נתניהו: החלטתי לבטל את הסכם מבקשי המקלט עם האו"ם

נתניהו: מבטלים את הסכם מבקשי המקלט עם האו"ם
ראש הממשלה, שספג ביקורת קשה מצד שותפיו הקואליציוניים, הודיע על ההחלטה בפגישה עם תושבי דרום תל אביב. "שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם", אמר נתניהו, שעצר את המתווה במסגרתו 16 אלף מבקשי מקלט היו אמורים להגיע למדינות מערביות. "נמשיך לחפש פתרונות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בדרום תל אביב (ארכיון)
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז היום (שלישי) סופית כי הוא מבטל את ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם בנוגע למבקשי המקלט בישראל. לאחר הביקורת הרבה שספג מאז הצגת ההסכם אתמול, נתניהו נפגש היום עם נציגים משכונות דרום תל אביב, והודיע להם כי בתום התייעצויות שקיים ביממה האחרונה - החליט לבטלו.

"מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש", הסביר נתניהו בפתח הפגישה. "ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".


פניית פרסה במהירות האור: כשנתניהו הבין שיש יותר מדי מה להפסיד >>

ההפגנה מחוץ לקריה בתל אביב

ראש הממשלה הדגיש כי "למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל, נמשיך לחפש פתרונות נוספים". נתניהו הבהיר כי המנהלת לשיקום דרום תל אביב, שאתמול הודיע על הקמתה במסגרת חתימת ההסכם, תוקם למרות הביטול. 

במקביל לפגישה שנערכה במשרד הקריה בתל אביב, מחוץ למבנה התאספו עשרות פעילים ומחו נגד גירוש מבקשי המקלט. גם בירושלים התכנסו עשרות פעילים מתנועת "עוצרים את הגירוש" עם מבקשי מקלט כדי להפגין מול בית ראש הממשלה. הפעילים נושאים שלטים שעליהם נכתב בין השאר: "לא משחקים עם חיי אדם", "כן למתווה" ו"השהיה היא פגיעה בדרום תל אביב". 

ההתפתחויות האחרונות סביב ההסכם גרמו למבוכה בקרב אנשי משרד החוץ וגם בקרב גורמים דיפלומטים וזרים בעולם. לדברי מקור המעורה בפרטי המשא ומתן על המתווה, הודעת ראש הממשלה על השעייתו יוצרת משבר דיפלומטי, גם מול האו"ם וגם מול נציבות הפליטים. החלטתו של נתניהו עלולה גם להשפיע על המגעים עם המדינות המערביות שהוכרז כי יקלטו את מבקשי המקלט.

סגן שר החוץ של רואנדה אמר הבוקר לכאן חדשות כי למדינתו כלל לא היה הסכם עם ישראל בנוגע לקבלתם של מבקשי מקלט, בניגוד לדברי נתניהו. הסגן, אוליבייה נאדוהוג'ירה, התייחס לפוסט שפרסם ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו ואמר: "מעולם לא היה הסכם עם ישראל, לא בכתב ולא בעל פה".

לדברי הבכיר ברואנדה, האשמתו של נתניהו שלפיה רואנדה נסוגה מהסכם שהיה לה עם ישראל בגלל לחץ של הקרן החדשה וגורמים באיחוד האירופי תגרור תגובה. "הפוסט הזה משנה את הדרך שבה רואנדה תיאלץ להגיב. אנחנו נגיב בהתאם, וזה כל מה שאני יכול לומר בשלב זה".

במסיבת העיתונאים שערך אתמול, ובה הציג את המתווה, אמר נתניהו: "חיפשתי מדינה שתסכים לקבל את המסתננים, מבלי שהם יסכימו לעבור אליה. זו הייתה פריצת דרך חשובה מאוד שנתנה לנו הרבה תקווה. התחלנו להוציא אנשים, אבל מהר התברר שהמדינה השלישית הזו איננה עומדת בתנאים ובלחץ. לכן, מהרגע שהתברר בשבועות האחרונים שהמדינה השלישית היא אופציה לא קיימת, נכנסנו למעשה למלכודת שאומרת שכולם היו נשארים".

שעות לאחר פירוט ההסכם שהושג עם נציבות הפליטים של האו"ם, שגרר ביקורת רבה, הכריז נתניהו כי הוא החליט להשעותו. "אני קשוב אליכם, ובראש ובראשונה לתושבי דרום תל אביב", כתב ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו. "לכן, החלטתי להיפגש יחד עם שר הפנים אריה דרעי עם נציגי התושבים מחר בבוקר. בינתיים אני משעה את יישום ההסכם, ולאחר שאפגש עם הנציגים - אביא את ההסכם לבחינה מחודשת".

פנייה דחופה לבג"ץ: שחררו מידית עצורים מסהרונים

ברקע חוסר הוודאות בסוגיית מבקשי המקלט, עורך הדין אביגדור פלדמן, אחד העותרים לבג"ץ נגד הרחקה של מסתננים בכפייה, פנה אתמול לבג"ץ בבקשה דחופה בעקבות השעיית ההסכם עם האו"ם. פלדמן דרש להורות על שחרורם המידי של כל העצורים בכלא סהרונים הכלואים בו לצורך גירושם.

בנימוק לפנייה, הסביר פלדמן כי בעקבות ההכרזה הרשמית של משרד ראש הממשלה על עצירת הגירוש לאלתר - אין כעת כל סמכות או עילה להותירם במעצר. לדבריו, מעצרם בנסיבות כאלה אינו חוקי. בג"ץ ביקש מהמדינה להגיב לטענות עד היום ב-13:00.

בהכנת הידיעה השתתפו: גיא מולדבסקי, נופר משה, גילי כהן ואמוץ שפירא

סערת מבקשי המקלט - סיקור מיוחד: לחצו לכל הכתבות

הפופולריים