כחלון במסר לחרדים: "אלחם עד הסוף על תקציב 2019"

כחלון במסר לחרדים: "אלחם עד הסוף על התקציב"

ברקע, שר האוצר סירב להצעת יו"ר ועדת הכספים לפיה ההצבעה על התקציב תדחה למושב הקיץ של הכנסת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האוצר משה כחלון
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס וכוונת הסיעות החרדיות שלא להצביע על תקציב המדינה לשנת 2019 עד שיאושר החוק, כתב היום (שישי) שר האוצר משה כחלון בחשבון הטוויטר שלו: "אלחם עד הסוף על תקציב 2019". ברקע, כחלון דחה על הסף את דרישת יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שפנה לפני יומיים לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה ההצבעה על התקציב תדחה למושב הקיץ של הכנסת.

כחלון בטוויטר: " אלחם עד הסוף על תקציב 2019"

הדיווח בחדשות הערב: נתניהו פנה עם הצעתו של גפני לכחלון - שמתנגד לדחיית ההצבעה

נתניהו לא שלל את הרעיון שהציע גפני ואף פנה לשר האוצר משה כחלון לבחון את היתכנות המהלך אך שר האוצר מתעקש לאשר את תקציב המדינה ב-15 בחודש, כפי שמחייב החוק. מנגד אמר גורם ביהדות התורה אומר כי אם נתניהו לא יביא פתרון, וסיכום נוסח לחוק גיוס מתוקן כולל ריסון ליברמן, נלך לבחירות. "נכנסנו לקואליציה בתנאים מאד ברורים, נושא הגיוס הוא הכי חשוב לנו", אמרו ביהדות התורה. השבוע סיכמו נתניהו, ראשי המפלגות החרדיות, והשרים זאב אלקין ויריב לוין, על הקמת צוות שמטרתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם של החוק. בראשות הצוות יעמוד השר לוין, והוא יורכב מנציגי סיעות הקואליציה ונציג היועץ המשפטי לממשלה.

המשבר החל בחודש ספטמבר, אז ביטל בג"ץ את הסדר הגיוס, שנקבע ב-2015, כדי להעניק פטור משירות בצה"ל לצעירים חרדים. בג"ץ פסק כי הוא אינו חוקתי בשל פגיעה בעיקרון שוויון. ההסדר, שהחזיק מעמד שנתיים בלבד, בוטל, והשופטים הורו לממשלה לנסח חוק חלופי בתוך שנה - אז ייכנס הביטול לתוקפו. השבוע הודיעה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הסמכות הרוחנית של הסיעה, כי יש "להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב".

לאחר פרסום דבר המועצה אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי "בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור. חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה״. דברים דומים אמר יו"ר ועדת הכספים, ואף איים כי מפלגתו לא תצביע עם הקואליציה עד שיאושר החוק.

שר הביטחון ליברמן לכאן רשת ב': "ההתניות של גפני הן סחיטה באיומים"

הפופולריים