ח"כ גפני: לא נצביע עם הקואליציה אם חוק הגיוס לא יעבור

"לא נצביע עם הקואליציה אם חוק הגיוס לא יעבור"

דבריו באו על רקע הניסיון לאשר השבוע החוק, לאחר שבג"ץ פסל את הניסיונות הקודמים. בכירים בליכוד אמרו כי החוק "יכול לרסק את המפלגה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ משה גפני מיהדות התורה
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה), הודיע היום (שלישי) כי אם תהיה בעיה עם קידום חוק הגיוס, הוא וחברי מפלגתו לא יצביעו יותר עם הקואליציה על "חוקים הזויים". בכירים בליכוד הזהירו הבוקר כי החוק "יכול לרסק את המפלגה". 

גפני אמר בפתח דיון הוועדה: "מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים הזויים שאתם מביאים. עד היום הלכנו עם החוקים האלה כי אנחנו חלק מהקואליציה. לא אצביע יותר על חוקים הזויים. הכול יתנהל לפי הסדר. תביאו את המואזין נצביע נגד, חוק שלא מועיל בכלום, גם היום יש חוק שאוסר לעשות רעש. נביא מחר את החוק של בן צור, יעבור, יעבור, ייפול, ייפול. אנחנו יותר לא משחקים בעניין הזה". בהמשך נכנס גפני לוויכוח חריף עם חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו).

האזינו לראיון עם גפני:


"נכנסנו לקואליציה וחוקקנו חוק שיסדיר את הנושא", אמר גפני. "בג"ץ פסל בפעם הרביעית את החוק. מחוקקים חוק ופעם אחר פעם בג"ץ פוסל את זה". הוא הוסיף כי "בעקבות הפסיקה, ביקשנו לעשות פסקת התגברות, אך שר האוצר משה כחלון לא הסכים. אמרנו נעשה חוק יסוד, אך ישראל ביתנו לא הסכימו. אנחנו נופלים בין שני המקרים".  

בכירים בליכוד הסבירו הבוקר כי חוק הגיוס "יכול לרסק את המפלגה". הדברים נאמרו על רקע הניסיון של המפלגות החרדיות לכפות על הקואליציה לאשר חוקים הנוגעים לגיוס תלמידי ישיבה. הבכירים הוסיפו כי החוק "פוגע באופן מוחשי וישיר בציבור הבוחרים שלנו".

עוד פורסם ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי קיימת מתיחות ויש כעס בין החרדים לבין עצמם סביב הנושא. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וחבר הכנסת משה גפני נעדרו מישיבת ראשי מפלגות הקואליציה שנערכה לפני יומיים, למרות שנושא חוק הגיוס אמור היה להיות הנושא המרכזי בישיבה, ועוררו את זעמו של השר אריה דרעי. "כנראה שחוק הגיוס לא חשוב להם, אז שלא יהיה חוק", אמר דרעי ויצא בכעס מהחדר.


הבוקר כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו: "אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שיגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון. אני מבקש לשמור על אג'נדה אחת ויחידה – צה"ל וביטחון אזרחי מדינת ישראל". ליברמן הדגיש כי מפלגתו מוכנה להתפשר בנושאים רבים פרט לנושא ביטחון המדינה. "כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת. אני מקווה שכולם יצליחו להיצמד אך ורק לשיקולים ביטחוניים".

החרדים ניסו לכפות השבוע העלאה של חוקי הגיוס במליאה ועוררו התנגדות חריפה בליכוד. בכירים בליכוד אמרו אתמול כי "זו הפרה של ההסכם הקואליציוני". בנוסף, מתגבש ציר בקואליציה בין סיעות כולנו וישראל ביתנו, שמבקש להיאבק בכוונת החרדים, כך שהסוגייה תטופל על ידי צוות מקצועי ולא ביוזמת חוק פרטית.

הפופולריים