המשבר בקואליציה: בליכוד דורשים גם לאשר את חוק הלאום

הליכוד דורש מהסיעות לאשר גם את חוק הלאום

במפלגת השלטון הוסיפו דרישה חדשה מהמפלגות החרדיות ומכולנו, והבהירו: "נשב עם נציגי החרדים רק אם כלל הסיעות יסכימו על חוק הגיוס"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר יריב לוין
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בזמן שפתרון אפשרי למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס אינו נראה באופק, בליכוד העלו היום (ראשון) דרישה נוספת מהמפלגות החרדיות ומסיעת כולנו – אישור חוק הלאום להצבעה בקריאה ראשונה. הסוגייה מצטרפת כעת לדרישה של מפלגת השלטון להגיע להסכמה בין כל סיעות הקואליציה בנוגע לנוסח המחודש של חוק הגיוס וכן בנוגע לתקציב המדינה.

הנתק בין הליכוד לבין החרדים בנוגע למשבר חוק הגיוס נמשך גם היום, וכרגע לא מתוכננת שום פגישה בין הצדדים בנושא. בליכוד הבהירו כי יהיו מוכנים לשבת עם נציגי החרדים רק בתנאי שכל סיעות הקואליציה, כולל ישראל ביתנו, יביעו מראש הסכמה לנוסח של חוק הגיוס החדש שאותו תציג שרת המשפטים איילת שקד. בסביבתם של השרים זאב אלקין ויריב לוין הסבירו היום כי "ללא הסכמה בסיסית כזו בקואליציה, איו כלל טעם בפגישה או בדו-שיח שיביא להסכמות רחבות יותר".

הבוקר, במפלגתו של ראש הממשלה החריפו את הטון בנוגע לפתרון המשבר ואיימו למשוך את ידיהם מניסיונות הגישור סביב חוק הגיוס. "נמאס לנו", אמרו אנשי צוות המשא ומתן לגיבוש החוק מטעם הליכוד. "ליצמן לא זז מילימטר, כחלון וליברמן לא מגלים נכונות לפשרה. אם זה יישאר ככה, אין טעם להמשיך בתיווך. שינסו להגיע לפשרה לבד עם עצמם".

האזינו לראיון עם ח"כ רועי פולקמן בכאן רשת ב':

האזינו לראיון עם ח"כ אורי מקלב בכאן רשת ב':

נתניהו עצמו התייחס אמש למשבר לפני שהמריא לביקור מדיני בוושינגטון, והדגיש כי אין סיבה שיוביל לפירוק הקואליציה והליכה לבחירות. "עם רצון טוב זה גם לא יקרה. לי יש רצון טוב, אני מקווה שגם לשותפים האחרים שלנו", אמר ראש הממשלה בעלייה למטוס. "במקרה כזה, לא נלך לבחירות והממשלה הזאת יכולה לכלות את ימיה בתאריך הנקוב ב-2019".

חוק הגיוס שאמור היה לעלות בשבוע שעבר להצבעה במליאת הכנסת לא עלה לבסוף למרות לחצי המפלגות החרדיות. בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בליכוד מגבשים מתווה שיאפשר למפלגות החרדיות להתפשר בנושא משבר חוק הגיוס. על פי הצעת הפשרה, בליכוד יבקשו מהמפלגות החרדיות להמתין כמה שבועות, עד שהוועדה המקצועית שהוקמה במשרד הביטחון ומגבשת פרמטרים להצעת חוק חדשה בנושא הגיוס תגבש את מסקנותיה.

בספטמבר קבע בג"ץ בהחלטה דרמטית, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, כי הסדר הגיוס שנקבע ב-2015 כדי להעניק פטור משירות בצה"ל לצעירים חרדים - אינו חוקתי בשל פגיעה בעיקרון שוויון. ההסדר, שהחזיק מעמד שנתיים בלבד, בוטל, והשופטים הורו לממשלה לנסח חוק חלופי בתוך שנה - אז ייכנס הביטול לתוקפו.

הפופולריים