש הממשלה. "אם זה מה שהיה מניע אותי, הייתי מזמן במקום אחר. הבטחת עתיד המדינה היא מה שמניע אותי. הממשלה תמלא את ימיה. נמשיך להפוך את ישראל לכוח עולמי עולה. מעצמה. אמשיך להוביל את ישראל באחריות ונאמנות כל עוד אתם, אזרחי ישראל, בוחרים בי", סיים נתניהו.

הפופולריים