על רקע המשבר: ישיבת ראשי הקואליציה הסתיימה בתוך דקות

ישיבת ראשי הקואליציה הסתיימה בתוך דקות

הישיבה התקיימה על רקע המשבר הקואליציוני והסערה שעורר השר בנט הבוקר. ליצמן וליברמן נעדרו מהישיבה. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי טרם גובש נוסח לחוק הגיוס שמוסכם בין המפלגות החרדיות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר ליברמן והשרה שקד
צילום: צילום: פלאש 90

ישיבת ראשי הקואליציה הסתיימה (ראשון) מספר דקות לאחר שהתחילה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר הביטחון אביגדור ליברמן נעדרו ממנה. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי טרם גובש נוסח לחוק הגיוס, שמוסכם בין המפלגות החרדיות, וראשי הקואליציה ממתינים לנוסח שלהם, אחריו ימשיכו את הדיונים במטרה לפתור את המשבר הקואליציוני. השר ליברמן לא מופיע לישיבות מסוג זה כבר כמה חודשים.

הסערה הפוליטית סביב המשבר בקואליציה נמשכת. שר החינוך נפתלי בנט תקף את ראש הממשלה נתניהו ואמר הבוקר בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', כי המשבר הקואליציוני הוא "מדומה". בנט הוסיף כי התנאים שמעמיד ראש הממשלה הם "דינמיקה של מי שמחפש בחירות". כמו כן, הוא סירב להתחייב על המשך כהונת הקואליציה. בהמשך פנה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

במפלגת השלטון הזדרזו לצאת נגד בנט על הדברים: "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי. אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

גם ליברמן השתתף בסערה ותקף את שר החינוך. ליברמן אמר כי "שמעתי שיש גורם בכיר בקואליציה שמחנך עצמו להיות ראש ממשלה ושר ביטחון בו זמנית מתדרך בעילום שם. זה מלמד על תכנים ועל נוסח. מבקש קצת צניעות מהשותפות הקואליציוניות". שרת התרבות והספורט מירי רגב הגיבה לדבריו של בנט בפתח ישיבת הממשלה, ואמרה: "אי אפשר להיות גם שר ביטחון וגם ראש ממשלה. הוא צריך לבחור מה הוא רוצה".

האיום של מפלגות הקואליציה להתנגד לכוונת ראש הממשלה לקיים את הבחירות בתוך שלושה חודשים, ולנסות לקבוע בחוק לפיזור הכנסת שהבחירות יהיו בסוף השנה או לכל המוקדם בספטמבר-אוקטובר הוא איום סרק.

לפי חוק יסוד הכנסת, ניתן לקבוע את תאריך הבחירות עד חמישה חודשים מרגע אישור החוק לפיזור הכנסת, כלומר עד אוגוסט. מכיוון שאוגוסט זה חופש גדול, ולא עושים בחירות בחופש הגדול, זה לא משאיר מרחב תמרון אמיתי בנושא.

אתמול פורסם בחדשות השבת כי גורמים בקואליציה טוענים שנתניהו מעוניין בבחירות, וסיפרו על הסכם בין שר הביטחון לראש הממשלה הנוגע להקדמתן, בתמורה לכך שתיק הביטחון יישאר בידיו של ליברמן גם אחריהן .

הפופולריים