הכנסת אישרה את תקציב המדינה ל-2019

הכנסת אישרה את תקציב המדינה ל-2019
בתום דיון מרתוני של 24 שעות 62 חברי כנסת הצביעו בעד ו-54 התנגדו. כחלון: "זהו התקציב החברתי ביותר שהיה למדינת ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האוצר כחלון במליאת הכנסת
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הלילה (חמישי) את תקציב המדינה לשנת 2019, המסתכם בכ-479 מיליארד שקלים, בתום דיון מרתוני של 24 שעות. 62 חברי כנסת הצביעו בעד ו-54 התנגדו. כל 350 ההסתייגויות שהגישו סיעות האופוזיציה נדחו.

הסעיפים העיקריים בתקציב כוללים 72.8 מיליארד שקל למשרד הביטחון, 64. מיליארד שקל לחינוך, 42.5 מיליארד לבריאות ו-46.6 מיליארד לביטוח הלאומי. כמו כן כולל התקציב 20.7 מיליארד שקל למשרד התחבורה, 19.1 מיליארד לביטחון הפנים, 11.5 מיליארד למערכת ההשכלה הגבוהה, 11.29 מיליארד למשרד הרווחה ו-10.18 מיליארד שקל להוצאות ביטחוניות שונות.

שר האוצר משה כחלון אמר לפני ההצבעות כי "זהו התקציב החברתי ביותר שהיה למדינת ישראל". יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "התקציב הזה הוא תקציב שבפעם הראשונה שאני מכיר הוא תקציב שאין בו גזרות".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג (המחנה הציוני) תקף את אישור התקציב ואמר כי "לאשר תקציב במרץ שיתחיל בינואר שנה הבאה, לא היה כדבר הזה בתולדות מדינת ישראל. זה מראה על חוסר רצינות ובעצם אולי בחוסר אמונה של הממשלה בעצמה. הכל בא מגחמה פוליטית. מי שהיה חבר בממשלות יודע עד כמה זה מגוחך".

על רקע פתרון משבר הגיוס, הדי העימותים הפוליטיים של הימים האחרונים נשמעו גם בנאומיהם של חברי הכנסת והשרים. שר האוצר שאיים בשבוע שעבר כי אם תקציב המדינה לא יעבור עד ליל הסדר, יאלץ להתפטר, אמר: "אם לא היינו מעבירים את תקציב 2019 עכשיו רפורמות שהיו מתוכננות ל-2018 לא היו מאושרות. אני שמח שחצינו חורשה גדולה של אקליפטוסים ואנחנו מעבירים פה תקציב טוב. אני שמח שבמקום בחירות אנחנו מביאים לאזרחי ישראל בשורות".

גפני תקף בחריפות את יושב ראש יש עתיד חבר הכנסת יאיר לפיד בעקבות דבריו על אי גיוס חרדים: "איפה יאיר לפיד מסר את הנפש? בבתי המרזח בתל אביב? בעיתון במחנה? שהוא יטיף לנו מוסר?", אמר גפני. הוא הוסיף כי ענייני דת ומדינה כבר לא מביאים מנדטים. "לא לנו ולא לאחרים. זה גם לא מעניין את הרוסים. כל מה שמעניין היום אנשים זה מי דואג להם חברתית ולא מעבר".

השבוע הושגה פשרה בין ראשי סיעות הקואליציה סביב חוק הגיוס כאשר מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חבר הכנסת יואב בן צור מש"ס. לסיעות הקואליציה חופש הצבעה במסגרת הסכם הפשרה. חוק הגיוס יקודם כעת לפי המלצת משרד הביטחון, בהתאם לאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט ויובא בכנס הקיץ כהצעת חוק ממשלתית. בד בבד עם אישור חוק הגיוס דחתה מליאת הכנסת את הצעות החוק של האופוזיציה לפיזור הכנסת.

הפופולריים