שר החוץ של איראן: "המיתוס הבלתי מנוצח של ישראל התפורר"

"המיתוס הבלתי מנוצח של ישראל התפורר"

מוחמד ג'וואד זריף התראיין לרשת NBC בשולי ועידת מינכן. זריף ענה לראש הממשלה נתניהו שאיים בנאומו בוועידה על איראן כי ישראל "תפעל ללא היסוס - לא רק נגד משתפי הפעולה עם איראן, אלא גם נגד איראן בעצמה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התראיין היום (ראשון) לרשת NBC בשולי ועידת הביטחון שהתקיימה במינכן שבגרמניה. זריף ענה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שדיבר בהרחבה על האיום האיראני בעת נאומו בוועידה.


זריף נשאל אם באיראן מתייחסים ברצינות לאיום של נתניהו על הרפובליקה האיסלאמית. שר החוץ האיראני ענה כי התגובה של ראש הממשלה הישראלי באה בגלל שהסורים, לראשונה מזה 30 שנה, הצליחו להפיל מטוס ישראלי וכך "התפורר המיתוס הבלתי מנוצח" של הצבא הישראלי. זריף הזהיר כי אם ישראל תנסה לממש את האיום, "הם יראו את התגובה שלנו".

שר החוץ של איראן נשאל גם לגבי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי הוא מאמין שטראמפ מנסה לצאת מהסכם הגרעין מיומו הראשון כנשיא. "הוא עשה הכל כדי למנוע מאיראן את הרווחים הקשורים להסכם, כך שמבחינתנו ארצות הברית כבר מפרה את הסכם הגרעין. אם הממשל האמריקני לא יכבד את ההסכם, עליו חתמה ממשלת ארצות הברית ולא נשיא כזה או אחר, אז בעתיד אף אחד לא יחתום איתם על הסכמים", ענה זריף לשאלת המראיין.

השר האיראני נשאל אם ארצות הברית נכשלת בניסיון לבודד את איראן ואמר כי "היא בהחלט נכשלה בניסיונה להטות את העולם נגדנו". הוא הוסיף כי "אפשר שבסופו של דבר ארצות הברית תבודד את עצמה". לדבריו, היא מסתכנת במשהו חמור יותר – תקדים שבו אף מדינה לא סומכת על חתימתה של ארצות הברית בהסכמים בינלאומיים".

ראש הממשלה חשף היום בוועידת הביטחון במינכן כי "איראן רוצה לצייד את חיזבאללה בטילים מדויקים – עד רמת דיוק של עשרה מטרים. דבר ששום בכיר ישראלי לא אמר עד היום. בנאום שנשא היום בוועידה, הוא הזהיר את איראן כי ישראל "תפעל ללא היסוס - לא רק נגד משתפי הפעולה עם איראן, אלא גם נגד איראן בעצמה". ברקע ההסלמה האחרונה בגבול הצפון, נתניהו הציג בפני משתתפי הכנס חלק מהמל"ט האיראני שיורט בשבת שעברה אחרי שחדר לשטח ישראל, והאשים כי איראן "רוצה לשלוט בעולם דרך טרור בינלאומי". שר החוץ האיראני זריף הגיב לנאומו של נתניהו ואמר "הייתם הקהל לקרקס. זה לא שווה אפילו תגובה". זריף הוסיף כי "ישראל פועלת בתוקפנות כמדיניות כלפי שכנותיה".

"איראן היא לדעתי האיום הכי מסוכן על העולם, לא רק עבור מדינתי - אלא גם עבורכם", הצהיר נתניהו בפני המנהיגים הנוכחים בכנס. לדבריו, "ברגע שאיראן תסיים לבנות את הנשקים שלה, לא יוכלו כבר לעצור אותם. ההסכם הגרעיני התחיל את הספירה לאחור לאיראן גרעינית תוך פחות מעשור".

נתניהו הניף את חלקו של המל"ט שיורט, ופנה לשר החוץ האיראני שנכח באולם: "הנה חלק מאותו מל"ט איראני, או מה שנשאר ממנו אחרי שיירטנו אותו. הבאתי את זה לכאן כדי שתוכלו לראות במו עיניכם. מר זריף, אתה צריך לזהות את זה. זה שלך. אתה מוזמן לקחת איתך חזרה מסר לעריצים בטהראן – אל תעמידו למבחן את נחישותה של ישראל".

הפופולריים