זנדברג: "לבטל השתתפות נשיא הונדורס בטקס המשואות - הוא מפר זכויות אדם"

זנדברג: לבטל הגעת נשיא הונדורס לטקס המשואות

יו"ר מרצ פנתה לשרת התרבות מירי רגב בבקשה לבטל את השתתפותו בטקס הדלקת המשואות משום שלדבריה "מדובר בהחלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו". בין היתר נטען שרשויות האכיפה ביצעו רצח ללא משפט, כמו גם חטיפה ואונס
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג, פנתה היום (שבת) לשרת התרבות, מירי רגב, בבקשה לבטל את השתתפותו של נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, בטקס הדלת המשואות. לפי זנדברג, מדובר ב"החלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו, רק על מנת לתרץ את השתתפותו של נתניהו".

במכתב נימקה זנדברג את הפרות זכויות האדם במדינה, וציינה כי "לפי דיווחים, אנשי המשטרה האזרחית והצבא בהונדורס היו מעורבים בעינויים, באיומים ובהוצאה להורג ללא משפט של עיתונאים ופעילי אופוזיציה. בפרט, המשטרה הצבאית והצבא היו מעורבים בחטיפה ובאונס – הכול תחת חסינות מלאה, לה הם זוכים ממערכת המשפט המושחתת במדינה". עוד הוסיפה זנדברג בהתבסס על דו"ח אמנסטי ודיווחים בתקשורת העולמית כי בהונדורס מופרות בין היתר "זכויות להט"ב, זכויות האוכלוסייה האפריקאית, וזכויות האוכלוסייה האינדיאנית".

לדבריה, "המילים ״לתפארת מדינת ישראל״ הנאמרות בטקס עם הדלקת כל משואה, ואשר אמורות לפאר ולרומם את הטוב והיפה שבמדינת ישראל, יחווירו אל מול האורח הלא קרוא והנסיבות הקשורות בהזמנתו". ברקע, בין הונדורס לישראל מערכת יחסים ענפה. הונדורס רכשה בשנים האחרונות נשק וטכנולוגיות צבאיות בהיקף של מאות מיליוני דולרים. בין היתר נמכרו כלי טיס בלתי מאוישים, מכשירי קשר, ספינה וכן סוכם על עבודות לשיפוץ כלי טיס.

אתמול אישר הרננדס את השתתפותו בטקס הדלקת המשואות, במסגרת חגיגות יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. מדובר בפעם הראשונה בתולדות טקסי הדלקת המשואות, בה ראש מדינה זרה נמנה בין המדליקים.

במסגרת הטקס, צפוי נשיא הונדורס להתלוות למדליקת המשואה מטעם המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ. הרננדז הוא בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ הישראלי משנת 1992, והינו בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ הראשון שנבחר להיות ראש מדינה.

הפופולריים